Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kleksy tryumfują, czyli "kto ma pszczoły, ten ma złoto!" (zdjęcia, video)

Marcin JAROSZ
Zwycięskie "pszczoły” ze Staszowa - laureatki Złotego Aplauzu na Międzynarodowym Festiwalu w Koninie.
Zwycięskie "pszczoły” ze Staszowa - laureatki Złotego Aplauzu na Międzynarodowym Festiwalu w Koninie. archiwum prywatne
Staszowskie Zespoły Artystyczne "Kleks" zdobyły podczas 32 Międzynarodowego Dziecięcego Festiwalu Piosenki i Tańca w Koninie Złoty Aplauz, pokonując w finale między innymi wielokrotnych mistrzów Polski, Mistrzów Europy i Mistrzów Świata.

[galeria_glowna]

Kleksy wystąpiły w składzie

Kleksy wystąpiły w składzie

Grupa młodsza. Karolina Ziółek, Kinga Suska, Eliza Dyl, Katarzyna Kula, Patryk Luciński, Wiktoria Sokoluk, Karolina Szeleś, Ola Przetak, Magda Fydrych, Piotr Kwiatkowski, Weronika Mnich, Marylka Ptak, Małgorzata Dziuba, Ola Michalska, Agata Wyrzykowska, Weronika Dziuba, Katarzyna Górska, Magda Krakowiak, Julia Czerwiec, Klaudia Dziuba, Dominika Kwiatkowska, Natalia Grabska, Wiktoria Bara, Dominika Zychowicz, Julia Socha, Wiktoria Wyrazik, Katarzyna Kędziora.

Grupa starsza. Agnieszka Rajca, Aleksandra Kordyka, Mersi Kuk, Aleksandra Saramak, Aleksandra Dębowska, Olga Jando, Magdalena Skutera, Daria Orlikowska, Aleksandra Uśmiał, Natalia Błasiak, Angelika Dyl, Olga Kosterska, Magda Kawalec, Dominika Walenciak, Magdalena Brożyna, Aleksandra Dzieciuch, Dominika Borowiec, Anna Michalska, Kamila Dallach, Oliwia Nowak, Karolina Bednarska, Luiza Czechowska, Julia Cichoń, Anna Gęca, Marta Bremer, Martyna Zielińska, Katarzyna Jaworska, Barbara Karczmarska, Anna Fąfara. Sandra Matelska.

W tym roku Zespoły Artystyczne Kleks zdobywają największe krajowe laury. W maju zespoły prowadzone przez Małgorzatę i Jana Szmyrgałów zgarnęły na Ogólnopolskim Festiwalu w Kielcach Dwie złote miotły Baby Jagi. Przed tygodniem dołożyły do tego Złoty Aplauz na 32 Międzynarodowym Dziecięcym Festiwalu Piosenki i Tańca w Koninie.

PSZCZOŁY MAJĄ MIÓD… I ZŁOTO

Do Konina pojechała 57 osobowa grupa dzieci i młodzieży. Kleksy wystąpiły w dwóch kategoriach "Show Dance do 11" oraz "Inne Propozycje Taneczne do 16 lat". Już po pierwszym, eliminacyjnym występie wieszczono, że Kleksy mogą być "czarnym koniem" festiwalu. W Polsce staszowskiej zespoły są znane i cenione, bo niemal każdy wyjazd na festiwale oznacza, że nie wrócą z niczym.

W Koninie receptą na sukces okazała się prostota, doskonała muzyka i choreografia idealnie oddająca temat prezentacji. W najmłodszej kategorii "Show Dance do 11 lat" dzieci wcieliły się w rolę pszczół. W "Kto ma pszczoły, ten ma miód" pokazały cały proces powstawania słodkiego dzieła. - Pokazaliśmy generalnie jak zostaje wytwarzany miód. Od tego początku, gdzie pszczoły, budzą się, wychodzą na łąkę, poprzez przekazywanie pyłków w kubkach między sobą, potem przemiał tego pyłku. Wreszcie budują plastry, w tych plastrach powstaje miód, potem wychodzi Bartnik z beczką na miód, usypia pszczoły i podbiera im miód - opisuje choreografię jej autor Jan Szmyrgała.

CZTERY MINUTY NA SCENIE, SETKI GODZIN PRÓB

Kleksom zajęło to zaledwie 4 minuty na scenie. Prawda, że proste? Trzeba tylko dodać, że tworzenie i ćwiczenie choreografii trwało od października ubiegłego roku. - Pracowaliśmy ciężko, dwa lub trzy razy w tygodniu po trzy godziny. Dziewczyny, które zdobyły złoto po raz pierwszy występowały w Koninie. Ale musze przyznać, że szło nam wyjątkowo dobrze - mówi Małgorzata Szmyrgała.

Starsza grupa wzięła na "tapetę" tematykę hinduską. Z tego powstał znakomity układ "W ramionach Shivy", w którym, na scenie wystąpiło aż 45 dzieci. Obie prezentacje bez trudu przeszły eliminacje i zakwalifikowały się do finału, stąd była już ostatnia prosta do występu galowego i pewnego miejsca na podium. Ta sztuka udała się "pszczółkom", starsza grupa w tym roku nie stanęła na pudle. - Dziewczyny ze starszej grupy świetnie zajęły się młodszymi koleżankami. Mówiły im, co mają robić, jak się zachowywać na scenie. Były też charakteryzatorkami i makijażystkami - dodają Szmyrgałowie.

NIEDOWIERZANIE, SZAŁ RADOŚCI, ALE TEŻ I ŁZY

Preludium emocji był finał. Tutaj werdykt jury oznaczał tylko jedno - medal. Sędziowie orzekli, że z dwóch staszowskich prezentacji do wielkiej gali przejdzie jedna. - Byłam na werdykcie razem z ze starszą grupą. Okazało się, że nie dostały się na galę. Popłakałyśmy się strasznie. Po chwili trzeba było otrzeć łzy, bo druga wiadomość była znakomita. Młodsza grupa ma medal - mówi trenerka. Podczas gali finałowej nikt nie przypuszczał, że Kleksy "zgarną" złoto. - W młodszej kategorii byliśmy przekonani, że zdobyliśmy trzecie miejsce. To był już dla nad ogromny sukces, bo startowaliśmy razem, z wielokrotnymi mistrzami polski, europy i świata [Studio Tańca Rytmix w Golinie - przyp. red]. Okazało się, że my zdobyliśmy złoto, a oni srebro. Dziewczyny oszalały ze szczęścia - mówi Małgorzata Szmyrgała.

Przed Kleksami kolejne występy. W najbliższą sobotę 11 czerwca wystąpią w interpretacjach tanecznych Powiew w Tarnobrzegu, natomiast w niedziele będą walczyć o laury na Świętokrzyskich Konfrontacjach Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów Tanecznych w Kielcach.

ZOBACZ VIDEO

Układ w ramionach Shivy. Kategoria Inne propozycje taneczne do 16 lat

Układ - "Kto ma pszczoły, ten ma miód" (od 8:20 min). Kategoria Show Dance do 11 lat

Gala Finałowa. Ogłoszenie wyników. (Kategoria Show Dance od 20:50 min)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie