MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Chcesz przywieźć roślinę z wakacji? Wiąże się to z niemałym ryzykiem. Co zrobić, aby legalnie przywieźć rośliny z krajów spoza UE? Sprawdź

OPRAC.:
Anna Gandecka
Anna Gandecka
Jeśli planujesz przywieźć z wakacji roślinkę, którą kupiłeś w kraju, który nie jest członkiem UE, będziesz potrzebować świadectwa fitosanitarnego.
Jeśli planujesz przywieźć z wakacji roślinkę, którą kupiłeś w kraju, który nie jest członkiem UE, będziesz potrzebować świadectwa fitosanitarnego. 123RF/luoxi
Wakacje to doskonały czas na odkrywanie nowych miejsc i przywożenie egzotycznych roślin do domu. Jednak przewożenie roślin spoza Unii Europejskiej wiąże się z pewnym ryzykiem. Zanim zdecydujesz się przywieźć roślinę z podróży, zapoznaj się z zasadami, aby uniknąć problemów na granicy.

Jakie zasady obowiązują przy przewożeniu roślin spoza UE?

Osoby, które chcą przywieźć rośliny do Unii Europejskiej w celach handlowych, muszą posiadać świadectwo fitosanitarne wystawione przez krajową organizację ochrony roślin państwa, z którego pochodzą rośliny. Dodatkowo, konieczna jest rejestracja w rejestrze podmiotów profesjonalnych prowadzonym przez Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa oraz założenie konta w systemie TRACES NT jako Europejski Rejestrowany Podmiot Profesjonalny (EURPO).

Import roślin do celów prywatnych również wymaga spełnienia określonych formalności, chociaż rejestracja w rejestrze podmiotów profesjonalnych nie jest obowiązkowa. Osoba importująca powinna mieć konto w systemie TRACES NT jako podmiot europejski inny niż zarejestrowany operator (EUPO). Każda przesyłka roślin, niezależnie od celu, musi być zgłoszona do granicznej kontroli fitosanitarnej w wyznaczonym Punkcie Kontroli Granicznej.

Niespełnienie wymogów fitosanitarnych może skutkować zatrzymaniem przesyłki, jej odesłaniem do kraju pochodzenia lub zniszczeniem na koszt importera. Rośliny przewożone nielegalnie w bagażu osobistym, wykryte przez Służbę Celno-Skarbową, będą skonfiskowane, a na osobę przewożącąmogą zostać nałożone kary finansowe.

Jakie są formalności przy przywożeniu roślin do UE?

Każda przesyłka roślin przeznaczonych do sadzenia oraz niektórych warzyw i owoców (np. papryki, bakłażanów, owoców cytrusowych, warzyw korzeniowych) wprowadzana na terytorium Unii Europejskiej – zarówno w celach komercyjnych, jak i na własny użytek – musi zostać zgłoszona do granicznej kontroli fitosanitarnej w wyznaczonym do takiej kontroli Punkcie Kontroli Granicznej, niezależnie od liczby sprowadzanych roślin.

Zgłoszenia można dokonać wyłącznie za pośrednictwem systemu TRACES NT poprzez wypełnienie pierwszej części dokumentu CHED-PP przez osobę odpowiedzialną za przesyłkę. Wykonanie granicznej kontroli fitosanitarnej jest odpłatne, a wysokość opłaty jest zależna od ilości i rodzaju importowanego towaru. Więcej informacji na temat obsługi systemu TRACES NT można znaleźć na stronie internetowej Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa w odpowiednich zakładkach.

Kampania #PlantHealth4Life – o co chodzi?

Przewożenie roślin z krajów spoza Unii Europejskiej może wprowadzać do naszego ekosystemu szkodniki i choroby, które stanowią zagrożenie dla rodzimych roślin i upraw. W skali globalnej, szkodniki roślin odpowiadają za zniszczenia nawet 40 proc. upraw żywnościowych! Przed przywiezieniem rośliny z zagranicy warto dokładnie zapoznać się z unijną kampanią #PlantHealth4Life, która promuje zdrowie roślin i zwraca uwagę na konsekwencje przewożenia roślin z zagranicy.

Jeśli podczas swoich zagranicznych przygód znajdziemy egzotyczną roślinę, która skradnie nasze serce, zróbmy jej zdjęcie – nie zabierajmy nasion ani żadnych jej części w podróż powrotną. Przewożąc rośliny, ich części lub nasiona w bagażu, możemy zabrać ze sobą pasażerów na gapę – nieznane w Europie szkodniki i choroby roślin. Agrofagi roślin mogą przedostawać się również przez granice Europy na roślinach, które kupujemy do naszych domów i ogrodów, jeśli nie zostały one sprawdzone i nie posiadają odpowiednich certyfikatów. Gdy kupujemy rośliny spoza terytorium Unii Europejskiej w internecie, warto upewnić się, czy pochodzą one ze sprawdzonych źródeł i czy posiadają świadectwo fitosanitarne. Warto również rozmawiać o znaczeniu roślin ze swoimi dziećmi, aby sprawić, że przedstawiciele młodszego pokolenia staną się ambasadorami ich zdrowia – mówi Agnieszka Sahajdak, Dyrektor Biura Nadzoru Fitosanitarnego i współpracy Międzynarodowej W Głównym Inspektoracie Ochrony Roślin i Nasiennictwa

Kampania ta podkreśla, jak ważne jest dbanie o kondycję roślin dla produkcji zdrowej żywności i ochrony środowiska. Zanim przywieziesz do Polski ciekawe rośliny z wakacji lub sprowadzisz kwiaty doniczkowe z Wielkiej Brytanii, zastanów się, czy warto. Może lepiej nie mieć jednego egzotycznego okazu, ale nie stracić pozostałych domowych roślin z powodu przywiezionego szkodnika, który zniszczy plony roślin uprawnych? Więcej o kampanii przeczytasz na stronie gov.pl Kampania EFSA #PlantHealth4Life - „Dbaj o zdrowie roślin, chroń życie”

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Regiodom codziennie. Obserwuj Regiodom!

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Chcesz przywieźć roślinę z wakacji? Wiąże się to z niemałym ryzykiem. Co zrobić, aby legalnie przywieźć rośliny z krajów spoza UE? Sprawdź - RegioDom.pl

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska