MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dodatkowa opłata pójdzie w niepamięć

(dd)
Bilet za dwa zł, powinien kosztować dwa zł, a  nie dwa dwadzieścia
Bilet za dwa zł, powinien kosztować dwa zł, a nie dwa dwadzieścia Piotr Bilski
Opłata 20 gr jaką ponoszą pasażerowie kupujący bilety w autobusach i tramwajach jest niezgodna z prawem.

- Kierowcy nie będą jej pobierać - zapowiada Marek Sikora, wiceprezydent miasta, - ale nie od razu.

Wątpliwości wokół opłat pobieranych od pasażerów za przywilej kupienia biletu u kierowcy narastają od lat. Ich pobieranie było już przedmiotem rozpraw sądowych przeciw samorządom różnych miast. Ostatnio w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym przegrał Toruń, gdzie pasażer do biletu kupowanego w autobusie dopłacał 50 groszy. Toruń przegrał, mimo że już kilka miesięcy wcześniej z pobierania opłaty zrezygnowano.

A grudziądzanie kupujący bilety w pojazdach MZK od lat płacą za nie o 20 groszy więcej. Bo przeciw samorządowi do sądu nikt nie wystąpił. _- Wycofamy się z tej opłaty dodatkowej - _zapowiada wiceprezydent Sikora, - _ale nie możemy zrobić tego od razu. Temat jest złożony. _W ocenie wiceprezydenta problemem jest dostępność biletów w kioskach i sklepach, która drastycznie spadła po zmianie zasad rozliczania handlowców. Wielu właścicieli punktów zrezygnowało ze sprzedaży biletów, więc pasażerowie kupują je u kierowców.

Zniesienie opłaty dodatkowej, bez jednoczesnego poprawienia dostępności biletów grozi tym, że kierowcy zamienią się w kioskarzy i o punktualności autobusów czy tramwajów będziemy mogli całkiem zapomnieć. Tym bardziej, że kierowcy raczej nie odmawiają sprzedaży pasażerom, którzy nie płacą odliczoną kwotą. - Dlatego proponuję, aby kierowcy nie sprzedawali biletów jednorazowych, ale wyłącznie karnety kosztujące "okrągłe" 10 lub 5 złotych - mówi Marek Sikora.

Czy takie rozwiązanie zostanie wprowadzone? Jeszcze nie wiadomo. W Ratuszu powołano specjalną komisję, która zajmie się i tym, i innymi komunikacyjnymi wątpliwościami jakie ujawnią wyniki niedawnych badań grudziądzkiej komunikacji przeprowadzonych przez naukowców.

Czy więc już dziś nie musimy płacić za bilet o 20 groszy więcej?

- Opłata dodatkowa jest pobierana na mocy przepisów Rady Miejskiej, która wciąż obowiązuje i do której realizowania jesteśmy zobowiązani - mówi Włodzimierz Tesz, kierownik Działu Handlowego MZK i zapowiada: - Dopóki uchwała ta nie zostanie zmieniona lub uchylona kierowcy nadal będą pobierali dodatkowe 20 groszy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska