Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czego potrzeba w Chełmnie? Wybierzcie i głosujcie na projekty w Budżecie Obywatelskim

Monika Smól
Plac zabaw powstał w ubiegłym roku przy ul. Kwiatowej. Teraz Danuta Konowalik (na zdjęciu) chciałaby też siłownię zewnętrzną
Plac zabaw powstał w ubiegłym roku przy ul. Kwiatowej. Teraz Danuta Konowalik (na zdjęciu) chciałaby też siłownię zewnętrzną Nadesłane
Mieszkańcy mogą głosować na projekty w ramach Budżetu Obywatelskiego na 2018 rok. Do wyboru jest sześć propozycji. W budżecie miasta zabezpieczono na ten cel 100 tys. zł.

Radny Wojciech Strzelecki złożył projekt budowy placu zabaw przy ul. Wiklinowej lub Podgórnej. Wartość zadania oszacował na 80 tys. złotych.

Projekty składają też radni

- Brakuje miejsca dla najmłodszych w tej okolicy - uzasadnia Wojciech Strzelecki. - Powstanie placu zabaw umożliwi maluchom spędzanie bezpiecznie wolnego czasu. Tu rozbudowuje się budownictwo jednorodzinne. Większość tych domów zamieszkują małżeństwa z dziećmi. Na placu zabaw znalazłyby się urządzenia ogólnorozwojowe, postawione na bezpiecznej nawierzchni, ławki, stojaki na rowery, kosze na śmieci oraz elementy siłowni zewnętrznej Całość zostałaby ogrodzona. Na realizacje placu zabaw proponuje się ogłoszenie konkursu na wykonawcę na zasadzie zaprojektuj i wybuduj w ramach proponowanej kwoty.

Projekt Dariusza Bonowicza dotyczy pomostów poliuretano-wych składanych z modułów nad Jeziorem Starogrodzkim.

W ręce chełmińskiej policji wpadli kłusownicy! Zarekwirowano im sprzęt

- Koszt to 30 tysięcy złotych, a niewątpliwie wpłynie to na podniesienie atrakcyjności jeziora i urozmaici mieszkańcom spędzenie wolnego czasu - podkreśla wnioskodawca. - Jezioro Starogrodzkie to jedyne miejsce służące rekreacji wodnej w mieście. Celem jest udostępnienie dłuższej linii brzegowej jeziora dla mieszkańców przez zbudowanie pięciu poliuretanowych pomostów o długości 4,90 m i szerokości 1,10 m od strony sadów. Będą służyć całemu społeczeństwu jako miejsce wypoczynku i uprawiania sportów wodnych. Wybudowanie ich ożywi niewykorzystane tereny jeziora zachęcając do spacerów i spędzania wolnego czasu na łonie przyrody. Posłużą też jako miejsce do cumowania łodzi i szkoleń młodzieży z chełmińskiej szkółki ekologiczno-wędkarskiej.

Zadbają o zdrowie - stawiają na aktywność i badania

Po raz kolejny z projektem wystąpiła radna Danuta Konowalik.

- Budowa siłowni zewnętrznej, przy nim, powstałaby z myślą o młodzieży i osobach dorosłych, które chętnie spędzą aktywnie czas na świeżym powietrzu - proponuje. - Koszt to 35 tys. złotych. Powstanie siłowni przyczyni się do integracji ludzi.

Krystyna Sokołowska liczy na 3,5 tys. złotych na projekt „Expo-Zdrowie”.

- Ideą cyklicznie realizowanego projektu jest zwrócenie uwagi na konieczność dbania o zdrowie, wprowadzania zmian w tym zakresie i poznania swojego stanu zdrowia - podkreśla Sokołowska. - Na stanowiskach przy magistracie będzie można zrobić badania profilaktyczne, poddać się masażowi, zasięgnąć rady specjalistów, degustować potrawy wegetariańskie. Projekt latem zrealizują wolontariusze - członkowie Kościoła Adwentystów w Chełmnie i specjaliści.

Piotr Murawski liczy, że poparcie zyska projekt powstania muszli koncertowej na Nowych Plantach. Szacuje, że potrzeba 100 tys. złotych.

- Przestrzeń miasta jest unikalnym dziedzictwem historii pokoleń chełmnian - wskazuje Murawski. - Zawsze była wypełniona kulturą i sztuką. Brakuje miejsc umożliwiających w niej swobodną realizację projektów kulturalnych. Konieczny jest wynajem podestów lub sceny. Budowa nowej muszli koncertowej gwarantuje otwarty dostęp do kultury, przyczyni się do integracji mieszkańców. Odtworzenie muszli poprawi oferty kulturalna miasta, wyzwoli nowe możliwości inicjatyw mieszkańców, organizacji i instytucji współtworzących kulturę miasta. Obiekt musi być zgodnym z opinią wojewódzkiego konserwator zbytków odtworzeniem historycznego wyglądu muszli, na podstawie dostępnych materiałów i ikonografii.

Boisko nad jeziorem

Z kolei Zenon Lewański zaproponował budowę boiska do piłki nożnej nad Jeziorem Starogrodzkim. Według jego oszacowania będzie to kosztowało 100 tys. złotych.

- Usytuowanie boiska na terenie Ośrodka Wypoczynkowego - przy kortach, boisku do siatkówki, placu zabaw, ma służyć aktywnemu, rodzinnemu wypoczynkowi - mówi wnioskodawca. - Boisko przyciągnie nad Jezioro Starogrodzkie drużyny piłkarskie, umożliwi organizację obozów sportowych. Boisko do piłki nożnej cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem zarówno młodzieży, jak i dorosłych. Przyczyni się do zwiększenia atrakcyjności Ośrodka.

Głosowanie potrwa do 9 kwietnia do godz. 23.59. Głosować mogą mieszkańcy, którzy mają ukończone 16 lat i są zameldowani na pobyt stały i czasowy w Chełmnie. Należy w tym celu wejść na stronę bo.chelmno.pl, podać swój numer Pesel i wybrać przycisk „Weź udział w głosowaniu”. Tym razem głosowanie odbywa się wyłącznie w formie elektronicznej. Wyniki zostaną przedstawione po oficjalnym przyjęciu protokołu z przeprowadzonego głosowania.

Do zobaczenia - nasze serialowe propozycje na wiosnę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska