Na pierwszym piętrze książnicy znowu „się spotkali”: dr Henryk Filipowicz-Dubowik, twórca tej placówki i jej wieloletni dyrektor, jeden z założycieli Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej, patron Sali Zbiorów Specjalnych (od 2016 r.) oraz dr Leszek Jan Malinowski.
>> Najświeższe informacje z regionu, zdjęcia, wideo tylko na www.pomorska.pl <<
Obaj dla zachowania pamięci o ludziach i historii Kresów uczynili tak wiele, nie tylko dlatego, że byli „wilniukami”. Wkład dr. L.J. Malinowskiego, którego imię od wczoraj nosi Pracownia Dziedzictwa Kulturowego Kresów Wschodnich (znajduje się w sąsiedztwie Sali Zbiorów Specjalnych, w jej zbiorach są cenne dary przekazane przez Patrona i jego rodzinę) przypomniano podczas sesji przygotowanej przez Bibliotekę UKW.
Niezwykłego wilnianina i bydgoszczanina, żołnierza AK, działacza społecznego, znakomitego nauczyciela (uczył j. polskiego w II LO) i wychowawcę, założyciela i wieloletniego prezesa bydgoskiego oddziału TMWiZW, redaktora i wydawcę „Wileńskich Rozmaitości”, autora ponad 100 książek w serii „Biblioteka Wileńskich Rozmaitości” wspominali m.in. Jego uczniowie i współpracownicy.
W uroczystej sesji i odsłonięciu pamiątkowej tablicy uczestniczyli także bliscy dr. Leszka Jana Malinowskiego - w tym trzej synowie (najmłodszy Tomasz to długoletni dziennikarz sportowy naszej redakcji).
INFO Z POLSKI - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju - 20 kwietnia 2017.