Dlaczego nie remontowali wału?

  Dlaczego nie remontowali wału?

  (Lau.)

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Dlaczego nie remontowali wału?

  ©Fot. Andrzej Bartniak

  - Dlaczego dokumentacja na remont wałów przeciwpowodziowych od Czarża po Chełmno straciła ważność? - denerwują się rolnicy mieszkający wzdłuż Wisły w powiecie chełmińskim.
  Dlaczego nie remontowali wału?

  ©Fot. Andrzej Bartniak

  Czekamy na Wasze informacje!

  Czekamy na Wasze informacje!


  Jeśli wiesz o zalanych ulicach lub innych utrudnieniach spowodowanych sytuacją powodziową, lub opadami deszczu, poinformuj o tym innych. Czekamy na Wasze informacje, zdjęcia i materiały wideo (online@pomorska.pl)  Rolnicy przypominają, że ich wał miał być wzmocniony specjalną przesłoną antyfiltracyjną.

  Narzekanie na Kujawsko-Pomorski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych we Włocławku słychać od Kokocka przez Borówno i Starogród.

  - Wał przeciwpowodziowy, który chroni nas przed Wisłą miał być modernizowany. Odbywały się spotkania, uzgodnienia. Kasa poszła na projekt, nic z wałem nie zrobili, a teraz okazało się, że dokumentacja straciła ważność. To są pieniądze wyrzucone w błoto! - irytują się rolnicy.

  - Nie cała dokumentacja, a tylko niektóre dokumenty - tłumaczy Marian Wilmanowicz, dyrektor włocławskiego Zarządu Melioracji. - Nie ma pieniędzy z budżetu państwa. Możemy tylko występować o fundusze unijne w ramach Regionalnego programu Operacyjnego i Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Ten drugi spóźniony jest o dwa lata, a program inwestycyjny jest bardzo złożony.

  Dyrektor Wilmanowicz zapewnia, że dokumentacja (kosztowała 5-8 proc. wartości całej inwestycji) zachowała ważność, a aktualizacji wymaga np. decyzja o warunkach zabudowy. - W prawie budowlanym zezwolenia na budowę były aktualne przez dwa lata. Po ubiegłorocznych zmianach - zachowają ważność przez trzy lata. Nie mamy wpływu na uruchomienie programów unijnych - ubolewa dyr Wilmanowicz.

  Kolejne narzekania rolników dotyczyły utrzymania kanałów melioracyjnych. - One należą do skarbu państwa, który tylko w 20 procentach finansuje to, co powinno być zrobione - dodaje Marian Wilmanowicz.

  Ponadto, tegoroczna powódź udowodniła, że nawet remontowane wały nie oparły się żywiołowi wody. Dyrektor Zarządu Melioracji dodaje: - Wały w okolicach Płocka były remontowane po powodzi w 1981 roku i po 21 latach woda przerwała je w Śwniniarach. Na razie żadne województwo nie oparło się wodzie. Nasze wały mają sto lat i mam nadzieję, że okażą się lepsze. Poczekajmy 3-4 tygodnie nim przejdzie fala i wtedy zobaczymy, jak dały sobie radę z wielką wodą.

  Kup Gazetę Pomorską przez sms

  Kup Gazetę Pomorską przez sms


  Kup Gazetę Pomorską przez SMS - kliknij  Raporty specjalne dotyczące powodzi

  MM Toruń - Sytuacja powodziowa w Toruniu

  MM Włocławek - Sytuacja powodziowa we Włocławku

  Sytuacja powodziowa w Warszawie

  Powódź w Świętokrzyskiem - raport specjalny minuta po minucie (zdjęcia, video)

  Powódź na Podkarpaciu - najnowsze informacje, zdjęcia i filmy

  Powódź na Opolszczyźnie - raport: informacje, zdjęcia, filmy

  Powódź w Krakowie
  Udostępnij


  Czytaj treści premium w Gazecie Pomorskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  To warto zobaczyć

  Wideo