Dezynfekcja w miejscach pracy – czy myjki, generatory pary i odkurzacze przemysłowe pomogą zachować sterylną czystość?

Materiał partnera zewnętrznego LAVORWASH POLSKA
Dezynfekcja w miejscach pracy jest na ten moment obowiązkowa i może okazać się koniecznością nawet długi czas po zakończeniu epidemii. Duże skupiska ludzi zawsze były i będą siedliskiem wirusów i bakterii, dlatego regularna dezynfekcja i lepsza dbałość o higienę w miejscach pracy, ma szansę zmniejszyć rozprzestrzenianie się chorób. To w rezultacie powinno obniżyć ilość zwolnień lekarskich w pracy. Jak zadbać o bezpieczeństwo swoich pracowników?

Do niedawna pełna dezynfekcja w miejscach pracy była raczej dobrą praktyką niż wymogiem, ale pandemia koronawirusa wymusiła na pracodawcach nowe normy bezpieczeństwa i higieny pracy. Pojawiła się potrzeba regularnego odkażania całych pomieszczeń, a wraz z nią zwiększyło się zapotrzebowanie na urządzenia, które pomogą zachować sterylną czystość w firmach.

Generator pary – czy wystarczy do dezynfekcji?

Na rynku nie brakuje sprzętu, który pomaga firmom w walce z wirusami, bakteriami i innymi czynnikami chorobotwórczymi. Do dezynfekcji w miejscach pracy idealnie nadają się urządzenia parowe, takie jak generatory pary. Jak działa odkażanie parowe? Woda w generatorze pary podgrzewana jest do temperatury 140° - 185° C. Powstała w ten sposób gorąca para uwalniana jest pod dużym ciśnieniem na wybraną powierzchnię. Ciśnienie w połączeniu z wysoką temperaturą niszczy bakterie, wirusy i grzyby.

„Klienci często pytają, czy taka dezynfekcja nie wymaga użycia dodatkowo detergentów. Większość drobnoustrojów ginie już temperaturze 80 stopni, a nasze urządzenia generują parę o temperaturze ponad 140 stopni. Użycie chemii jest więc wymagane tylko w nielicznych przypadkach. Ale oczywiście maszyny Lavor posiadają możliwość podawania detergentów razem z parą” - mówi Krzysztof Kołodziej z firmy Lavorwash Polska.

Generatory pary znajdują zastosowanie m.in. w biurach, sklepach, halach magazynowych, warsztatach, szpitalach i innych budynkach użyteczności publicznej, budynkach gospodarskich, na liniach produkcyjnych, a także wszędzie tam, gdzie pracują maszyny, których nie można myć wodą. Generatory pary to narzędzie do dezynfekcji wykorzystywane we wszystkich branżach.

Generator pary – zastosowanie:

 • dezynfekcja całych pomieszczeń
 • czyszczenie podłóg, ścian i sufitów
 • czyszczenie szkła, okien i luster
 • usuwanie resztek jedzenia i gum do żucia
 • dezynfekcja filtrów i kratek
 • dezynfekcja lodówek i systemów chłodniczych
 • czyszczenie i dezynfekcja maszyn
 • czyszczenie silników i układów napędowych
 • głębokie czyszczenie zlewów i zbiorników
 • odkażanie basenów i pryszniców
 • czyszczenie i odkażanie wentylacji
 • eliminacja brzydkich zapachów
 • eliminacja zarazków, pleśni i pasożytów
 • polerowanie powierzchni chromowanych
 • dezynfekcja sprzętu medycznego
 • suszenie tapicerki i dywanów
 • usuwanie plam i osadów

Generatory pary – porównanie

Profesjonalne generatory pary możemy podzielić na urządzenia spalinowe oraz elektryczne. Generatory spalinowe mają bardzo dużą wydajność – produkują od 50 do 90 kg pary na godzinę, jednak przeznaczone są tylko do mycia i dezynfekcji jedynie w miejscach, gdzie nie ma obostrzeń w sprawie spalin – a więc na zewnątrz lub w pomieszczeniach, w których są wyciągi. Generatory elektryczne są ekologiczne i możemy ich używać do dezynfekcji we wszystkich pomieszczeniach.

„Elektryczne generatory pary pracują pod napięciem 230V lub 400V. Urządzenia na 400 woltów, przeznaczone są dla większych firm i klientów przemysłowych. Ich produkcja pary wynosi do 40 kg/h, a więc jest zbliżona do generatorów spalinowych. Urządzenia takie wykorzystywane są najczęściej w przemyśle spożywczym, piekarniach, ubojniach, a także do dezynfekcji i czyszczenia różnego rodzaju taśm transportowych” - wymienia Krzysztof Kołodziej z Lavorwash Polska.

W średnich i mniejszych przedsiębiorstwach sprawdzą się maszyny zasilane na 230V. Lavorwash ma w swojej ofercie dwa takie generatory pary – modele Etna i Katla. Etna to wszechstronne urządzenie czyszczące, dedykowane do detailinigu samochodowego oraz firm sprzątających. Katla to typowy profesjonalny generator pary, przeznaczony do dezynfekcji pomieszczeń.

FILM – Zobacz jak działa generator pary Etna:

https://www.youtube.com/watch?v=_Vuu31nAtD4

Myjki ciśnieniowe – jakich używać do dezynfekcji?

Generatory pary to nie jedyne urządzenia pomagające zachować czystość w firmach. Porządki ułatwią też myjki ciśnieniowe. Urządzenie wytwarza strumień wody pod ciśnieniem, który nadaje się do czyszczenia zarówno dużych powierzchni, maszyn, pojazdów, jak i detali oraz trudno dostępnych miejsc. Myjki ciśnieniowe posiadają wiele zalet, przede wszystkim są bardziej dokładne niż tradycyjne formy mycia, ponadto są w pełni bezpieczne, ponieważ nie powodują zarysowań, ani uszkodzeń.

Na ryku znajdziemy wiele modeli myjek ciśnieniowych, więc zanim zdecydujemy się na zakup, musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, jaką myjkę najlepiej wybrać? Myjki ciśnieniowe dla firm możemy podzielić na cztery podstawowe rodzaje.

Myjki wysokociśnieniowe - rodzaje:

 • myjki zimnowodne elektryczne
 • myjki zimnowodne spalinowe
 • myjki ciepłowodne z silnikiem elektrycznym
 • myjki ciepłowodne z silnikiem spalinowym

„Bardzo ważne jest, aby odpowiedzieć sobie na pytanie, do czego potrzebuję myjkę ciśnieniową.
Maszyny zimnowodne są częściej wykorzystywane do dezynfekcji, ale potrzebują użycia chemii. Z kolei maszyny gorącowodne lepiej myją tłuste i oleiste powierzchnie. Warto przy tym pamiętać, że to nie ciśnienie decyduje o skuteczności myjki, a ilość wody na mytą powierzchnię. Im większy wydatek wody, tym maszyna będzie lepiej myła. Dlatego firmy sprzątające powinny wybierać urządzenia o dużym napięciu i przepływie minimum 900 l/h. Słabsze maszyny nie będą spełniały oczekiwań klientów” - tłumaczy Krzysztof Kołodziej z Lavorwash Polska.

Lavorwash opracował system pianowy, dzięki któremu myjki ciśnieniowe nadają się do dezynfekcji dużych powierzchni. System ten znajduje zastosowanie m.in. w rolnictwie, gdzie myjki ciśnieniowe wykorzystywane są do dezynfekcji w kurnikach, oborach i na drogach dojazdowych. Najczęściej są to myjki zimnowodne elektryczne lub spalinowe, posiadające wysokie parametry mycia.

Myjki ciśnieniowe dla firm – co warto kupić:

 • Dla małych firm – idealnym rozwiązaniem są myjki ciśnieniowe na 230V. Nie uzyskamy nimi tak dobrych parametrów, jak przy napięciu 400V, ale są wygodne w użyciu i sprawdzają się na mniejszych powierzchniach.
 • Dla dużych firm – idealnym rozwiązaniem będą myjki ciśnieniowe o większej mocy, które dają możliwość mycia pod ciśnieniem od 150 do 500 barów i wydajność od 660 do 1300 l/h. Najczęściej wybierane są myjki z ciśnieniem 500 barów.
 • Dla rolników – najczęściej stosowane maszyny w gospodarstwach to myjki zimnowodne ceramiczne z silnikiem chłodzonym wodą, np. myjka HCR 2021 - 200 barów i 1260 l/h. Idealnie nadaje się do mycia i dezynfekcji maszyn rolniczych, samochodów, posadzek, obór, kurników, wylęgarni i pieczarkarni.

Czystość i dezynfekcja – automaty pod niskim ciśnieniem

Alternatywę dla myjek ciśnieniowych stanowią m.in. automaty dezynfekujące. Automaty dezynfekujące to duże zbiorniki na kołach, połączone z pompą wytwarzającą ciśnienie, które pozwala na rozpylenie wody przy użyciu lancy ze specjalną dyszą. Znajdują zastosowanie głównie w rolnictwie, w sektorze produktów do opryskiwania roślin, gdzie nie wymaga się wysokiego ciśnienia. Ale nadają się też do sanityzacji w miejscach publicznych, m.in. na ulicach, parkingach i w budynkach.

Na podobnej zasadzie działają też przenośne opryskiwacze, mogące pomieścić do 7 litrów środka do dezynfekcji. Same urządzenie waży poniżej 4 kg i możemy je nosić np. na plecach, dzięki wygodnym szelkom.

Zobacz jak pracują przenośne opryskiwacze do dezynfekcji:

Odkurzacz przemysłowy – szybsze i dokładniejsze sprzątanie

Wśród urządzeń, które usprawnią nam sprzątanie w firmie, nie można oczywiście nie wymienić odkurzaczy. Tak jak wiele jest rodzajów odkurzaczy, tak wiele jest też ich zastosowań.

Rodzaje odkurzaczy:

 • do pracy na sucho – najbardziej rozpowszechnione modele, sprawdzają się w zamkniętych pomieszczeniach
 • do pracy na sucho/mokro – pozwalają na usuwanie rozmaitych zabrudzeń z podłóg czy dywanów
 • odkurzacze piorące – przeznaczone przede wszystkim do różnego rodzaju tapicerek
 • odkurzacze parowe – wykorzystują połączenie siły ssania z gorącą parą w celu usunięcia uporczywych zabrudzeń
 • odkurzacze do basenów – do zbierania piasku i brudu z dna basenów
 • odkurzacze do kominków – do zbierania popiołu, a także czyszczenia na sucho/mokro kominków i grilli
 • odkurzacze komercyjne – dla firm sprzątających, zajmujących się biurami, szkołami czy instytucjami
 • odkurzacze przemysłowe – do najtrudniejszych zadań

Do sprzątania w biurach wystarczą komercyjne urządzenia do pracy na sucho/mokro, ale w zakładach przemysłowych i na halach produkcyjnych najlepiej sprawdzą się odkurzacze przemysłowe. Turbiny indukcyjne stosowane w tych urządzeniach sprawiają, że odkurzacze przemysłowe mogą pracować przez wiele godzin bez wyłączania. Potrafią też zbierać bardzo małe pyły, pomijane często przez zwykłe odkurzacze.

Lavor Professional posiada w swojej ofercie też odkurzacze z certyfikatem Atex (strefa 22). To specjalistyczne maszyny przeznaczone do bezpiecznej pracy w miejscach, w których pojawić się mogą atmosfery wybuchowe w postaci łatwopalnych pyłów.

Inne urządzenia, które pozwolą zachować porządek w firmie

Maszyn, które pomogą zachować sterylną czystość w firmach jest oczywiście jeszcze więcej. Tylko w ofercie Lavor Professional znajdziemy blisko 100 modeli urządzeń przeznaczonych do utrzymania czystości posadzki.

„Wśród nich mamy automaty myjące o powierzchni roboczej od 20 cm do 122 cm, przeznaczone do mycia posadzek w biurach czy szkołach, aż po maszyny do mycia powierzchni przemysłowych przekraczających 20 000 mkw. Uzupełnienie oferty stanowią zamiatarki, przeznaczone do zbierania dużych zanieczyszczeń oraz utrzymania czystości na parkingach zewnętrznych przed firmami” - mówi Krzysztof Kołodziej z Lavorwash Polska.

Urządzenia czyszczące posadzki:

 • szorowarki – znajdują zastosowanie tam gdzie podłoga musi błyszczeć
 • zamiatarki – znajdują zastosowanie tam gdzie osadza się dużo pyłu
 • automaty myjące – pomagają utrzymać czystość na dużych powierzchniach

Czystość i higiena w miejscu pracy jeszcze nigdy nie były tak ważne jak dziś. Dlatego jeśli chcemy zapewnić bezpieczeństwo naszym pracownikom i klientom, dobrze zaopatrzyć się z profesjonalny sprzęt do dezynfekcji, np. wspomniane myjki, generatory pary i odkurzacze przemysłowe.

Partner artykułu:

LAVORWASH POLSKA
Lavorwash od ponad 40 lat jest jednym z największych na świecie producentów systemów czyszczenia dla małych i dużych powierzchni. Urządzenia powstające w europejskich fabrykach, magazyn części i akcesoriów w Polsce, rozbudowana sieć serwisów w każdym województwie oraz doświadczony zespół doradców to tylko niektóre atuty producenta. Lavorwash oferuje klientom możliwość prezentacji maszyn bezpośrednio u klienta.
Więcej informacji na stronie: Lavorwash

Wideo

Dodaj ogłoszenie