Dziecko chce być dobre

Materiał informacyjny Miasta Bydgoszcz

Dziecko chce być dobre
Jeśli nie umie – naucz. Jeśli nie wie – wytłumacz. Jeśli nie może – pomóż.

Janusz Korczak

Kto ma nauczyć dziecko, aby w przyszłości było dobrym i prawym człowiekiem? Na czyich barkach spoczywa, ta jakże wielka odpowiedzialność?

Odpowiedzi na powyższe pytania nasuwają się wręcz automatycznie – rodzice. To oni są pierwszymi nauczycielami dziecka, osobami kochającymi bezwarunkowo, zdolnymi do największych poświęceń dla istoty, której dali życie. Co jednak w sytuacji, kiedy zabraknie owych „nauczycieli życia”, bądź kiedy z różnych przyczyn nie podołają roli rodzica?

Nie każdy wie, że są osoby, które mimo braku więzów krwi, wyrażają chęć wsparcia i wychowania dzieci, pozbawionych opieki rodziców biologicznych. Mowa o opiekunach zastępczych, którzy zawodowo zajmują się pomaganiem potrzebującym dzieciom. Mimo, iż otrzymują wynagrodzenie za codzienną pracę, jednogłośnie uważają, że pełnienie opieki nad małoletnimi to swoista misja i powołanie. Trudno z powyższym polemizować, bowiem nie sposób wycenić włożonego trudu i poświęcenia na rzecz rozwoju tych najmłodszych. A tym nieprzekonanym pozostaje zadać pytanie: czy można wycenić czułe spojrzenie i przytulenie, nieprzespaną noc, kiedy dziecko gorączkuje, wizyty u lekarzy specjalistów i trud codziennych ćwiczeń z dzieckiem, według wskazań rehabilitanta…?

Kim właściwie jest rodzic zastępczy?

Najważniejsza jest gotowość do opieki i poświęcenia czasu dzieciom, których bagaż trudnych doświadczeń życiowych wprawia w osłupienie niejedną dorosłą osobę. Zmierzenie się z tymi niechlubnymi doświadczeniami, akceptacja, wrażliwość na potrzeby dzieci oraz obdarowanie ich miłością i zaufaniem to kolejne ważne cechy, którymi odznacza się potencjalny rodzic zastępczy.
Czy jest coś jeszcze o czym warto wspomnieć? A wymogi, które określają przepisy prawa? O tym chętnie porozmawiają pracownicy Działu Rodzinnej Pieczy Zastępczej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bydgoszczy. Co istotne, ostatnio ruszyła ciekawa akcja informacyjno-promocyjna rodzicielstwa zastępczego pod hasłem „Upieczeni Rodzice”. Szczegóły poniżej!

Upieczeni Rodzice – śmiała i nowatorska kampania społeczna MOPSu w Bydgoszczy

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Bydgoszczy przystąpił do II Edycji Konkursu Dzień Rodzicielstwa Zastępczego – Kampania Społeczna ogłoszonego przez Fundację E&Y. Celem Konkursu jest organizacja kampanii społecznej na rzecz rodzicielstwa zastępczego na terenie powiatu lub kilku powiatów. MOPS w Bydgoszczy podjął wyzwanie, stworzył projekt i… udało się! Powstał projekt kampanii społecznej pod hasłem „Upieczeni Rodzice”, którego realizacja prężnie ruszyła od czerwca 2021 roku, a potrwa aż do wiosny przyszłego roku. Kampanię wspierają partnerzy – podmioty reprezentujące różne sektory życia społecznego (m.in. organizacje pozarządowe, firmy, bydgoskie parafie katolickie). Pracownicy Działu Rodzinnej Pieczy Zastępczej - bo to oni stali się inspiratorami działań promocyjnych, od czerwca rozpowszechniają ulotki, foldery i plakaty promujące rodzicielstwo zastępcze, o nietuzinkowej szacie graficznej. Poprzez swe działania chcą nie tylko zachęcić do kontaktu z MOPSem, ale przede wszystkim uwrażliwić mieszkańców Bydgoszczy na problem malejącej liczby zawodowych rodzin zastępczych oraz obalić stereotypy dotyczące rodzicielstwa zastępczego, niestety nadal obecne w mentalności niejednych grup społecznych i zawodowych. Czego jeszcze można spodziewać się w ramach tej kampanii? Już niebawem rozpowszechniony zostanie spot reklamowy – którego głównymi bohaterami są zawodowi rodzice zastępczy, a od jesieni w bydgoskich przedszkolach zaprezentowane zostanie przedstawienie lalkowe traktujące o istocie rodzicielstwa zastępczego. Poza tym na bieżąco pojawiają się wpisy na stronach Facebook Partnerów oraz wpisy blogowe w lokalnym medium. Nie pozostaje nic innego jak tylko zajrzeć na Facebook’a MOPSu – Skrzydła Pieczy, gdzie na bieżąco pracownicy informują o postępach kampanii – pierwszej takiej długofalowej akcji informacyjno-promocyjnej na terenie Bydgoszczy.

Zadzwoń! Napisz! Zobacz!

Wszystkich wrażliwych na los dzieci potrzebujących wsparcia i opieki, bydgoski MOPS zachęca do kontaktu telefonicznego pod numerem: 52 330 12 57 lub mailowego: [email protected]. Poprzez facebook’owe Skrzydła Pieczy również można porozumieć się z pracownikami Działu Rodzinnej Pieczy Zastępczej albo po prostu podejrzeć, co dzieje się w świecie rodzicielstwa zastępczego.

Problem zapewnienia właściwego wsparcia dzieciom – pozbawionym opieki rodziców, to nie tylko bolączka instytucji odpowiedzialnych za los tych dzieci. Staje się on coraz bardziej powszechny i dotkliwy, niewątpliwie stając się problemem moralnym. Dlaczego? Każdy chyba uświadamia sobie, że dbanie o drugiego człowieka – szczególnie o bezbronne dziecko, jest zbiorową powinnością i odpowiedzialnością.

Tu podaj tekst alternatywny

Dodaj ogłoszenie