Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Eksporterzy z Kujawsko-Pomorskiego potrzebują wsparcia

(kaf)
Goście konferencji (od lewej): Helena Cieśluk, Ewa Rybińska, Marta Olszewska i Violetta Weroniecka
Goście konferencji (od lewej): Helena Cieśluk, Ewa Rybińska, Marta Olszewska i Violetta Weroniecka Lech Kamiński
Jakie problemy mają przedsiębiorcy? Gdzie szukać pomocy w nawiązywaniu handlowych i zagranicznych kontaktów? O to pytali biznesmeni przedstawicieli instytucji dla eksporterów.

W poniedziałek w Toruniu przedsiębiorcy mieli okazję wypytać ekspertów o to, w jaki sposób skutecznie pozyskiwać nowe, zagraniczne rynki zbytu oraz gdzie szukać wsparcia eksportując własne wyroby.

Organizator spotkania czyli, Centrum Obsługi Inwestorów i Eksporterów, zaprosili do Torunia tych, którzy mają doświadczenia zarówno w eksportowaniu, jak i wspomaganiu firm w rozwoju zagranicznym.

Jednym z nich była prezes Fundacji Rozwoju Polskiego Eksportu. - Przedsiębiorcy powinni być bardziej otwarci na odkrywanie nowych rynków - uważa Helena Cieśluk. - Ale sposobem na ich podbicie nie jest gra w pojedynkę.

- Przedsiębiorcy powinni się organizować - przekonywała Ewa Rybińska, prezes Toruńskiej Agencji Rozwoju Regionalnego. - Tylko w ten sposób, np. poprzez budowanie klastrów, całe branże mogą być konkurencyjne na obcych rynkach.

W trakcie spotkania dużą uwagę zwracano na bariery, jakie firmy muszą pokonywać podczas przecierania szlaków zagranicą. Wielu przedsiębiorców podkreślało, że nie mają pomocy np. w pokonywaniu barier prawnych. - Gdzie mamy się zwracać po pomoc? Kto możne objaśnić nam specyfikę prowadzenia biznesu z podmiotami w innych krajach? - pytali.

Przedstawiciele instutucji wspomagających eksporterów zapewniali, że są gotowi odpowiedzieć na pytania przedsiębiorców. Również ta konferencja miała przekonać ich, że warto korzystać z takich usług, bo są one często bezpłatne i ogólnie dostępne.

Konferencja była także okazją do wymiany doświadczeń między drobnymi eksporterami, a tymi firmami, które odniosły spory sukces poza Polską. O doświadczeniach w prowadzeniu biznesu w Rosji i państwach poza europejskich opowiadali m.in. Janusz Niedźwiecki, prezes Apatora. Z kolei Grzegorz Kończalski zachęcał do korzystania z misji biznesowych. - My właśnie tak zaczynaliśmy na Litwie - mówi prezes TIOMAN, firmy, która specjalizuje się w produkcji znaków drogowych. - Przygotowano nam siedem spotkań z firmami. Do dziś utrzymujemy z kilkoma kontakty. Jesteśmy też w kontakcie z izbami przemysłowo-handlowymi i ambasadami.

Kończalski podkreślał, że sztuki eksportowania produktów uczył się na rozmaitych branżowych targach. - Musimy szukać innowacyjnych produktów, które będą wizytówką regionu - uważa z kolei Romuald Gierszal, prezes Optiguard.

Gierszal opowadał przedsiębiorcom, jak kryzys popchnął firmę do szukania zarówno nowych rozwiązań, jak i rynków zbytu.

To, że eksport jest ważną dla rozwoju regionu gałęzią gospodarki, mają przekonać nowe konkursy wpierające go. Już wkrótce ruszają konkursy unijne, które będą pomagać przedsiębiorcom w skutecznym docieraniu na zagraniczne rynki.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska