Dziś startują próbne matury. Harmonogram, zmiany, rygory sanitarne

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Dziś startują próbne matury. Harmonogram, zmiany, rygory sanitarne Fot. Malgorzata Genca / Polska Press
W środę rozpoczęły się próbne egzaminy maturalne, organizowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. W tym roku odbywać będą się na specjalnych zasadach.

Próbne matury potrwają od 3 do 16 marca. Z kolei egzaminy maturalne w obecnym roku szkolnym mają być przeprowadzone w terminie głównym od 4 do 20 maja.

Harmonogram próbnych egzaminów maturalnych

CKE przedstawiła dokładny harmonogram tegorocznych próbnych egzaminów dojrzałości.

Zgodnie z nim w środę rano odbędzie się próbny egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym. Tego samego dnia, a po południu, będzie egzamin z języka łacińskiego i kultury antycznej oraz z języków mniejszości narodowych na poziomie podstawowym.

Z kolei 4 marca rano odbędzie egzamin próbny z matematyki na poziomie podstawowym, a po południu z historii muzyki i filozofii.

W piątek 5 marca uczniowie przystąpią z samego rana do egzaminu z języka angielskiego na poziomie podstawowym, a po południu z historii sztuki, a także z języka kaszubskiego.

W kolejnym tygodniu - 8 marca rano – rozpocznie się egzamin próbny z języka angielskiego na poziomie rozszerzonym i dwujęzycznym. Tego samego dnia po południu odbędą się egzaminy na poziomie podstawowym z innych języków: francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego i włoskiego.

We wtorek 9 marca rano uczniowie przystąpią do próbnego egzaminu z języka polskiego na poziomie rozszerzonym, a po południu odbędą się egzaminy na poziomie rozszerzonym i dwujęzycznym z języka francuskiego, rosyjskiego i włoskiego.

W środę 10 marca rano rozpocznie się egzamin próbny z matematyki na poziomie rozszerzonym i dwujęzycznym z języków: hiszpańskiego i niemieckiego.

Z kolei w czwartek 11 marca rano przyszli maturzyści podejdą do egzaminu próbnego z będzie z biologii, a następnie (po południu) z informatyki.

W piątek 12 marca rano odbędzie egzamin próbny z chemii, a po południu z wiedzy o społeczeństwie,.

15 marca rano będzie próbny egzamin z historii, a po południu z fizyki.

16 marca to ostatni dzień próbnych egzaminów. Rano rozpocznie się egzamin z geografii, a po południu egzaminy z języków mniejszości narodowych na poziomie rozszerzonym.

Zmiany w maturach

W związku z epidemią i koniecznością prowadzenia edukacji zdalnej egzamin ósmoklasisty i egzamin maturalny w tym roku będą przeprowadzone na podstawie wymagań egzaminacyjnych. W ubiegłych latach egzamin próby przeprowadzany był na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej.

MEiN zdecydowało, że obecnie maturzysta musi obowiązkowo przystąpić do trzech egzaminów pisemnych: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego (na poziomie podstawowym lub rozszerzonym).

W tym roku uczniowie nie będą musieli przystąpić do obligatoryjnego dotąd jednego pisemnego egzaminu z przedmiotu do wyboru.

Na tegorocznej maturze nie będzie też obowiązkowych egzaminów ustnych: z języka polskiego i z języka obcego - przeprowadzone zostaną one tylko dla tych abiturientów, którzy potrzebują wyników z tych egzaminów do rekrutacji na studia zagranicą.

Rygory sanitarne

Próbne egzaminy maturalne przeprowadzane są w reżimie sanitarnym, zgodnie z wytycznymi Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, Ministerstwa Edukacji Narodowej i Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Są one podobne do tych, które obowiązywały na próbnym egzaminie w zeszłym roku.

Na egzamin może przyjść wyłącznie osoba zdrowa (uczniowie, nauczyciele i inni pracownicy szkoły), która nie miała kontaktu z osobą przebywającą w izolacji lub na kwarantannie.

Na teren szkoły mogą wejść wyłącznie osoby z zakrytymi maseczką ustami i nosem. Uczniowie mogą je zdjąć dopiero po zajęciu swoich miejsc na próbnym egzaminie (uczniowie i nauczyciele mogą – jeżeli uznają to za właściwe – mieć zakryte usta i nos w trakcie całego egzaminu).

Uczniowie, czekając na wejście do szkoły albo sali egzaminacyjnej, mają zachować odstęp co najmniej 1,5 m, mieć zakryte usta i nos.

Ponadto przy wejściu do szkoły i w każdej sali egzaminacyjnej do szkoły powinien być płyn do dezynfekcji rąk.

Religia i etyka w szkole. Kto ma kształcić nauczycieli etyki?

Wideo

Materiał oryginalny: Dziś startują próbne matury. Harmonogram, zmiany, rygory sanitarne - Polska Times

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie