MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Oceniliśmy burmistrzów i wójtów powiatu staszowskiego

Redakcja
Wielką ocenę burmistrzów i wójtów Powiśla rozpoczęliśmy 4 listopada, zakończyliśmy 21 listopada o północy.

POWIAT STASZOWSKI

POWIAT STASZOWSKI

Burmistrz Staszowa Romuald Garczewski: TAK - 80%, NIE - 20%;
Burmistrz Połańca Jacek Tarnowski: TAK - 41%, NIE - 59%;
Burmistrz Osieka Włodzimierz Wawrzkiewicz: TAK - 35%, NIE - 65%;
Wójt Rytwian Grzegorz Forkasiewicz: TAK - 69%, NIE - 31%,
Wójt Łubnic Anna Grajko: TAK - 80%, NIE - 20%,
Wójt Oleśnicy Leszek Juda: TAK - 100%, NIE - 0%,
Wójt Szydłowa Jan Klamczyński: TAK - 50%, NIE - 50%,
Wójt Bogorii Władysław Brudek: brak głosów.

Zadaliśmy pytanie: "Czy uważasz, że rządy były dobre czy złe?". Głosować "TAK" lub "NIE" na wójta, czy burmistrza można było wysyłając SMS. Dziś prezentujemy wyniki naszej sms-owej sondy. Podsumowujemy też, co naszym włodarzom udało się zrobić w pierwszym roku nowej kadencji.

Romuald Garczewski, burmistrz Staszowa. Pierwszy rok ponownego zasiadania na fotelu burmistrza (był nim w kadencji 2002-2006 - przyp. red) Romuald Garczewski może zaliczyć do dość dobrych, mimo że realizował budżet przyjęty przez poprzednią Radę Miasta i Gminy. W minionym roku udało się jednak wykonać kilka inwestycji. Wśród nich rewitalizację Osiedla Północ z przebudową parku Adama Bienia, czy przebudowę kilku ulic na osiedlu Ogrody.

Gmina pod rządami Garczewskiego stara się na finiszu złapać ostatnie pieniądze z unijnego rozdania na lata 2007-2013. W kolejce po dofinansowanie jest miedzy innymi projekt tworzenia stref inwestycyjnych w Grzybowie. Dużym przedsięwzięciem, które w ostatnim roku wyraźnie ruszyło do przodu jest budowa nowoczesnego zakładu gospodarki odpadami z sortownią i kompostownią. Inwestycja otrzymała unijne dofinansowanie.

Jacek Tarnowski, burmistrz Połańca. Ostatni rok pracy był jednym z trudniejszych. Dotkliwe straty po powodzi z 2010 roku, jeśli chodzi o infrastrukturę udało się odbudować niemal w całości. Był to też rok, w którym można było delektować się owocami pracy z poprzednich lat. Gmina Połaniec jako jedna z nielicznych w województwie maksymalnie wykorzystała szansę na unijne dotacje na tworzenie stref inwestycyjnych. Na terenie gminy powstały już dwa takie obszary, w trakcie budowy jest trzecia, największa spośród nich, kilkudziesięciohektarowa strefa. Połaniec zyskał w ciągu roku na wyglądzie. Otwarto nowy rynek, oddano do użytku kolejne place zabaw.

Włodzimierz Wawrzkiewicz, burmistrz Osieka. W Osieku pierwszy rok nowej kadencji można uznać za względnie udany. Względnie, bo oprócz zadań, które oddano do użytku, lub są realizowane pojawiły się też bolączki - wyłącznie natury finansowej. W ciągu roku trzeba było wprowadzić szybkie oszczędności, aby nie stwarzać zagrożenia dla realizacji budżetu. Trudno wyrokować, jaka sytuacja będzie w przyszłym roku.
Gmina rozpoczęła drugi etap dużego zadania, czyli Rewitalizacja Osieka. Prace obejmują ulicę Wolności, budowę boiska przy zespole szkół, stworzenie zatoki parkingowej dla autobusów oraz zagospodarowanie placu przed szkołą. W tym roku oddano do użytku trzy nowoczesne boiska sportowe w Ossali, Tursku Wielkim i Pliskowoli.

Władysław Brudek, wójt Bogorii. W pierwszym roku kadencji nowego - starego wójta udało się wykonać kilka inwestycji. Wreszcie po wielu miesiącach przestoju i przekładania terminów wykonano zbiornik retencyjny w Bogorii. Trwa zagospodarowanie tego terenu, który w przyszłym roku będzie pełnił funkcję areny dla kulturalnych wydarzeń w Bogorii. W Pęcławicach Górnych odremontowano budynek po byłej szkole podstawowej dla potrzeb domu opieki.
W planach jest kilka innych inwestycji. - Chcemy wykonać duże zadanie, kanalizację, która obejmie kilka miejscowości. Kosztorysowo, to około 12 milionów złotych - mówi wójt Władysław Brudek.

Grzegorz Forkasiewicz, wójt Rytwian. Wójt Forkasiewicz, jak większość przedstawicieli samorządu, przejął zadania i problemy gminy w spadku po… samym sobie. W ciągu ostatniego roku cieniem kładzie się sprawa protestów związanych z przebudową drogi wojewódzkiej na odcinku przebiegającym przez gminę Rytwiany i choć nie jest to zadanie realizowane przez gminę, to zastrzeżenia protestujących kierowane są również pod adresem włodarza gminy.
Ale na terenie gminy udało się przeprowadzić kilka inwestycji. Powstało jedenaście nowoczesnych i bezpiecznych placów zabaw w Rytwianach, w Suchowie Dużym wybudowano "Orlika". Odremontowano kilka dróg gminnych i wykonano wodociąg przy ulicy Cegielnia w Rytwianach.
- Nie tylko w tym roku, ale przez kilka ostatnich lat udało nam się pozyskać dużą ilość unijnych pieniędzy, co dało nam możliwość szybszego rozwoju - mówi Grzegorz Forkasiewicz wójt Rytwian.

Anna Grajko, wójt Łubnic. W Łubnicach pierwszy rok obecnej kadencji upłynął pod znakiem kolejnych etapów usuwania skutków katastrofalnej powodzi. Udało się odbudować dużą część dróg gminnych. W Łubnicach powstał przy miejscowym gimnazjum kompleks boisk ze sztuczną nawierzchnią. Gmina zaangażowała się w radosną szkołę, dzięki czemu powstały nowoczesne place zabaw. Dużym powodzeniem cieszył się projekt budowy przydomowych oczyszczalni ścieków. W pierwszej edycji powstało około 180 takich instalacji na terenie kilku miejscowości. Trwają prace nad pozyskaniem pieniędzy na kolejny etap tego projektu.

Leszek Juda, wójt Oleśnicy. W Oleśnicy trwa kontynuacja zadań realizowanych w poprzednich latach. Rządzi tutaj niemal ta sama ekipa, która sprawowała władzę w latach 2006-2010. W mijającym roku udało się rozpocząć kilka ważnych inwestycji. Trwa pierwszy etap prac związanych z zagospodarowaniem terenów wokół zbiorników małej retencji oraz urządzenie parku i budowa chodników.
Rozbudowano również gminny ośrodek zdrowia, a po kilku latach oczekiwania opracowano dokumentację i kosztorys dla rozbudowy i przebudowy gminnego przedszkola wraz z zagospodarowaniem terenu. Wykonano również przebudowę i remont kilku ulic na terenie Oleśnicy i dróg gminnych. Mocno zawansowane są plany budowy oczyszczalni wód deszczowych oraz kanalizacji na terenie kilku miejscowości.

Jan Klamczyński, wójt Szydłowa. Miniony rok dla Szydłowa jest jednym z bardziej udanych, jeśli chodzi o promocję Polskiego Carcassonne i samej gminy. W tym roku Szydłów stał się areną niezwykle popularnych kabaretowych "Wakacji z Duchami", które nagrywano na placu zamkowym i pokazywano milionom telewidzów na antenie telewizyjnej Dwójki.
Jeśli chodzi o inwestycje to najpoważniejsza z nich była rewitalizacja Rynku i odbudowa murów obronnych. To największa unijna inwestycja ostatnich lat w tej gminie. Nie obyło się też bez kłopotów natury budżetowej. Po raz kolejny finansowe oszczędności dotknęły spraw edukacji na terenie gminy.
Marcin JAROSZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie