Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Defibrylatory - pierwsza pomoc w centrum miasta

Sybilla Walczyk
Według standardów europejskich defibrylatory, czyli urządzenia do przywracania pracy serca, powinny znajdować się we wszystkich miejscach, w których przebywa dużo ludzi. W Toruniu są tylko cztery, w Bydgoszczy 40.

Automatyczny defibrylator zewnętrzny to urządzenie, które przejmuje nadzór nad akcją ratunkową i mówi, co należy robić. Po przyklejeniu do klatki piersiowej poszkodowanego dwóch elektrod urządzenie analizuje rytm serca poszkodowanego i sygnalizuje jaki rodzaj pomocy jest wskazany.
Pogotowie i muzea
O urządzeniach tych zrobiło się głośno za sprawą fundacji fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, która zakupiła urządzenia i zaopatrzyła w nie wiele instytucji w całym kraju. Także Toruń. Do naszego miasta w 2005 roku trafiły cztery takie defibrylatory, które znajdują się w Muzeum Okręgowym, w Muzeum Mikołaja Kopernika, w Bibliotece Uniwersyteckiej i Komendzie Miejskiej Policji. Pracownicy tych instytucji przeszli też szkolenia z zakresu obsługi urządzenia.
Oczywiście w urządzenia te jest wyposażona stacja pogotowia ratunkowego. - We wszystkich nowoczesnych karetkach mamy defibrylatory - mówi Wiesław Brosdowski, wicedyrektor stacji ratunkowej w Toruniu. - Mamy tez sześć defibrylatorów, które umożliwiają przesyłanie danych wprost do szpitala. To niezwykle pomocne, lekarz będąc jeszcze w karetce może się skonsultować np. z kardiologiem. Natomiast jeśli byłaby taka możliwość, to automatyczne defibrylatory powinny być na wyposażeniu wszelkich instytucji. Bo pogotowie nie zawsze zdąży dojechać.
Nie urządzenia tylko ludzie
W magistrackim wydziale zdrowia i polityki społecznej dowiedzieliśmy się, że budżet na ten rok nie przewiduje takiego wydatku. Tymczasem w sąsiedniej Bydgoszczy jest już 30 defibrylatorów, do końca roku przybędzie kolejnych 10. Połowa znajduje się w miejscach skupiających dużą ilość ludzi.
- Inwestujemy w kursy pierwszej, przedmedycznej pomocy - mówi Hanna Miller, dyrektor wydziału. - Dzięki temu coraz młodsze dzieci wiedzą jak zachować się na miejscu wypadku.
O tym, że w czterech miejscach w Toruniu są defibrylatory wie niewiele osób. Nawet studenci mają na ten temat nikłą wiedzę, choć jeden z nich umieszczony w specjalnej skrzyneczce wisi vis a vis wypożyczalni w Bibiolitece Głównej. Wiele miast zamieszcza na stronach intentowych informacje o tym, w których miejscach w mieście można znaleźć to urządzenie. W Toruniu ciągle defibrylatory sa tajemnicą.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska