Czysty wiatr od morza

Materiał informacyjny PGE Baltica

Morskie farmy wiatrowe, które w najbliższych latach będą powstawać na Bałtyku, przyniosą wiele korzyści mieszkańcom Pomorza. Nie bez znaczenia jest też ich ogromny, pozytywny wpływ na środowisko i krajową gospodarkę. Grupa PGE planuje budowę trzech tego typu farm, w tym projekt Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica, realizowanej wspólnie z duńskim partnerem Ørsted w dwóch etapach – Baltica 2 i Baltica 3. Wszystkie trzy morskie farmy wiatrowe będą bardzo ważnym elementem transformacji energetycznej kraju.

Daleko od brzegu...

Z perspektywy mieszkańców, kluczowym zagadnieniem jest lokalizacja planowanych morskich farm wiatrowych. Program Offshore Grupy PGE zakłada w sumie realizację dwóch inwestycji: Baltica 1, która powstanie do 2040 r. oraz drugiej, będącej wspólnym projektem z firmą Ørsted – budowanej w dwóch etapach - Baltica 2 i Baltica 3. Pierwszy prąd z tego projektu popłynie najprawdopodobniej już w 2026 roku! Wszystkie inwestycje zlokalizowane będą w Polskiej Wyłącznej Strefie Ekonomicznej Morza Bałtyckiego. Najbliżej stanie MFW Baltica 2, ale będzie to i tak odległość minimum 25 km od brzegu, co oznacza znikomy wpływ na m.in. krajobraz Bałtyku. Następnie Baltica 3 – aż ok. 40 km. Elektrownia Baltica 1 będzie zlokalizowana jeszcze dalej - ok. 80 km od brzegu. Takie oddalenie pozwoli na zdecydowane ograniczenie wpływu farm na życie mieszkańców wybrzeża. Jedynie najwyższe partie konstrukcji będą widoczne z lądu i to tylko przy korzystnych warunkach pogodowych. W efekcie, przez większość część roku, wiatraki nie będą dostrzegalne z brzegu.

Wpływ akustyczny

Kolejnym aspektem inwestycji, o którym myśli część mieszkańców rejonów nadmorskich, są ewentualne dźwięki, które będą emitowane przez farmy. Wszyscy mogą spać spokojnie – na lądzie morskie farmy wiatrowe w ogóle nie będą słyszalne. Turbiny słychać w odległości do 2 km, w związku z tym także wypoczynek na plaży pozostanie niezakłócony.

Zielona energia

Morskie farmy wiatrowe PGE i Ørsted będą miały pozytywny wpływ na środowisko. Budowa MFW Baltica 2 i Baltica 3 pozwoli na uniknięcie emisji dwutlenku węgla o 8 mln ton rocznie. Po drugie, w sumie, wszystkie krajowe inwestycje w morskie farmy wiatrowe, o mocy ok. 10-11 GW, ograniczą te emisje aż o ok. 35,3 mln ton rocznie. Są to naprawdę duże liczby!

Jesteśmy na tak!

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej, morskie farmy wiatrowe są najbardziej akceptowalnym źródłem energii. Ponadto, 81 proc. mieszkańców kraju uważa, że rozwój sektora offshore wpłynie pozytywnie na walkę ze zmianami klimatu. Z kolei 60 proc. chciałaby korzystać z tej formy energii w swoich domach. Co, dzięki m.in. inwestycjom Grupy PGE, będzie możliwe.

Materiał we współpracy z:

Dodaj ogłoszenie