Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Drony na UTP. Nowy kierunek na bydgoskiej uczelni

(ea)
Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy chce wybudować lądowisko dla dronów.
Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy chce wybudować lądowisko dla dronów. Grzegorz Olkowski / Polska Press
Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy zamierza wybudować w bydgoskim Fordonie lądowisko dla dronów. Chce też kształcić ich konstruktorów.

Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy ma powody do radości. Uczelni przyznano 11,3 mln zł w ramach projektu POWER w I ścieżce konkursowej. Konkurs ten, organizowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ma na celu docenienie tych szkół wyższych, które mają dobre pomysły na dostosowanie programów nauczania do aktualnych potrzeb.

- Bardzo się cieszymy, że zostaliśmy dostrzeżeni w tym konkursie - mówi dr Franciszek Bromberek, rzecznik UTP. - Nasz projekt będziemy realizować przez najbliższe cztery lata. Zamierzamy przeznaczyć pieniądze na modyfikowanie programów nauczania. W związku z tym chcemy m.in. uruchomić nową specjalizację o nazwie konstrukcja i programowanie dronów. Zamierzamy ponadto wybudować lądowisko dla dronów. Planujemy, że powstanie ono w Fordonie do marca 2022 roku.

>> Najświeższe informacje z regionu, zdjęcia, wideo tylko na www.pomorska.pl <<

Dzięki pieniądzom z projektu uniwersytet będzie mógł również postawić na umiędzynarodowienie procesu kształcenia. Uczelnia zamierza współpracować z uczelniami zagranicznymi m.in. z Niemiec, Holandii, Francji, Ukrainy, Anglii. - Chcielibyśmy, aby przyjeżdżali do nas wykładowcy z tych ośrodków. Zakładamy, że będzie to około 30 wizyt kadry profesorskiej - wyjaśnia dr Bromberek. - Jedna taka wizyta miałaby trwać co najmniej trzy miesiące, a profesorowie prowadziliby zajęcia ze studentami.

Osoby studiujące na UTP będą mogły w ramach projektu skorzystać również z różnego rodzaju szkoleń obejmujących m.in. księgowość, prowadzenie biur rachunkowych, statystykę, nowoczesne programowanie. W szkoleniach będzie mogło uczestniczyć około 15 tysięcy studentów.

Dodatkowo swoje kompetencje będą mogli podnosić m.in. studenci Wydział Inżynierii Mechanicznej oraz Wydziału Telekomunikacji, Informatyki i Elektrotechniki. Z myślą o żakach będą też organizowane staże. Uczelnia chce nawiązać jeszcze ściślejszą współpracę z przemysłem. Z przyznanej puli UTP chce też doskonalić kompetencje kadry kierowniczej oraz przeznaczyć je na informatyczne wsparcie zarządzania uczelnią.

Jak już pisaliśmy, pieniądze z projektu POWER otrzymała też inna bydgoska uczelnia - Uniwersytet Kazimierza Wielkiego. UKW otrzymał ponad 5 mln zł na sfinansowanie projektu „Nowoczesny Uniwersytet”. Pieniądze będą przeznaczone m.in. na szkolenia studentów pedagogiki, pedagogiki wczesnoszkolnej, administracji, informatyki, ekonomii i mechatronika. Uczelnia chce też podnosić kompetencje pracowników, zarówno pracowników dydaktycznych, kadry kierowniczej, jak i pracowników administracyjnych UKW.

Info z Polski - przegląd najciekawszych informacji z kraju [22.03.2018]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska