Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ciepła woda w kranie jest droższa. OPEC Grudziądz podniósł ceny

(DD)
Niebawem znikną stare naziemne rury biegnące wzdłuż linii kolejowej od ul. Kasprowicza do Południowej w Grudziądzu.
Niebawem znikną stare naziemne rury biegnące wzdłuż linii kolejowej od ul. Kasprowicza do Południowej w Grudziądzu. Piotr Bilski
W życie weszły nowe stawki za ciepło. A dokładnie za jego przesył. Podwyżka nie jest duża: wyniesie niespełna 1 proc., choć OPEC chciał ok. 3 proc.

Ciepło produkowane przez spółkę OPEC-Ineko nie zdrożało. Wyższe są jednak stawki za jego przesył, którym zajmuje się spółka OPEC-System. Podwyżka wyniesie 0,96 proc.

- To podwyżka malutka, o charakterze korekcyjnym - mówi Marek Tołkacz, prezes grupy OPEC.

Ile więcej zapłacimy?

Jak ten wzrost opłat przełoży się na portfele mieszkańców?

- Według naszych szacunków, obliczonych dla mieszkania o powierzchni 53 metrów kwadratowych, podwyżka cen przesyłu ciepła spowodowała wzrost opłat o wysokości od 54 do 71 groszy na mieszkanie miesięcznie - mówi Magdalena Zygmunt, rzeczniczka prasowa Spółdzielni Mieszkaniowej. To ta administracja jest jednym z największych klientów grudziądzkiej ciepłowni.

Nowe, wyższe stawki zostały uwzględnione już w sierpniowych opłatach czynszowych lokatorów SM.

Nowe stawki zatwierdził prezes Urzędu Regulacji Energetyki. Są kompromisem, bo początkowo OPEC wnioskował o możliwość podniesienia opłat o około 3 proc. Na to jednak URE się nie zgodził.

- Mamy uzasadnienie kosztowe dla wprowadzenia 3-procentowej podwyżki, ale wymagałoby to skierowania sprawy do sądu. Ciągnęłoby się to latami... Zostaliśmy przy niespełna procencie - mówi prezes Tołkacz.

Planują inwestycje

Niższa niż zakładano podwyżka oznacza mniejsze wpływy do spółki OPEC-System, która ma poważne plany inwestycyjne. Czy będzie trzeba zrezygnować z ich realizacji?

- Poradzimy sobie - przekonuje Grzegorz Przekaziński, prezes OPEC-System. Ta spółka zamierza w najbliższych latach zmodernizować stare sieci ciepłownicze na osiedlach Kopernika oraz Mniszek. Na Strzemięcinie natomiast chce zlikwidować wymienniki grupowe i zastąpić je indywidualnymi.

- To poważne inwestycje, na których realizację chcemy pozyskać unijne wsparcie. Przygotowujemy się do startu w konkursie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Czas na złożenie aplikacji mamy do września - mówi prezes Przekaziński.

Przy unijnym wsparciu w ostatnich latach OPEC wymienił m.in. magistralę ciepłowniczą prowadzącą na Strzemięcin. Dzięki temu niebawem znikną stare naziemne rury biegnące wzdłuż linii kolejowej od ul. Kasprowicza do Południowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska