Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co 14. Polak, który ogłosił upadłość konsumencką, mieszka w Kujawsko-Pomorskiem

agad
Adam Wojnar
W 2015 roku upadłość konsumencką ogłosiło 151 mieszkańców naszego regionu - wynika z najnowszych danych przygotowanych specjalnie dla nas przez BIG InfoMonitor.

Oznacza to, że co 14-sta bankrutująca osoba pochodzi z Kujawsko-Pomorskiego. Plasujemy się pod tym względem w krajowej czołówce, bo na 5. miejscu wśród wszystkich 16 województw. Zdecydowana większość - aż 110 osób - ogłosiła upadłość w Sądzie Rejonowym w Bydgoszczy, mniej - zaledwie 40 - było ich w Toruniu i we Włocławku. 

Upadłość konsumencką nierzadko poprzedza rozpad rodziny. Na taki krok coraz częściej decydują się osoby, które rozeszły się z małżonkiem i nie są później w stanie, w pojedynkę, podołać spłacie wspólnie zaciągniętych zobowiązań. 

- Konflikt finansowy osób sobie bliskich zawsze ma bardziej dramatyczne skutki niż w przypadku obcych - komentuje dr Michał Cichoracki, socjolog Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. - W rodzinach, w których brakuje pieniędzy na zabezpieczenie jej potrzeb, rodzi się niepokój. Gdy sytuacja nie poprawia się, dochodzą frustracja i wzajemne pretensje. Wszystko to bardzo często prowadzi do rozpadu związku.

Jak ogłosić upadłość konsumencką?  Jest to postępowanie sądowe przewidziane dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Mogą z niej korzystać osoby, które stały się niewypłacalne - nie mają pieniędzy na bieżące rachunki, zakup artykułów codziennego użytku oraz spłatę kredytów czy pożyczek. Ogłoszenie upadłości konsumenckiej oznacza utratę wszystkiego, co się posiada. Prawo przewiduje jedynie wydzielenie ogłaszającemu bankructwo kwoty na wynajem mieszkania na okres od 12 do 24 miesięcy. W wyjątkowych okolicznościach w grę wchodzi zachowanie nieruchomości, ale pod warunkiem, że zgodzą się na to wierzyciele. Ogłaszający upadłość ma obowiązek wykonywania zatwierdzonego przez sąd planu spłaty wierzycieli, który może być realizowany do 36 miesięcy. W tym czasie nie można rozporządzać majątkiem w sposób, który mógłby zagrozić realizacji planu spłaty wierzycieli, np. zaciągać kredytów czy wyprzedawać majątku. Upadłość konsumencka nie umarza alimentów, ani rent odszkodowawczych, sądowych kar grzywny i obowiązku naprawienia szkody oraz zadośćuczynienia za wyrządzone krzywdy.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska