Dożynki Wojewódzkie Włocławek 2022

Materiał informacyjny Województwa Kujawsko-Pomorskiego
Fot. Szymon Zdziebło, tarantoga.pl dla UMWKP
Fot. Szymon Zdziebło, tarantoga.pl dla UMWKP

To już w najbliższy weekend! Wielkimi krokami zbliżają się dwudniowe obchody wojewódzkiego święta plonów, które organizujemy wspólnie z kurią diecezjalną we Włocławku oraz powiatem włocławskim, gminą wiejską Włocławek i miastem Włocławek. W programie poza barwnym korowodem dożynkowym m.in. jarmark produktów regionalnych i ekologicznych, swojskie rytmy etno w wykonaniu formacji pieśni i tańca, wystawa maszyn rolniczych oraz koncerty Tomasza Organka i zespołu Pectus. Transmisja online w niedzielę od godz. 11.30 na www.bydgoszcz.tvp.pl .

- Zapraszam do Włocławka na Dożynki Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Diecezji Włocławskiej oraz Powiatu Włocławskiego, Gminy Włocławek i Miasta Włocławek. Będziemy je celebrować w szczególnych okolicznościach, w kontekście wspólnej troski o bezpieczeństwo żywnościowe kraju i kontynentu, kiedy trud rolnika i owoce jego pracy nabierają szczególnej wagi. Ale ten dzień, dzień dziękczynienia za plony, musi być i będzie radosny - w atmosferze ludowego pikniku i wspólnej zabawy. Bądźmy tam razem! – zachęca marszałek Piotr Całbecki.

Starostami tegorocznych dożynek wojewódzkich będą państwo Magdalena i Leszek Jałoszyńscy, gospodarzący na 140 hektarach w Koszanowie w gminie Włocławek. Starostami diecezjalnymi zostali wybrani Marlena i Marek Nawroccy, prowadzący rodzinne gospodarstwo we wsi Kuźnica w Wielkopolsce; starostami powiatowymi - państwo Agnieszka i Marek Waryszewscy z Kruszyna, ich gospodarstwo skupia się na produkcji roślinnej; rolę starostów gminnych zgodzili się przyjąć państwo Jolanta i Konrad Lewandowscy z Kolonii Dębice, produkujący m.in. warzywa i buraki cukrowe.

Obchody święta plonów rozpoczną w sobotę (27 sierpnia) przedpołudniowa uroczysta msza święta w intencji rolników Pomorza i Kujaw w należącym do franciszkanów kościele Wszystkich Świętych na placu Wolności oraz ceremonia odsłonięcia kamienia pamiątkowego poświęconego działaczom Solidarności Rolników Indywidualnych. Wydarzenia na Bulwarach Józefa Piłsudskiego rozpoczną się w samo południe. Na uczestników czekają atrakcje związane z kujawskim folklorem. Podczas warsztatów własnoręcznie wykonają przedmioty codziennego użytku we wzory inspirowane włocławskim fajansem, nauczą się podstawowego ściegu wykorzystywanego w naszym rodzimym hafcie, własnoręcznie stworzą efektowne kolczyki i folkową broszkę. Po kiermaszu rękodzieła, pokazach kół gospodyń wiejskich, przeglądzie kapel ludowych i dedykowanym dzieciom bloku zabaw, późnym popołudniem koncert z udziałem Orkiestry Kijowskiej Operetki Narodowej oraz utalentowanych młodych śpiewaków operowych. Gwiazdą wieczoru będzie Tomasz Organek.

Główne uroczystości, z oficjalnymi wystąpieniami i mszą celebrowaną przez bpa Krzysztofa Wętkowskiego - a także m.in. kiermasz dożynkowy, ludowe rytmy w wykonaniu lokalnych kapel, wystawa maszyn rolniczych, „husarska” inscenizacja historyczna i prezentacje współczesnych militariów - w niedzielę (28 sierpnia) na lotnisku aeroklubu w podwłocławskim Kruszynie. W programie także próba bicia rekordu Polski w tańczeniu kujawiaka. Gwiazdą niedzielnego wieczoru będzie zespół Pectus.

Tradycyjnie podczas dożynek rozstrzygniemy konkursy na najpiękniejsze wieńce i najlepsze stoiska promocyjne, a także ogłoszony po raz pierwszy konkurs na najlepszą potrawę żniwną „Kwaśne i przaśne potrawy żniwne”. Do 26 września można także przesyłać zgłoszenia w konkursie na najbardziej pomysłowe witacze dożynkowe.

Żywności nie zabraknie

Fot. Szymon Zdziebło, tarantoga.pl dla UMWKP

Rozmowa z Magdaleną i Leszkiem Jałoszyńskimi, starostami tegorocznych dożynek wojewódzkich.

Obecne żniwa mocno różnią się od tych, które przeprowadzali nasi rodzice i dziadkowie. Chodzi przede wszystkim o modernizację rolnictwa, które przeszło w ciągu ostatnich kilku dekad ogromne zmiany. Dziś w naszym gospodarstwie jesteśmy w stanie zebrać plony we dwie osoby - ja zajmuję się koszeniem i obsługą kombajnu, żona natomiast jest odpowiedzialna za odbiór zboża od kombajnu i przewiezienie go do magazynu. Nasi dziadkowie i rodzice musieli za każdym razem zatrudnić kilka osób. Najpierw następowało koszenie zboża, które potem było ustawiane w sztygi, a następnie przewożone do stodoły bądź w stóg. Na końcu odbywał się omłot za pomocą młocarni. Obecne żniwa trwają też o wiele krócej od tych prowadzonych przez naszych przodków – robimy to w ciągu zaledwie kilku lub kilkunastu dni.

Kujawsko-pomorska wieś przeszła w ostatnim czasie wręcz rewolucyjną modernizację.

To rzeczywiście duży przeskok modernizacyjny. Do jego najważniejszych wyznaczników należą komputerowa obsługa maszyn, precyzja wykonywanych prac dzięki zastosowaniu nawigacji satelitarnej, wyposażenie rozsiewaczy nawozów w wagi, sterowane komputerowo opryskiwacze gwarantujące dokładność, oszczędność i ochronę środowiska.

Przy takich okazjach jak ta – żniwa, a potem dożynki - odwołujemy się zwykle do wiejskiej tradycji i ojcowizny przekazywanej z pokolenia na pokolenie. Jaka jest państwa tradycja?

Nasi rodzice odkąd tylko pamiętamy podczas dożynek parafialnych, które odbywały się w pobliskim kościele w Kruszynie, zawsze udawali się podziękować za zebrane szczęśliwie zbiory. My z dziećmi kontynuujemy tę tradycję. Tradycją jest też, że każda z wsi naszej parafii przygotowuje również wieńce dożynkowe, wykonywane ręcznie z kłosów wszystkich rodzajów zbóż i lokalnych ziół.

Coraz częściej mówi się o możliwym, w związku z sytuacją polityczną, globalnym kryzysie żywnościowym.

Działania wojenne Rosji na Ukrainie zwiększają obawy rynkowe o bezpieczeństwo żywnościowe świata oraz chwieją rynkami rolnymi na świecie. Ograniczony eksport zbóż i nasion oleistych z Ukrainy, wysokie ceny nawozów i ich ograniczona dostępność będą na pewno skutkowały wysokimi cenami zbóż. Coraz więcej mówi się też o możliwym wstrzymaniu eksportu zboża z Rosji do Europy w związku z nałożonymi na Rosję sankcjami, co mogłoby być kolejnym czynnikiem warunkującym wysokie ceny. Naszym zdaniem, żywności na świecie nie zabraknie, choć wszystko wskazuje na to, że ceny będą wysokie.

Czego należy życzyć obecnie polskim rolnikom?

Przede wszystkim dobrej pogody, obfitych zbiorów, stabilizacji cen środków produkcji, szczególnie nawozów, i pogody ducha.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska
Dodaj ogłoszenie