Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co dziesiąty internauta to dziecko w wieku od 7-14 lat

MAŁGORZATA WĄSACZ [email protected]
Fot. digitouch
Wirusy, konie trojańskie, cyberprzemoc - to tylko niektóre zagrożenia, które w sieci czyhają na najmłodszych. Jak się przed nimi ustrzec?

Szukaj w sieci

Szukaj w sieci

Elektroniczna wersja podręcznika jest dostępna na stronie internetowej www.upclive.pl/dzieci

Są tutaj również gry edukacyjne dla dzieci w różnym wieku.

Porady znajdziemy w przewodniku "Bezpieczeństwo w sieci - elementarz dla całej rodziny", wydanym przez UPC Polska oraz Insafe.

Publikacja jest przeznaczona dla rodziców oraz dzieci i ma za zadanie pomóc im we wspólnym przygotowaniu się do korzystania z internetu.

Dr Beata Szurowska z Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie, przyznaje:

- Zdarza się często, że rodzicom brakuje wiedzy na temat internetu, możliwości, jakie otwiera przed dziećmi, ale także zagrożeń, jakie niesie nierozważne korzystanie z jego zasobów. Bez tej wiedzy rodzice nie będą w stanie wprowadzić dziecka bezpiecznie w wirtualną rzeczywistość, ale także nie będą mogli monitorować, w jaki sposób dziecko korzysta z globalnej sieci, jakie strony odwiedza i jakie znajomości za pomocą internetu zawiera.

Uwaga - pedofil czatuje

Jak pokazują badania, co dziesiąty internauta to dziecko w wieku od 7-14 lat.
W sieci szuka przede wszystkim gier on-line i na stronach im poświeconych spędza najwięcej czasu. Jednak poszukując rozrywki, młody internauta często trafia mimowolnie na nieodpowiednie dla jego wieku lub niebezpieczne treści. Zwykle są to materiały o charakterze erotycznym lub pornograficznym, kontakt z nimi deklaruje 71 proc. badanych. Ponad połowa młodych użytkowników internetu twierdzi, że napotyka w internecie treści przedstawiające brutalne sceny przemocy.

Za pomocą internetu dzieci i młodzież komunikują się. Aż 64 proc. młodzieży (12-17 lat) zawiera znajomości w Internecie, a 45 proc. z nich spotkało się z osobami zapoznanymi w ten sposób świecie realnym. Młodzi internauci nie widzą niebezpieczeństw z tym związanych - tylko 15 proc. z nich, poinformowało o tym swojego rodzica.

- Pedofilia i narażenie dzieci na niebezpieczne treści to poważny problem, któremu staramy się przeciwdziałać. Jednym ze sposobów, oprócz blokowania stron niepożądanych i ścigania cyberprzestępców, jest edukacja dzieci, młodzieży i rodziców. Dlatego każda tego typu inicjatywa zasługuje na pochwałę - mówi nadkomisarz Zbigniew Urbański z Komendy Głównej Policji.

Rodzina się zintegruje

Przewodnik po internecie, jaki UPC i Insafe oddają w ręce polskich rodzin, ma im pomóc we wspólnym oswajaniu sieci. Publikacja składa się z dwóch części: dla rodziców i dla dzieci. Pokazuje m.in. jak internet może integrować rodzinę, zwraca uwagę na główne zagrożenia, które dziecko może napotkać w sieci.

Elementarz porusza zagadnienia takie jak: ochrona domowego komputera przed wirusami i złośliwymi programami, które łatwo przedostają się wraz ze ściąganymi z internetu i popularnymi wśród dzieci grami. Radzi, jak walczyć ze spamem oraz jak bezpiecznie zakładać konta internetowe, aby nie były przechwytywane przez spamerów. Uczy bezpiecznego komunikowania się z innymi użytkownikami sieci, pokazując jednocześnie, jak chronić swoje dane osobowe.

Podręcznik wyjaśnia także, czym jest cyberprzemoc, podaje jej przykłady i sposoby ochrony dzieci. Walory dydaktyczne podręcznika wzmacniają liczne ćwiczenia i testy, które dzieci mogą rozwiązywać razem z rodzicami.

Rodzice i dzieci znajdą w przewodniku przydatne adresy internetowe i telefoniczne, pod którymi można zasięgnąć porady lub sprawdzić posiadaną wiedzę.

Do wydawnictwa dołączono naklejki, karty z opisami różnych sytuacji oraz dyplom dla całej rodziny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska