Czy samochód poleasingowy jest godny uwagi?

Materiał powstał we współpracy z Neptis

Auta poleasingowe jeszcze kilka lat temu wzbudzały w przedsiębiorcach ogromne wątpliwości. Przede wszystkim dlatego, że były eksploatowane, a historia ich przebiegu nie zawierała wszystkich ważnych informacji. W 2021 roku sytuacja samochodów poleasingowych uległa jednak wyraźnej zmianie. Co się wydarzyło? Sprawdzamy!

Samochody poleasingowe nie cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród kierowców. Traktowane były jako używane, z nieznaną do końca historią przebiegu. A obecnie, po zmianie w przepisach, nie będzie można powiedzieć o nich, że są używane. Co się zmieniło? Czy samochody poleasingowe są w ogóle opłacalne?

Zmiany w przepisach!

Wraz z początkiem 2021 roku w życie weszły nowe przepisy, które określają samochód poleasingowy jako nowy. Regulacje te poruszyły większą część kierowców, którzy zastanawiali się, w jaki sposób samochód, który był używany będzie traktowany jako nowy?!

Otóż tzw. środki trwałe, do których również zalicza się samochody osobowe, do końca 2020 roku rozumiano jako używane, gdy pojazd był leasingowany przez co najmniej 6 miesięcy. Nowe przepisy traktują środki trwałe wzięte w leasing, jak przedmioty nowe, których nie będzie można traktować jak używane, po wykupieniu ich z leasingu. Oznacza to, że jeśli chcemy wykazać, że samochód był używany, to musimy udowodnić, że miało to miejsce, już przed leasingiem, przez co najmniej pół roku.

To nie wszystkie zmiany!

Dodatkowo w 2021 roku nastąpiła zmiana rocznika używanych środków trwałych – czyli samochodów z drugiej ręki. Każde z nich, jeśli zostało wyprodukowane w latach wcześniejszych, stanie się o rok starsze. Ma to duże znaczenie dla wszystkich aut w leasingu, gdyż firmy, które oferują samochody w formie dzierżawy mają określone procedury finansowania przedmiotów, które były używane. W przypadku pojazdów osobowych większość firm leasingowych przywiązuje ogromną uwagę do tego, by wiek pojazdu łącznie z okresem trwania leasingu, nie mógł przekroczyć 8 lat.

Czy samochody poleasingowe są opłacalne w firmie?

Zmiany w przepisach wydłużają okres amortyzacji. Samochody osobowe, które będą możliwe do wykupienia za kwotę większą, niż 10 tys. zł będą miały dwukrotnie dłuższy czas na dokonanie odpisów amortyzacyjnych. Dla przykładu, jeśli w leasingu było nowe auto, to amortyzacja tego pojazdu zajmie 5 lat – czyli tyle ile wynosi dla nowych aut, zamiast 2,5 roku, jak dla pojazdów z drugiej ręki.

Wszyscy przedsiębiorcy, którzy zdecydowali się na opcję leasingu z wykupem poniżej 10 tys. zł nie tracą, gdyż wydatek można jednorazowo wliczyć sobie w koszty. A Ci, którzy planują wykup prywatny nie muszą się martwić o zmiany w przepisach.

Gdzie znaleźć dobry samochód poleasingowy?

Możesz rozpocząć poszukiwania w Internecie, korzystając ze sprawdzonych platform sprzedażowych, takich jak Autoplac twórców Yanosika. Znajdziesz w nim tysiące ogłoszeń od sprawdzonych polskich dealerów samochodowych. W ofertach dodane są informacje dotyczące przebiegu i pełnej historii auta, dzięki temu wiesz, co dokładnie kupujesz.

Dodaj ogłoszenie