Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dowód za darmo

(maw)
Z jakich powodów nie pobiera się opłaty od osób zobowiązanych do wymiany dowodu osobistego?
Z jakich powodów nie pobiera się opłaty od osób zobowiązanych do wymiany dowodu osobistego? collage Radosław Fonferek
Kiedy możemy żądać wydania dowodu osobistego za darmo?

- Brat odebrał nowy dowód osobisty z niepoprawnym adresem zamieszkania. Numer domu jest niezgodny z numerem wpisanym do wniosku. Czy to prawda, że brat ma prawo domagać się za darmo wydania dokumentu z poprawnymi danymi? - pyta pani Zofia.

Nasza Czytelniczka opowiada: - Urząd Gminy tłumaczy nieporozumienie tym, że kilka lat wcześniej została zmieniona numeracja działek. Brat, jako właściciel, nie został powiadomiony o tej zmianie i do tej pory płaci podatek gruntowy, naliczany przez Urząd Gminy na poprzedni adres. Urząd chce, aby właściciel zmienił wszelkie dokumenty dotyczące nieruchomości na adres, po zmianie numeracji działki. Natomiast nie chce wydać nowego dowodu osobistego z poprawnym adresem, wpisanym do wniosku. Jak należy postąpić w tej sytuacji, do kogo się zwrócić o rozwiązanie problemu? Proszę o podanie przepisu prawnego na podstawie którego brat nie zapłaci za wydanie kolejnego dowodu osobistego.

Czekają w urzędzie
Wioletta Paprocka z Wydziału Komunikacji i Promocji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji wyjaśnia, że osoba, której wydano dowód osobisty z nieprawidłowym numerem domu powinna zgłosić się do organu gminy, by wymienić dokument.

Zgodnie z paragrafem 2 ust. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 listopada 2000 roku w sprawie opłaty za wydanie dowodu osobistego (Dz. U. nr 105, poz. 1110 z późn. zm.) nie pobiera się opłaty od osób zobowiązanych do wymiany dowodu osobistego z powodu zmiany kodu pocztowego, administracyjnej zmiany nazwy miejscowości, nazwy ulicy, numeru domu lub numeru lokalu. - Zanim taka osoba będzie ubiegała się o wymianę dokumentu ze wskazanej wyżej przyczyny, powinna wyjaśnić w urzędzie gminy czy i kiedy nastąpiła zmiana numeracji porządkowej nieruchomości - Wioletta Paprocka.

To są zadania gminy
Na podstawie art. 47 a pkt. 2 ustawy z dnia 17 maja 1989 roku Prawo geodezyjne i kartograficzne (Dz. U. z 2005 r., nr 240, poz. 2027 z późn. zm.) sprawy związane z ustaleniem numerów porządkowych nieruchomości zabudowanych oraz nieruchomości przeznaczonych pod zabudowę zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a także prowadzenie i aktualizowanie ewidencji numeracji porządkowej nieruchomości należą do zadań gminy - są to zadania własne gminy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska