Cukrzyca a choroby sercowo-naczyniowe

Akcja specjalna „ZADBAJ O SERCE”
Około 80 % udarów mózgu jest pochodzenia niedokrwiennego, co oznacza, że odpowiedzialne za nie są choroby sercowo-naczyniowe. Cukrzyca, która sama w sobie jest czynnikiem ryzyka udaru mózgu, dodatkowo przyczynia się do uszkodzenia śródbłonka, co powoduje rozwój miażdżycy, zwiększając zagrożenie.

- Do udaru kardiogennego dochodzi na skutek oderwania się skrzepliny, która płynąc z prądem krwi może spowodować zamknięcie światła naczynia doprowadzającego krew do mózgu. Najczęściej dotyczy to przypadków migotania przedsionków, które predysponują do wytwarzania się skrzeplin w sercu – tłumaczy dr n. med. Grzegorz Skonieczny, Koordynator Oddziału Kardiologii i Intensywnej Terapii Kardiologicznej w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym im. L. Rydygiera w Toruniu.

Pozostałe czynniki ryzyka udaru mózgu to nadciśnienie tętnicze, zaburzenia lipidowe, palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, brak aktywności fizycznej, zespół bezdechu sennego, otyłość.

- Czynniki ryzyka – nadciśnienie, cukrzyca, otyłość – przeplatają się i łączą tak często, że właściwie nie wiadomo co z czego wynika, z uwagi na powszechność występowania stały się chorobami cywilizacyjnymi – zwraca uwagę specjalista.

Choroby te rujnują nasze zdrowie, a nieleczone lub źle leczone mogą spowodować zawał serca lub udar mózgu, doprowadzając do niepełnosprawności, a nawet zgonu.

Jak rozpoznać udar?

Na potrzeby chorych i ich rodzin stworzono prostą skalę, która kryje się pod akronimem UDAR. Są to podstawowe objawy:

U - utrudniona mowa D - dłoń/ręka opadnięta, A - asymetria twarzy, R - reaguj natychmiast!

Kiedy zauważymy u kogoś któryś z tych objawów, powinniśmy natychmiast zadzwonić na pogotowie pod numer 999 lub 112. Szybka reakcja jest bardzo ważna, bo tylko włączając leczenie w określonym oknie czasowym – do 6 godzin od wystąpienia pierwszych objawów –mamy szansę uratować choremu zdrowie lub życie.

Więcej informacji o udarze mózgu i migotaniu przedsionków można znaleźć na stronie www.stopudarom.pl.

Dodaj ogłoszenie