DO CELU – MIMO TRUDNOŚCI

Artykuł sponsorowany PIXEL SP. Z O.O.

Rok temu firma PIXEL Sp. z o. o. obchodziła 25-lecie istnienia. Zaczynała skromnie: od projektowania zegarków diodowych i wyświetlaczy. Z czasem firma rozpoczęła produkcję elektromagnetycznych tablic klapkowych, przeznaczonych do pokazywania informacji o linii i kierunku nadjeżdżającego pojazdu pasażerom na przystanku. Sterowanie centralnie, usytuowane w kabinie kierowcy, pozwala operatorowi szybko zmienić numer linii i nazwę kierunku na wyświetlaczach. Firma PIXEL jako pierwsza w Polsce wykorzystała też technologię podświetlania przedniej tablicy autobusu na niebiesko.

W 2019 roku rozpoczęła seryjną produkcję własnych, mobilnych automatów do poboru opłat w autobusach. Opłacenie przejazdu odbywa się poprzez zapłatę za bilet monetami, kartami miejskimi lub bankowymi. Od kilku lat dostarcza też na rynek mobilne rejestratory wideo, zapewniając w pojazdach monitoring wewnętrzny i zewnętrzny i tym samym zwiększając bezpieczeństwo podróżnych.

Należy do czołówki polskich firm, które projektują, produkują i serwisują urządzenia elektroniczne oraz systemy informatyczne dla szeroko rozumianej komunikacji publicznej. Dzisiaj PIXEL rozszerza działalność o montaż elektroniki na zlecenie, internet rzeczy, a w przyszłości także o nowoczesne rozwiązania dla pojazdów elektrycznych. W styczniu 2020 r. bydgoska spółka została nagrodzona na Gali Liderów Polskiego Biznesu. Została doceniona za „wysoką rentowność, imponującą dynamikę przychodów, a także za ekoinnowacyjność w najlepszym stylu”.

Rozmawiamy ze Sławomirem Jankowskim, prezesem i jednym z założycieli firmy PIXEL.

Firma PIXEL bardzo wcześnie zareagowała na wyzwania, jakie postawiła przed nami wszystkimi pandemia koronawirusa. Już w pierwszych dniach po wprowadzeniu w Polsce obostrzeń, pojawił się pomysł stworzenia dezynfektora rąk, który byłby dostępny w pojazdach komunikacji miejskiej.

SŁAWOMIR JANKOWSKI: Od pomysłu do pierwszej sprzedaży minął miesiąc. Myślę, że pokazuje to skalę możliwości naszej firmy, szybkości reakcji na nową sytuację, a także sprawnego zaprojektowania i wykonania. Projekt elektroniki, mechaniki i wykonanie pierwszych sztuk – to wszystko działo się w firmie PIXEL. Doświadczenie i umiejętności naszych pracowników odegrały w tym procesie niebagatelną rolę. Miesiąc intensywnych prac nad urządzeniem był też dla nas po prostu ciekawą przygodą.

Dlaczego?

Nigdy nie jest tak, że powstaje jedna wersja danego narzędzia. Zawsze należy wykonać kilka kolejnych, by wyeliminować ewentualne błędy, a przede wszystkim dostosować urządzenie do potrzeb klienta. W wypadku dezynfektora, dopiero trzecia wersja była tą, którą wprowadziliśmy na rynek. Uznaliśmy, że wszelkie drobne niedoskonałości zostały wyeliminowane i jesteśmy gotowi, by zaprezentować nasz produkt klientom. Największym wyzwaniem jest zawsze stworzenie pierwszej wersji urządzenia. Jej testowanie, wprowadzanie poprawek, kolejne testy, poszukiwanie niedoskonałości i sposobów, by je wyeliminować, to naprawdę ciekawa i satysfakcjonująca praca.

Czym wyróżnia się dezynfektor firmy PIXEL?

Inne urządzenia tego typu, mówiąc kolokwialnie, polewają nasze ręce strumieniem płynu dezynfekującego. Z naszego dezynfektora wydobywa się tylko delikatna „mgiełka”, która daje poczucie komfortu, nie zostawia śladów, nie rozmazuje się, a jednocześnie pozwala na bardzo dokładne oczyszczenie skóry. Mechanizm działania jest prosty: podkładamy ręce pod dyszę, a specjalny czujnik wykrywając to, uruchamia pompkę generującą mgiełkę dezynfekującą. Automatyzm jest w tym przypadku bardzo ważny. Ze względów higienicznych dezynfektor nie powinien być uruchamiany przez naciśnięcie przycisku lub dźwigni, na których mogą się gromadzić wirusy. Dzięki naszemu urządzeniu, pasażer musi tylko umieścić ręce w pobliżu dyszy. Dezynfektor wykona za niego całą resztę. Dziś z naszych urządzeń mogą korzystać pasażerowie komunikacji m.in. we Włocławku, Poznaniu, Opolu, Żywcu, Ełku. Ale nie tylko, mamy też kilka wdrożeń u innych klientów niż komunikacja miejska, gdzie wykorzystano nasze stacjonarne wersje dezynfektorów. Urządzenia te, stacjonarne lub przeznaczone do mocowania w pojazdach, można zakupić także w sklepie internetowym PIXEL-a (https://sklep.pixel.pl/). Stworzyliśmy taką możliwość dla wszystkich, którzy chcą się przekonać, jak nasze dezynfektory sprawdzą się np. w siedzibie ich firm, sklepach czy magazynach.

Przyszłość firmy PIXEL to także budowa specjalistycznego laboratorium.

Rzeczywiście, celem tego ambitnego projektu jest doprowadzenie firmy do możliwości projektowania nowoczesnych ładowarek samochodowych do samochodów z napędem elektrycznym. Chcemy, żeby były one produkowane w całości naszymi siłami, od projektu, przez optymalizację części elektronicznych, oprogramowanie, po design i wykonanie. To pierwsza cecha, jaką mają się wyróżniać nasze ładowarki. Kolejna to optymalizacja przepływu prądu ładującego podłączony akumulator w taki sposób, żeby jego żywotność była jak najdłuższa. Wiemy dziś, że w samochodach elektrycznych akumulatory muszą być wymieniane po ok. 8 latach. Nasz cel jest taki, by dzięki zastosowaniu naszych ładowarek ten okres się maksymalnie wydłużył.

Trudny czas dla świata biznesu nie mija. Jak działać, by ustrzec się negatywnych skutków kryzysu, który przed nami?

Myśleć o dłuższej, kilkuletniej perspektywie. Reagować i działać na bieżąco, ale nie zapominać o przyszłości i wyzwaniach, które na nas czekają. Nadmierna koncentracja na bieżącej sytuacji – wiem to z doświadczenia – powoduje niepotrzebny, blokujący racjonalne działania pesymizm. Z negatywnego myślenia nic dobrego nie wyjdzie. Na początku pandemii walczyliśmy o każdy dzień normalnej pracy, później uświadomiłem sobie, że koronawirus będzie z nami bardzo długo. Spowodowało to zdecydowane pogorszenie nastroju na kilka dni, ale jak perspektywa się wydłużyła, zacząłem działać ze zdwojoną energią, bo miałem w głowie perspektywę nie miesiąca, ale dwóch następnych lat. Mi taki sposób myślenia pomógł więc zalecam go innym. Pamiętajmy: kłopoty są zawsze, niezależnie od epoki. Warto postawić sobie jasny cel i podążać do niego mimo trudności. Być może dłuższą, krętą drogą – ale przede wszystkim dążyć.