Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzieje i ciekawostki, które skrywają mury więzienia w Grudziądzu zostały spisane i wydane. Warto sięgnąć po publikację

(PA)
Rozszerzone i uzupełnione wydanie "Od klasztoru do więzienia" napisał Marcin Nowicki, obecnie funkcjonariusz Służby Więziennej w Zakładzie Karnym nr 1 w Grudziądzu. Publikacja "wyszła" w ograniczonym nakładzie.
Rozszerzone i uzupełnione wydanie "Od klasztoru do więzienia" napisał Marcin Nowicki, obecnie funkcjonariusz Służby Więziennej w Zakładzie Karnym nr 1 w Grudziądzu. Publikacja "wyszła" w ograniczonym nakładzie. Aleksandra Pasis
Do sprzedaży trafiło drugie, rozszerzone wydanie historii Zakładu Karnego nr 1 w Grudziądzu „Od Klasztoru do więzienia”. Autorem jest Marcin Nowicki. Co zostało w nim zawarte? M.in. historia najsłynniejszej ucieczki kilkunastu więźniów! Jest też rozdział poświęcony funkcjonariuszom więziennym.

- By publikacja była jeszcze ciekawsza niż pierwsze wydanie, udało mi się dotrzeć do trudno dostępnych dokumentów dotyczących historii Zakładu Karnego nr 1 w Grudziądzu, które znajdowały się między innymi w Archiwum Franciszkanów Reformatów w Krakowie - mówi Marcin Nowicki, funkcjonariusz ZK nr 1 i pasjonat jego historii. - Udało się między innymi odnaleźć wszystkich fundatorów klasztoru i kościoła.

Jakie jeszcze ciekawostki z życia więzienia przy ul. Wybickiego znajdziemy w nowym wydaniu? - Są wątki sensacyjne. M.in. dotyczące najsłynniejszej ucieczki więźniów - wymienia Marcin Nowicki.
Ponadto jest rozdział poświęcony powojennym losom grudziądzkich funkcjonariuszy więziennych z Grudziądza, uzupełniony o fotografie rodzinne. - Zamieszczone zostały nowe zdjęcia i plany jednostki oraz terenu wokół niej - dodaje Marcin Nowicki.

O najsłynniejszym kacie

Z publikacji dowiemy się też o wykonanych karach śmierci w czasach pruskich i XX-lecia międzywojennego. „Poznamy” też najsłynniejszego kata tego okresu. - Wyjątkowość tej publikacji wiąże się z tym, że w większości oparta została na dokumentach źródłowych pochodzących z archiwów polskich i zagranicznych - zachęca do zapoznania się z książką jej autor.

ZOBACZ TEŻ:Weszli do więzienia w Grudziądzu. Zwiedzali Izbę Historii i Pamięci [zdjęcia, wideo]

Jak przyznaje Marcin Nowicki, praca nad tą książką to ogromna odpowiedzialność. - W ponad 260.-letniej historii obiektu jest to pierwsza i jedyna pełna monografia dzisiejszego zakładu karnego - zaznacza st. szer. Marcin Nowicki. - Trzeba było włożyć dużo pracy, aby nie przedstawić mylnego obrazu wydarzeń, które miały miejsce w tym obiekcie i nie zafałszować prawdy historycznej.

Z dedykacją dla wspaniałej Rodziny

W pracy nad publikacją „Od klasztoru do więzienia” Marcina Nowickiego wspierała dyrekcja Zakładu Karnego nr 1 w Grudziądzu popierając pasję będącą poszerzeniem pełnionej służby. Wydanie drugie jest jednak zadedykowane rodzinie autora. - Chciałem, aby coś po mnie pozostało moim najbliższym . W związku z pracą nad książką często nie było mnie w domu, wyjeżdżałem zdobywać materiały źródłowe. Rodzina zawsze mnie wspierała - dodaje Marcin Nowicki.

Rozszerzone i uzupełnione wydanie „Od klasztoru do więzienia” można kupić w Informacji Turystycznej w Grudziądzu lub kontaktując się z autorem pod adresem e-mail: [email protected]

ZOBACZ ZDJĘCIA ZE ZWIEDZANIA KOŚCIOŁA WIĘZIENNEGO

Bramy Zakładu Karnego nr 1 mieszczącego się przy ul. Wybickiego w Grudziądzu otworzył swoje bramy dla mieszkańców. Była to jedna z nielicznych okazji, by wejść na teren więzienia i zwiedzić znajdujący się tam barokowy kościół oraz zapoznać się z twórczością osadzonych.

Mieszkańcy Grudziądza zwiedzali kościół więzienny [zdjęcia, wideo]

WIDEO.Więzienie w Grudziądza otwiera podziemia. Tu znajdował się klasztor Braci Mniejszych Reformatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska