Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Dorośli-Dzieciom” w Sępólnie zakończyło projekt „The Key to Connection " [zdjęcia]

Sandra Szymańska
Sandra Szymańska
Tak było na warsztatach i szkoleniach edukacji kinestycznej
Tak było na warsztatach i szkoleniach edukacji kinestycznej fot. nadesłane
W listopadzie odbyły się już ostatnie warsztaty ruchowe w ramach projektu „The Key to Connection” z programu Erasmus Plus, w którym od ponad dwóch lat bierze udział Stowarzyszenie “Dorośli – Dzieciom” w Sępólnie. Projekt zakładał wypracowanie metod i technik z zakresu edukacji kinestetycznej, które urozmaicą i uatrakcyjnią przyswajanie wiedzy przez dzieci i młodzież.

Edukacja kinestetyczna, czyli edukacja poprzez ruch, jak mówią organizatorzy, jest elementem, na który nie zwraca się szczególnej uwagi w procesie formalnej edukacji, a wiele opracowań naukowych wskazuje na zbawienny wpływ ruchu na rozwój, nie tylko fizyczny, dzieci i młodzieży.

- Pomysłodawcy i realizatorzy projektu przez realizację konkretnych działań chcieli też odpowiedzieć na pytanie, gdzie znajduje się tytułowy „klucz do połączenia” („The key to connection”) edukacji pozaformalnej z formalną, z którą mamy do czynienia na co dzień , w szkole. Zadanie okazało się niełatwe, ponieważ niełatwe jest wprowadzenie elementów ruchowych w sztywne ramy programu tradycyjnej szkoły, jednak nie jest to zadanie niewykonalne. Szkoła dbająca o ucznia to taka, która dba nie tylko o przyswojenie regułek, wzorów i pojęć, ale również o szeroko pojęty rozwój. Taką szansę daje wprowadzenie elementów ruchu do zajęć lekcyjnych – podkreśla Daniel Wargin ze Stowarzyszenia „Dorośli – Dzieciom”.

Warsztaty i szkolenia

Podczas warsztatów z młodzieżą, instruktorki Marta Zawadzka i Małgorzata Skusa, reprezentujące Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu, zaproponowały uczestnikom udział w przeróżnych zadaniach ruchowych, opierających się na kreatywności i improwizacji osób biorących w nich udział.

-Na pozór „dziwne” pozycje, wyginanie ciała, obserwacja innych osób, poddawanie się własnym odczuciom i odzwierciedlanie ich w ruchu, miały otworzyć uczestników nie tylko na własne doznania i towarzyszące im emocje, ale – w szerszej perspektywie – na otwartość na inne osoby, zrozumienie i akceptację zachowań i potrzeb innych osób i własnych. Opinie wyrażane przez uczestników warsztatów dały obraz drobnych zmian w ich działaniach, które – być może - są początkiem jakiejś większej zmiany, większej otwartości, śmiałości i poczucia własnej wartości, bez których w dzisiejszych czasach może być trudno się odnaleźć i osiągać wyznaczone cele. I to jest właśnie największa wartość tych warsztatów i projektu w ogóle – mówi Wargin. - Fakt, że sami młodzi ludzie mają świadomość zmian, które w nich zachodzą i wiedzą, że mogą one mieć pozytywny wpływ na ich działania w przyszłości, a skoro takie wnioski się pojawiają, to znaczy, że takie projekty mają sens i warto iść w tym kierunku.

Międzynarodowy projekt rozpoczął się jeszcze w 2019 roku. Brało w nim udział osiem organizacji z czterech krajów: Łotwy, Grecji, Bułgarii i Polski. Jedną z nich jest sępoleńskie stowarzyszenie. Oprócz warsztatów on-line, uczestniczy spotkali się m.in. na Łotwie i greckiej wyspie Rodos.

Projekt był finansowany z Programu Erasmus Plus który od lat jest czołowym programem Komisji Europejskiej wspierającym działania edukacyjne w formie, którą ogranicza tylko wyobraźnia.

Tak było na warsztatach i szkoleniach edukacji kinestycznej - zdjęcia:

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska