Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy to na pewno rok Leona Wyczółkowskiego?

MM Bydgoszcz
MM Bydgoszcz
Bez konkretów - ustalonego programu, pewnego składu komitetu ...
Bez konkretów - ustalonego programu, pewnego składu komitetu ... Weronika Wiza
Bez konkretów - ustalonego programu, pewnego składu komitetu organizacyjnego i co najgorsze - bez budżetu rozpoczął się w Bydgoszczy Rok Leona Wyczółkowskiego.
Czytaj też:
» Otwarcie wystawy „Od Starego Rynku do Placu Wolności”

Na inaugurującą rok konferencję do ratusza zaprosił Michał Woźniak. Dyrektor

Muzeum Okręgowego im. L. Wyczółkowskiego

przedstawił oficjalne logo Roku Leona Wyczółkowskiego.

Konkurs na znak graficzny rozpisano wśród uczniów szkół plastycznych i warsztatów przy ośrodkach kultury. Autorką najlepszej pracy jest Weronika Wiza, uczennica trzeciej klasy liceum Państwowego Zespołu Szkół Plastycznych im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. I była to... ostatnia pewna informacja podczas wczorajszej (4 stycznia) konferencji.


Zwiedzaj dawną Bydgoszcz interaktywnie [foto]


Dyrektor Woźniak przedstawił co prawda skład komitetu organizacyjnego roku Wyczółkowskiego (jest jego koordynatorem), ale zaznaczył, że nie wiadomo, czy wszyscy ostatecznie wyrażą zgodę, więc skład jest niepewny. Nie wiadomo także, czy swoim patronatem obejmie rok prezydent RP - Bronisław Komorowski.

- Prowadzimy rozmowy z kancelarią prezydenta - poinformował Woźniak.

Na razie nie ustalono także programu imprez, choć instytucje kulturalne, media i artyści przedstawili blisko sześćdziesiąt propozycji. Są wśród nich m.in. budowa internetowego wortalu z pełną bazą dzieł Wyczółkowskiego, rajd samochodowy, rowerowy i spływ kajakowy, wystawy, prelekcje, koncerty i inne działania artystyczne.

- Nie wiemy, czy wszystkie zostaną zaakceptowane, bo nie jest znany budżet na realizację Roku Leona Wyczółkowskiego - tłumaczył dyrektor muzeum.


Noc Muzeów 2011 w Bydgoszczy [program - wystawy - wydarzenia]


Nie ma też pieniędzy na ukoronowanie wydarzenia - zakup obrazu „Brama Floriańska”, który znajduje się w jednej z krakowskich galerii, a należy do prywatnego kolekcjonera.

Środki - ponad milion złotych próbowali zabezpieczyć podczas ostatniej sesji radni. Projekt uchwały odrzucono. Przeciwko była m.in. Grażyna Kufel, wspierająca komitet organizacyjny Roku, a Lech Zagłoba-Zygler, przewodniczący komisji kultury i nauki Rady Miasta wstrzymał się od głosu.

- Mieliśmy dyscyplinę klubową. Priorytetem były propozycje prezydenta Bruskiego - próbował wczoraj tłumaczyć Zygler.

Halina Piechocka-Lipka, szefowa wydziału kultury i współpracy z zagranicą ratusza, uspokajała: - W budżecie na rok 2012 nie ma wydzielonej kwoty na Rok Leona Wyczółkowskiego. Pieniądze się znajdą, bo w przyszłym tygodniu rozpiszemy konkurs na realizację zadań w zakresie kultury.

Do ratusza przyszedł wczoraj Andrzej Adamski, działający m.in. w Społecznym Komitecie Rekonstrukcji Zachodniej Pierzei Starego Rynku im. Andrzeja Szwalbe. - Mam wrażenie, że mówimy o 2013, a nie 2012 roku - mówił wzburzony. - Od trzech dni mamy rok Wyczółkowskiego, a tymczasem bydgoszczanie o tym nie wiedzą. To wstyd!

Zobacz też:

Metropolia Bydgoska protestuje

Fordońscy Żydzi - pamiętamy?

Sylwester 2011/2012 w Bydgoszczy

ARTPOP Festival pod znakiem zapytania
Dołącz do MMBydgoszcz.pli napisz artykuł! Poinformuj nas, co się dzieje w mieście. Pochwal się swoimi zdjęciami, komentuj wpisy i załóż własnego bloga!
» dodaj artykuł
» dodaj zdjęcia
» dodaj wydarzenie
» dodaj wpis do bloga
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto