Czy opłaca się kupić grupowe ubezpieczenie na życie?

Materiał informacyjny Rankomat
Oferowana przez naszego pracodawcę oferta ubezpieczenia grupowego może wydawać nam się atrakcyjna: niedroga, z szerokim zakresem ochrony, a na dodatek nie musimy pamiętać o opłacaniu składek. Jednak jest to rozwiązanie nie dla każdego.

Sprawdźmy jakie są wady i zalety polisy grupowej, by móc świadomie podjąć decyzję o zakupie lub wyborze innego ubezpieczenia na życie.

Jakie plusy ubezpieczenia grupowego?

Niewątpliwie tak zwane grupówki mają kilka ważnych zalet, które decydują o ich popularności i dużym zainteresowaniu. Jest to rozwiązanie z kilku powodów komfortowe dla wielu osób.

Jak można przeczytać na https://www.rankingubezpieczennazycie.pl/b/grupowe-ubezpieczenia-na-zycie-wady-i-zalety/83.html bardzo ważna jest niewysoka cena ubezpieczenia grupowego. W przypadku grupówek składka miesięczna raczej nie przekracza 100 zł, a często oscyluje w okolicy 50 zł. Cena w ubezpieczeniu na życie ma spore znaczenie, ponieważ wiele osób uważa posiadanie polisy grupowej jako dodatkowy, a często nawet „zbędny” wydatek. Jest to jednak zabezpieczenie przyszłości dla siebie oraz bliskich, zatem zawsze warto inwestować w swoją ochronę. W tym przypadku za ubezpieczenie zapłacimy niewiele, jeśli więc zależy nam na niskiej składce – grupówka może być odpowiednim rozwiązaniem.

Kolejną ważną zaletą ubezpieczenia grupowego jest szeroki zakres ochrony. W ramach jednego produktu możemy otrzymać wsparcie finansowe w sytuacji:

  • wypadku w pracy,
  • wypadku komunikacyjnego,
  • urazu ciała,
  • poważnego zachorowania,
  • pobytu w szpitalu,
  • operacji chirurgicznej,
  • śmierci bliskiej osoby,
  • narodzin dziecka.

Przy tak niewysokiej składce uzyskujemy szeroką ochronę, która uwzględnia wiele sytuacji, jakie mogą nas w życiu spotkać. Zyskujemy zatem dużą szansę na otrzymanie świadczenia.

Plusem jest także minimum formalności, co w przypadku innych ubezpieczeń zraża wiele osób. Zakup ubezpieczenia ogranicza się do przedstawieniu pracownikowi gotowej oferty oraz podpisaniu umowy. Nie musimy wykonywać badań medycznych w celu ustalenia naszego stanu zdrowia, nie wypełniamy również ankiety medycznej. Co również bardzo ważne – składkę odprowadza nasz pracodawca z naszego wynagrodzenia, dzięki czemu nie musimy pamiętać o terminowych płatnościach.

Zaletą, choć w tym przypadku tylko dla części osób, jest również krótki czas trwania umowy. W przypadku ubezpieczenia grupowego wiążemy się z ubezpieczycielem na 12 miesięcy. Jeżeli uznamy po tym czasie, że nie jesteśmy zainteresowani kontynuowaniem ochrony, możemy nie przedłużać umowy.

Jakie wady polisy grupowej?

Dla wielu osób bardzo istotne są jednak wady tego rodzaju ubezpieczeń, ponieważ to z ich powodu możemy ostatecznie zdecydować się na inne rozwiązanie.

Przede wszystkim największym minusem ubezpieczenia grupowego jest niska suma ubezpieczenia. W przypadku ubezpieczeń indywidualnych wybieramy dowolną kwotę sumy ubezpieczenia, na jaką nas stać. Jednak w ubezpieczeniach grupowych kwota na jaką się ubezpieczamy to zwykle nie więcej niż 100 000 zł, a najczęściej 50 000 zł.

Kolejną ważną wadą w polisach grupowych jest brak możliwości wyboru i wpływu na ubezpieczenie. Decydujemy się na jedną konkretną ofertę, a nasz wybór ogranicza się jedynie do wariantu cenowego. Nie mamy żadnego wpływu na kształt polisy. Nie możemy zatem ani zwiększyć kwoty sumy ubezpieczenia, ani zmniejszyć lub zwiększyć zakresu ochrony, ani wybrać dłuższej umowy.

Dla wielu osób wadą jest również czas trwania umowy czyli wspomniane wcześniej 12 miesięcy. Ochrona ubezpieczeniowa powinna obejmować nas na jak najdłuższy okres.

Należy również wspomnieć o tym, że ubezpieczenie grupowe obejmuje nas ochroną wyłącznie, gdy pracujemy w danej firmie. W sytuacji, gdy po zawarciu umowy, dostaniemy lepszą propozycję pracy w innym miejscu – kończąc pracę, kończymy również umowę z ubezpieczycielem. Część firm ubezpieczeniowych oferuje przejście na indywidualną formę ubezpieczenia, jednak warunki umowy ulegają zmianom i należy dokładnie to sprawdzić.

Które ubezpieczenie na życie będzie lepsze?

Gdy nasz pracodawca zaproponuje nam zakup grupówki, sprawdźmy dokładnie ofertę i porównajmy ją sobie z innymi ofertami grupowymi. Dzięki temu dowiemy się, czy ubezpieczenie rzeczywiście jest tak atrakcyjne, jak nam się wydaje.

Zanim podpiszemy umowę, możemy również zapoznać się z ofertą indywidualnych ubezpieczeń na życie, gdzie mamy wpływ na całokształt ubezpieczenia. Dzięki temu możemy zyskać wyższą sumę ubezpieczenia, spersonalizowaną ochronę oraz umowę np. na najbliższe 10 lat.

Jeżeli jednak nie posiadamy żadnego ubezpieczenia na życie, a w planach nie mamy zakupu polisy indywidualnej – możemy śmiało zdecydować się na zakup grupówki, dzięki której zapewnimy sobie ochronę na wiele różnych trudności, jakie mogą nas w niedalekiej przyszłości spotkać.

Najnowsze oferty na Black Friday

Materiały promocyjne partnera