Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dieta paleo szkodliwa dla serca? Australijscy badacze ostrzegają przed jej działaniem!

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Dieta paleo polega na spożywaniu mięsa, ryb, jaj oraz wybranych produktów roślinnych. Wyklucza zboża, mleko, większość owoców i wiele warzyw, czym budzi zastrzeżenia dietetyków.
Dieta paleo polega na spożywaniu mięsa, ryb, jaj oraz wybranych produktów roślinnych. Wyklucza zboża, mleko, większość owoców i wiele warzyw, czym budzi zastrzeżenia dietetyków. 123RF
Dieta paleo to sposób odżywiania mający naśladować nawyki naszych przodków. Choć ze względu na skład budzi wiele kontrowersji, do tej pory uznawano ją za bezpieczną, a nawet korzystną dla zdrowia. Nowo odkryta zależność między dietą „jaskiniowców” a metabolizmem cholesterolu pokazuje jednak, że przy dłuższym stosowaniu dieta paleo może działać szkodliwie.

Dieta paleolityczna i jej kontrowersyjny jadłospis

Dieta paleolityczna to próba odtworzenia jadłospisu myśliwych-zbieraczy, który od 45 lat jest przedmiotem mniej lub bardziej naukowych dociekań. Twórca współczesnej wersji domniemanego menu przodków i autor wydanej w 2002 roku książki o diecie paleo, dr Loren Cordain, rozpropagował ją wśród celebrytów i sportowców jako optymalny sposób żywienia.

Dieta paleo przypadła wielu osobom do gustu i w 2014 roku była najczęściej wyszukiwaną dietą w internecie. W dużej mierze przypomina modne kuracje takie jak dieta Dukana, Atkinsa czy Kwaśniewskiego. Zawiera sporo mięsa, ryb i jajek, a przy tym warzywa, orzechy, pestki, tłuszcze roślinne i trochę owoców. Wyklucza jednak zboża i produkty mleczne, większość owoców i sporo warzyw. Z tego powodu już od początku budziła zastrzeżenia ekspertów – eliminując całe grupy produktów łatwo narażamy się bowiem na niedobory pokarmowe.

Przejście z menu w stylu zachodnim na dietę paleo może wydawać się strzałem w dziesiątkę – jadłospis obfituje w nieprzetworzone produkty, kładąc też nacisk na wartościowe białko. Już jednak badania na myszach wykazały, że powoduje wzrost masy ciała, nietolerancji glukozy i poziomu insuliny. W ciągu 2 miesięcy w ciałach zwierząt podwoiła się zawartość tkanki tłuszczowej, a waga zwiększyła się o 15 procent – podobny efekt u ludzi polegałby na jej wzroście o 15 kg i wiązałby się ze zwiększonym zagrożeniem chorobami serca i cukrzycy.

Dowody na przeciwzapalnie działanie diety paleo

Dieta paleo jedynie zyskała na popularności, gdy w 2016 roku wykazano jej możliwe działanie przeciwzapalne. W badaniach prezentowanych w „Nutrition and Diabetes” odkryto, że prowadzi do zwiększenia we krwi stężenia interleukiny-10 (IL-10) o 35 procent, gdy na okres 8 tygodni zastąpi klasyczną, przemysłową dietę. Dlaczego to ważne? Niski poziom IL-10 wskazuje na większe ryzyko rozwoju chorób serca, sygnalizując nasilony stan zapalny w organizmie. Jego poziom u uczestników nie został jednak zbadany.

Przodujący w badaniach nad jaskiniowcami eksperci australijscy wciąż jednak zgłębiali kwestię ich diety. W trwających rok badaniach odkryli, że dieta paleo bezpośrednio zagraża sercu.

Wzrost stężenia TMAO zwiększa ryzyko rozwoju chorób serca, metabolicznych i otyłości

Choć dieta paleo wpływa korzystnie na masę ciała, według badania opublikowanego w „European Journal of Nutrition” prowadzi do wzrostu stężenia we krwi związku o nazwie N-tlenek trimetyloaminy (TMAO). Wysoki poziom tej substancji oznacza większe zagrożenie rozwojem chorób serca i niekorzystne zmiany w mikroflorze jelitowej.

Badacze uważają, że nadmiar TMAO w organizmie wiąże się z wykluczeniem z menu pełnoziarnistych produktów zbożowych i wysokim spożyciem czerwonego mięsa. N-tlenek trimetyloaminy powstaje z udziałem bakterii jelitowych z rodzaju Hungatella ze związków obecnych w żywności, takich jak L-karnityna i lecytyna.

W diecie paleo L-karnityny jest pod dostatkiem, ponieważ jej głównym źródłem jest czerwone mięso. Lecytyny jest tam zdecydowanie mniej, bo pochodzi głównie z ograniczanych produktów oraz jajek. Osoby stosujące dietę jaskiniowców spożywają też dwukrotnie więcej nasyconych kwasów tłuszczowych niż wynosi ich przeciętne spożycie.

W sytuacji, gdy dieta nie zawiera odpowiedniej ilości fermentujących związków z wysokobłonnikowych produktów roślinnych, dochodzi do zmian mikroflory jelitowej. Zmniejsza się liczebność korzystnych dla zdrowia bakterii mlekowych, a namnażają się te niepożądane – i należy do nich właśnie Hungatella.

Dlaczego TMAO jest tak niekorzystny? Związek ten zmienia metabolizm cholesterolu w jelitach, wątrobie i ścianach arterii. Nasila odkładanie się lipidów w naczyniach krwionośnych w procesie formowania płytki miażdżycowej. Ogranicza też ich usuwanie. W analizie poświęconych mu badań wykazano, że wyższy poziom tej substancji we krwi koreluje z większym zagrożeniem chorobami sercowo-naczyniowymi (o 23 procent) i wzrostem śmiertelności o 55 procent. Obecnie uważa się też, że TMAO ma związek z rozwojem otyłości, cukrzycy i chorób zapalnych.

Wykazano ponadto, że w organizmach osób stosujących diety wegańskie i wegetariańskie poziom TMAO jest zdecydowanie niższy. Ponieważ dyskusyjne jest, jak naprawdę wyglądała dieta naszych przodków (badacze z Australii przekonują, że jedli oni głównie rośliny), i czy jej stosowanie ma jakikolwiek sens, lepszym wyborem będzie inna tradycyjna dieta, dokładnie przebadana pod kątem działania i uznana za najzdrowszą – typowa dla basenu Morza Śródziemnego.

Pegan, keto, paleo... Popularnych diet jest więcej, ale o niektórych metodach odchudzania mówi się szczególnie często. Nie wszystkie są warte wypróbowania, a inne okazując niezwykle skuteczne. Zobacz, co o modnych dietach sądzą żywieniowcy, zanim zmienisz sposób jedzenia.

Modne diety często prowadzą do tycia. Sprawdź opinie, zanim ...

ZOBACZ: Właściwości zdrowotne probiotycznych bakterii mlekowych

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści (5) - oszustwo na kartę NFZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dieta paleo szkodliwa dla serca? Australijscy badacze ostrzegają przed jej działaniem! - Strona Zdrowia

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska