Czy można ubezpieczyć rower od kradzieży? Ekspert wyjaśnia, co powinna zawierać polisa ubezpieczeniowa dla rowerzysty oraz ile kosztuje

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Jest coraz większa świadomość, jeśli chodzi o ubezpieczenia rowerów – mówi nam Artur Rej z PZU. – Coraz więcej osób podróżuje rowerami, te rowery są coraz droższe, więc obawiamy się chociażby o to, że je stracimy, albo ulegniemy wypadkowi – dodaje. Jak wynika ze statystyk Komendy Głównej Policji, w 2023 roku odnotowano 3 596 zdarzeń z udziałem rowerzystów, w których ranne zostały 3 264 osoby, s śmierć poniosły 154 osoby. Ile kosztuje ubezpieczenie dla rowerzysty i co zawiera? Wyjaśniamy.

Spis treści

Koszt polisy dla rowerzysty nie musi być wysoki, można się zmieścić w 60 zł.
Ubezpieczenie dla rowerzysty nie jest obowiązkowe, ale może się przydać. Można je zawrzeć jako niezależną umowę, ale także jako rozszerzenie ubezpieczenia domu czy mieszkania. W takiej sytuacji jego koszt może być niski – około 60 zł. Sylvia Dabrowa/ Polska Press

Spada liczba wypadków z udziałem rowerzystów, ale wciąż jest ich bardzo dużo

Wiosną coraz więcej Polaków przesiada się na rowery, traktując je zarówno jako środek transportu, jak i okazję do aktywnego wypoczynku. Rowerzyści są narażeni na kontuzje i uszkodzenia ciała w większym stopniu niż kierujący samochodami.

– Widać to w statystykach Komendy Głównej Policji, w 2023 roku odnotowano 3 596 zdarzeń z udziałem rowerzystów, w których ranne zostały aż 3 264 osoby, a śmierć poniosły 154 osoby – komentuje dla Strefy Biznesu Iwona Konarzewska, Menedżerka ds. ubezpieczeń domów i mieszkań w TUZ Ubezpieczenia.

Ekspertka zaznacza, że większość z nich nie jest zgłaszana na Policję, więc statystyki są niepełne, ale, co ważne, nawet w tych przypadkach można liczyć na odszkodowanie z ubezpieczenia.

– Jest coraz większa świadomość, jeśli chodzi o ubezpieczenia rowerów – tłumaczy w rozmowie ze Strefą Biznesu Artur Rej, ekspert zespołu rozwoju kompetencji kanałów zewnętrznych w PZU. – Coraz więcej osób podróżuje rowerami, te rowery są coraz droższe, więc obawiamy się chociażby o to, że je stracimy, albo ulegniemy wypadkowi – dodaje.

To jeden z powodów, aby poruszający się rowerami pomyśleli o ubezpieczeniu. – Nie jest obowiązkowe, może jednak pomóc w wielu sytuacjach – dodaje Konarzewska. Można je zawrzeć zarówno jako niezależną umowę, ale także jako rozszerzenie ubezpieczenia domu czy mieszkania.

Co powinna zawierać polisa dla rowerzysty?

**Dobra polisa dla poruszającego się rowerem powinna składać się z dwóch ubezpieczeń – indywidualnej ochrony NNW i OC w życiu prywatnym.

– [b]Powyższe dwa składniki tworzą kompletną polisę dla poruszającego się rowerem

**. NNW gwarantuje wypłatę odszkodowania w następstwie wypadków i może być uruchomione w przypadku obrażeń ciała czy trwałego uszczerbek na zdrowiu. Ubezpieczyciel zapewnia wtedy wsparcie finansowe na pokrycie kosztów leczenia. Rowerzysta otrzyma też zwrot kosztów przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych, a w razie pobytu w szpitalu także dzienne świadczenia szpitalne – tłumaczy ekspertka.

Jednocześnie zaznacza, że uzupełnieniem może być assistance, które w zależności od ubezpieczyciela świadczącego takie wsparcie, może zapewniać transport kierującego pojazdem po wypadku, zabezpieczenie i transport uszkodzonego roweru czy pomoc w naprawie jednośladu.

– OC w życiu prywatnym zapewnia natomiast odszkodowanie finansowe dla osób pokrzywdzonych przez ubezpieczonego rowerzystę np. dla osoby potrąconej podczas jazdy. Koszty leczenia w takim przypadku mogą być znaczące i przy braku polisy obciążają rowerzystę jako sprawcę wypadku – podaje.

Konarzewska zwraca uwagę, że kosztowne dla rowerzysty może być także uszkodzenie wymijanego np. w korku samochodu – uszkodzony lakier, wgniecenie karoserii czy urwane lusterko, szczególnie w przypadku drogich aut mogą prowadzić do dużych wydatków, przekraczających nawet wartość roweru.

– Rowerzysta posiadający OC w życiu prywatnym nie musi takich szkód pokrywać z własnej kieszeni, do ustalonej w umowie sumy ubezpieczenia – tłumaczy.

Musimy pamiętać o tym, żeby rozszerzyć zakres ubezpieczenia o kradzież – zaznacza z kolei Rej i dodaje, że w przypadku kradzieży wszystko zależy od zakresu oraz sumy ubezpieczenia i wartości roweru.

W tym zakresie możliwości jest sporo i różnią się w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego. – Warto jednak pamiętać, że odszkodowania nie otrzymamy w przypadku kradzieży niezabezpieczonego roweru np. pozostawionego bez zapięcia w klatce schodowej lub przed sklepem. W niektórych przypadkach ubezpieczyciel nie odpowiada też za kradzież z włamaniem z części wspólnej, poza miejscem ubezpieczenia – podkreśla Konarzewska.

Ile kosztuje ubezpieczenie dla rowerzysty?

Jak wyjaśnia w rozmowie z nami Rej, na wysokość składki ubezpieczenia dla rowerzysty wpływa wile czynników, przede wszystkim jest to wartość roweru oraz zakres ubezpieczenia.

– Musimy pamiętać o tym, żeby przed zawarciem polisy zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia, czyli OWU, ponieważ w grę wchodzi zakres ubezpieczenia, wyłączenia – mówi. – Jeśli na przykład nasz klient wyczynowo jeździ na rowerze, uprawia downhill, to musi rozszerzyć zakres ubezpieczenia o sporty wysokiego ryzyka, ponieważ ta oferta skierowana jest do osób rekreacyjnie używających roweru – dodaje.

Wypadek dziecka na rowerze. Co z odszkodowaniem?

Ekspertka przypomina, że dziecko, które dozna kontuzji podczas jazdy na rowerze, w większości przypadków otrzyma odszkodowanie nawet jeśli nie ma specjalnego ubezpieczenia „rowerowego”. Około 3,5 mln dzieci, czyli 80 proc. uczniów ma bowiem polisy NNW tzw. szkolne.

– Działają cały rok, 7 dni w tygodniu i 24 godziny na dobę, czyli także poza szkołą czy na wakacjach. Polisa zadziała w przypadku wypadku na rowerze, pod warunkiem że dziecko nie ukończyło 20 roku życia – tłumaczy.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu