Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Choroby układu krążenia

Redakcja
Największy seryjny zabójca XXI wieku" to dobre określenie dla chorób układu krążenia, które powodują aż 52 proc. zgonów w krajach wysokorozwiniętych.

     Rozwijają się one najczęściej u osób po 40 roku życia, u których występują czynniki ryzyka takie jak: palenie tytoniu, nadwaga, siedzący tryb życia, hiperlipedemia, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze. Nie bez znaczenia są również uwarunkowania genetyczne (występowanie tych chorób u członków rodziny).
     Bardzo ważne jest wczesne wykrycie choroby, ponieważ leczenie we wczesnym stadium daje najlepsze wyniki i zapobiega wystąpieniu powikłań prowadzących do kalectwa lub śmierci. Wczesne wykrycie umożliwiają badania okresowe (dlatego nie warto ich bagatelizować), a także znajomość objawów chorób układu krążenia. Po stwierdzeniu schorzenia, należy przestrzegać zaleceń lekarskich, choć często są uciążliwe i trudno im sprostać. Bardzo ważna jest współpraca chorego z lekarzem. Warto więc wiedzieć o swojej chorobie jak najwięcej.
     Największym wyzwaniem współczesnej medycyny jest zapobieganie chorobom układu krążenia (profilaktyka). Jest to zadanie bardzo trudne do wykonania. Polega ono na zwiększeniu świadomości ludzi i aktywizowaniu ich postawy względem zdrowego stylu życia. Trzy podstawowe cele profilaktyki to: walka z siedzącym trybem życia, zmiana nawyków żywieniowych oraz walka z nałogami (zwłaszcza z paleniem tytoniu). Działania te kierowane są do wszystkich, ale w praktyce najskuteczniejsze okazują się wśród młodszej części społeczeństwa. Mój ojciec (dziadek, znajomy itd.) był gruby, palił i pił całe życie, a i tak dożył setki - jakże często słyszymy taką wymówkę. To fakt, że bardzo nieliczni ludzie są wyjątkowo odporni na rozwój chorób układu krążenia. Zawdzięczają to swoim wyjątkowo dobrym genom. Jednak większość ludzi postępujących w taki sposób pewnie nie dożyłaby "siedemdziesiątki" i na pewno cierpiałaby z powodu tych schorzeń.
     Celem wprowadzania zdrowego stylu życia jest nie tyko jego przedłużenie, ale również poprawa jakości. Przeżycie ostatnich 20-30 lat w pełnej sprawności to zupełnie co innego niż wegetacja schorowanego człowieka.
     

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska