Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ekspozycja 2007?

Szymon Kiżuk, (pan)
Czy taki obiekt wybudowany zostanie na  toruńskich Jordankach?
Czy taki obiekt wybudowany zostanie na toruńskich Jordankach? archiwum
Rząd przyjął Narodową Strategię Rozwoju Kultury. Co to oznacza dla Torunia - większe szanse na powstanie Muzeum Sztuki Współczesnej - naszej regionalnej "Zachęty".

     Narodowa Strategia Kultury powstała na podstawie analizy obecnej sytuacji polskiej kultury - we wszystkich jej aspektach. Dokument wyznacza najważniejsze cele do realizacji w ciągu najbliższej dekady - za priorytety uznano m.in. ochronę dziedzictwa kulturowego, rozwój czytelnictwa, sieci bibliotek i instytucji artystycznych. Jednym z głównych celów ma być również wspieranie sztuki współczesnej. Na antenie radiowej "trójki" minister kultury Waldemar Dąbrowski zapowiedział, że ważniejszymi projektami, realizowanymi w ramach Strategii będzie m.in. budowa sali koncertowej w Poznaniu oraz toruńskiego Muzeum Sztuki Współczesnej.
     Pierwszy od lat
     
Jak daleka jest jednak droga do wybudowania pierwszego od dziesięcioleci obiektu służącego toruńskiej kulturze - po wojnie wybudowano w Toruniu chyba tylko gmach "Baja Pomorskiego" oraz "bunkier" Od Nowy? Optymistyczna wersja zakłada, że Muzeum Sztuki Współczesnej otworzyć może podwoje już za trzy lata.
     "Projekt projektu" - czyli koncepcja zagospodarowania Jordanek - już jest. W ogłoszonym przez miasto konkursie zwyciężył projekt wrocławskiej pracowni architektonicznej "Studio El" Edwarda Lacha. Muzeum Sztuki Współczesnej miało by mieć 4-5 tys. m kw. powierzchni, obok niego stanęłaby też sala koncertowa i centrum konferencyjne oraz kompleks usługowo-handlowy.
     Jak zebrać pieniądze?
     
Całość kosztować ma - szacunkowo oczywiście - około 160 milionów złotych. Skąd wziąć na to pieniądze? Pomóc ma kasa Unii Europejskiej. Ale wcześniej trzeba zgromadzić własny wkład, czyli jedną czwartą potrzebnej kwoty. Jak to zrobić? - Pieniądze na 12,5 procent udziału własnego zagwarantowane zostały przez gminę w wieloletnim planie inwestycyjnym - _wyjaśnia Grzegorz Grabowski, dyrektor Wydziału Kultury UM. - O podobną kwotę - czyli około piec milionów złotych - wystąpiliśmy z wnioskiem do Ministerstwa Kultury. Porozumienie powinno zostać podpisane w ciągu miesiąca.
     Własny wkład uzupełniony ma zostać pieniędzmi rozdzielanymi przez samorząd województwa. Wnioski są złożone i tu również decyzje mają zostać podjęte jeszcze przed końcem roku. A kiedy będą pieniądze, to prace mogą ruszyć dość szybko. Ogłoszenie konkursu na projekt i jego rozstrzygnięcie rozwiązać można w ciągu pół roku, a inwestorzy z pracami powinni uporać się w ciągu półtora roku.
     
- Jest to bardzo realna szansa i musimy ją wykorzystać -_ Grabowski.
     

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska