Co na alergię? Eksperci radzą: Najlepsza jest profilaktyka i...

  Co na alergię? Eksperci radzą: Najlepsza jest profilaktyka i leki II generacji

  Materiał informacyjny

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Co na alergię? Eksperci radzą: Najlepsza jest profilaktyka i leki II generacji
  Alergia to niewłaściwa reakcja układu immunologicznego na pojawiające się alergeny, które wywołują objawy chorobowe jak szczypanie i łzawienie oczu, kaszel, katar, kichanie. Dodając do tego statystyki, że nawet 9 mln Polaków cierpi na alergiczny nieżyt nosa, konieczne staje się promowanie skutecznych sposobów na radzenie sobie z alergią. Eksperci z PTA i ECAP radzą: każdy alergik powinien znać kalendarz pyleń oraz skuteczne leki na alergię.
  Co na alergię? Eksperci radzą: Najlepsza jest profilaktyka i leki II generacji
  Jak pokazują badania przeprowadzone przez Epidemiologię Chorób Alergicznych w Polsce (ECAP), alergia dotknęła już ok. 20%-30% populacji. Niewykryta alergia może być nie tylko uciążliwa, ale również niebezpieczna. Nieleczona może doprowadzić do astmy, tym bardziej żadnego objawu nie należy bagatelizować, nawet w takich miesiącach jak luty czy marzec, kiedy wydaje się nam, że w powietrzu nie występują żadne pyłki i alergeny.

  – Dolegliwości związane z alergią obniżają jakość życia, mogą być poważnym zagrożeniem dla zdrowia, a w skrajnych przypadkach prowadzić nawet do śmierci – zaznacza Michał Meller, kierownik sieci laboratoriów diagnostycznych Diagnostyka. Osoby borykające się z alergią powinny wiedzieć, co pyli w danym miesiącu oraz jakie sposoby i lekarstwa stosować, kiedy pojawią się objawy alergii.

  Co czwarty Polak ma objawy alergii


  Badania prowadzone w Polsce przez ECAP nie pozostawiają złudzeń: już dzisiaj co czwarty Polak ma alergię, a za dziesięć lat liczba alergików może się podwoić. Związane jest to z niewłaściwym trybem życia oraz osłabieniem systemu immunologicznego. Aż 9 mln Polaków cierpi na katar alergiczny, ponad 5,5 mln miało choć raz w życiu objawy astmy, 4 mln ma aktywną postać astmy, a co trzeci mieszkaniec Warszawy jest alergikiem – możemy przeczytać w raporcie na stronie www.ecap.pl. Dodać należy, że w Polsce reakcję alergiczną wywołują głównie pyłki traw i na ten rodzaj nadwrażliwości cierpi niemal 60% osób z alergią, do tego pyłki są najbardziej złośliwym alergenem i wywołują najsilniejsze objawy.

  Polskie Towarzystwo Alergologiczne (PTA) na swojej stronie www.pta.med.pl zaznacza, że przyczyny alergii nie są do końca znane. Wiadomo jednak, że znaczenie mają czynniki genetyczne i środowiskowe. Szacuje się, że 40%-80% alergików dziedziczy tę skłonność. Jeżeli oboje rodzice cierpią na uczulenia, prawdopodobieństwo, że ich dziecko dotknie ta sama dolegliwość, wynosi 40%-60%, jeśli zaś choruje jedno z nich, wynosi odpowiednio 20%-40%.

  Specjaliści podkreślają, że alergia nie jest chorobą wyłącznie dziedziczną, dziedziczona jest wyłącznie skłonność, a reszta zależy od środowiska. Stąd należy zadbać o profilaktykę i zmniejszyć ryzyko zachorowania. Jak? Najprostszym i zarazem niekosztownym sposobem jest unikanie kontaktu z alergenami (tu wkracza m.in. kalendarz pyleń), gdy jednak to nie pomoże – z pomocą przychodzi farmakologia.

  Dwa sposoby na alergię: unikanie i zwalczanie


  Pierwszym sposobem na radzenie sobie z alergią jest zapobieganie. Wystarczy unikać alergenów, ale w praktyce może się to okazać uciążliwe, szczególnie wiosną czy latem, kiedy pogoda zachęca do wyjścia na spacer. Jednak w okresie pylenia warto ograniczyć przebywanie na świeżym powietrzu, zwłaszcza wtedy, kiedy stężenie pyłków jest najwyższe, oraz unikać otwierania okien. Jeśli już koniecznie chcemy przewietrzyć mieszkanie lub wyjść, najlepiej zrobić to po opadach deszczu, ponieważ powietrze i otoczenie są wtedy oczyszczone z pyłków.

  Niezwykle praktycznym rozwiązaniem jest kalendarz pyleń na telefon. Na rynku jest kilka aktualizowanych aplikacji, które wysyłają powiadomienia i ostrzeżenia dla alergików, jeśli stężenie jest bardzo wysokie. Możemy również na bieżąco sprawdzać komunikaty Ośrodka Badania Alergenów Środowiskowych. Dzięki wiedzy, co i kiedy pyli, bez problemu zaplanujemy wakacyjny wypad nawet poza swoje miasto czy rejony, a także zminimalizujemy ryzyko pojawienia się objawów alergii.

  Wobec faktu, że w powietrzu unosi się wiele alergenów i alergię wziewną mogą spowodować roztocza kurzu domowego, pyłki roślin i drzew, zarodniki grzybów, sierść zwierząt domowych oraz pleśń, nawet profilaktyka może okazać się zawodna i konieczne jest wtedy zastosowanie metod łagodzących i sięgnięcie po lekarstwo na alergię.

  Dowiedz się więcej o alergii i o tym, co jeszcze możesz zrobić, aby jej zapobiec: http://www.alergia-allegra.pl/poradnik.html.

  Najlepsze leki na alergie


  Czerwone łzawiące oczy, katar, kichanie – alergia nie należy do najprzyjemniejszych chorób. Na szczęście w aptece możemy znaleźć skuteczne leki na alergię. Do wyboru są aerozole do nosa, krople do nosa, maści, tabletki. Wiele z nich dostępne są tylko na receptę, ale są również i takie, które wydawane są bez przepisania przez lekarza. Jednak zanim na którykolwiek się zdecydujemy, koniecznie jest zapoznanie się ze składem i działaniem, a przede wszystkim zapytanie lekarza lub farmaceuty o poradę.  Jako najlepsze leki na alergię wskazuje się przeciwhistaminowe, które hamują działanie histaminy, a tym samym zapobiegają powstawaniu objawów alergii. Leki dzielą się na dwie grupy, a mianowicie leki antyhistaminowe I generacji, które łagodzą swędzenie, pieczenie, wysypkę i inne dolegliwości skórne, oraz leki antyhistaminowe II generacji, które stosowane są głównie w celu łagodzenia objawów alergicznego nieżytu nosa. Pierwsza generacja leków może powodować działania niepożądane jak senność, zaburzenia refleksu, istnieje prawdopodobieństwo zwiększenia się apatytu, a w efekcie przyrostu masy ciała. Nowoczesne lekarstwa na alergię, czyli II generacji, z reguły są bezpieczne i nie powodują efektów ubocznych.

  Przykładem leku na alergię jest Allegra – lek przeciwhistaminowy, który leczy objawy sezonowego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa w postaci kataru, kichania, swędzenia, a także zaczerwienienia i łzawienia oczu. Tu znajdziesz więcej informacji, ulotkę i skład leku na alergię: http://www.alergia-allegra.pl/.

  Co pyli? Praktyczny kalendarz pylenia


  Alergicy powinni się mieć zawsze na baczności! Zmieniające się pory roku wymagają pilnego monitorowania kalendarza pylenia. Mogłoby się wydawać, że okres zimowy jest bezpieczny, ponieważ ziemię pokrywa śnieg, na drzewach nie ma liści, a rośliny wegetują i są niewidoczne pod śniegiem. Tymczasem już w styczniu budzi się leszczyna. Jej pylenie przypada na końcówkę stycznia, ale w bardziej sprzyjających warunkach pyłek leszczyny może pojawić się nawet na początku stycznia, jak to miało miejsce w wyjątkowo ciepłym styczniu 2014 roku. Warto dodać, że początek kwitnienia leszczyny uznawany jest za początek botanicznego przedwiośnia.

  Zaraz po leszczynie pylą olsza i cis. Wprawdzie olchę rzadko można spotkać w miastach, jednak jest to jeden z najsilniejszych alergenów – stężenie pyłku olszy jest znacznie wyższe niż leszczyny, dlatego warto się mieć na baczności, i to aż do kwietnia, ponieważ nawet w tym miesiącu pyłek olszy może pojawić się w powietrzu. W przypadku cisu częściej go spotkamy w aglomeracjach miejskich, zwłaszcza w parkach i ogrodach, stąd stężenie pyłku może być stosunkowo wysokie.

  Pylenie w lutym obejmuje leszczynę, olchę i cis. Później dochodzi topola, wierzba i brzoza – w przypadku tej ostatniej warto mieć się na baczności, ponieważ alergeny pyłku brzozy stanowią duże zagrożenie dla osób uczulonych i często są powodem silnych dolegliwości chorobowych. Pomocne okazują się komunikaty i kalendarze opracowane przez Ośrodek Badania Alergenów Środowiskowych Sp. z o.o. uwzględniające informacje o aktualnym stężeniu pyłków na podstawie bieżących pomiarów. Warto regularnie sprawdzać, co pyli w lutym i w innych miesiącach w przejrzystym kalendarzu pylenia: http://www.alergia-allegra.pl/kalendarz.html.

  Pamiętaj! Typowe objawy alergii mogą pojawić się nawet po zimowym spacerze, ponieważ zimą w powietrzu mogą pojawić się pyłki leszczyny lub olchy albo obu jednocześnie, ponieważ alergen olchy wykazuje reakcje krzyżowe z alergenami leszczyny. Tym bardziej nie bagatelizuj żadnego symptomu i zastosuj środki zaradcze w postaci zmiany odzieży, wzięcia prysznica oraz sięgnięcia po lekarstwo na alergię, który przepisał lub zarekomendował lekarz.

  Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

  Źródła:
  - https://www.odetchnijspokojnie.pl/co-i-kiedy-pyli/
  - https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/alergie/co-pyli-w-lutym-jakie-pylki-wywoluja-alergie-w-lutym-aa-H1yh-FiSx-PWLR.html
  - https://pomorska.pl/co-pyli-w-maju-ostrzezenie-dla-alergikow/ar/12027444
  - https://pomorska.pl/alergia-chorujemy-bo-nasz-organizm-jest-uczulony/ar/7078793
  - https://gk24.pl/upewnij-sie-ze-to-nie-alergia/ar/4403011
  - https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/alergie/leki-na-alergie-na-recepte-ich-rodzaje-i-zastosowanie-aa-tw55-Uknm-dutd.html
  - http://www.medonet.pl/zdrowie,leki-przeciwhistaminowe---dzialanie--rodzaje-lekow--skutki-uboczne,artykul,1727897.html
  - http://ecap.pl/pdf/ECAP_wyniki_pl.pdf
  - https://budujemydom.pl/wykanczanie/wyposazenie-wnetrz/a/9175-zasady-urzadzania-domu-alergika
  - https://dziennikzachodni.pl/co-wywoluje-alergie-nie-tylko-pylki-kwitnacych-roslin-powoduja-reakcje-uczuleniowe-poznaj-sposoby-przeciwdzialania-alergii/ar/13005956

  Czytaj treści premium w Gazecie Pomorskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Warto zobaczyć

  Diety