Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ekstremalna Droga Krzyżowa 2020. Trwają zapisy. Znamy już trasy EDK 2020 w powiecie bydgoskim

Mikołaj Romanowski
Mikołaj Romanowski
Tak wyglądały poprzednie edycje Ekstremalnej Drogi Krzyżowej w Bydgoszczy.
Tak wyglądały poprzednie edycje Ekstremalnej Drogi Krzyżowej w Bydgoszczy. Dariusz Bloch
Trwają zapisy chętnych do wzięcia udziału w tegorocznej edycji Ekstremalnej Drogi Krzyżowej. Znamy trasy, którymi przejdą uczestnicy EDK w powiecie bydgoskim. Szczegóły poniżej.

W środę popielcową, 26 lutego, rozpoczęły się zapisy na szóstą edycję Ekstremalnej Drogi Krzyżowej.

Czym jest Ekstremalna Droga Krzyżowa?

Ekstremalna Droga Krzyżowa to samotna wędrówka nocą. Bez pikników, bez rozmów. To czas, który spędza się w milczeniu, samotnie lub w maksymalnie 10-osobowej grupie. Jak informują organizatorzy wydarzenia "Musi boleć, byś opuścił swoją strefę komfortu i powiedział Bogu: jestem tutaj nie dlatego, że masz coś dla mnie zrobić, jestem, bo chcę się z Tobą spotkać".

EDK 2020. Dwie trasy, dwa terminy

W tym roku w ramach Ekstremalnej Drogi Krzyżowej będzie można wziąć udział w wędrówce dwoma trasami w powiecie bydgoskim. Uczestniczyć w EDK 2020 będzie można w dwóch terminach.

EDK 2020. Trasa #1 "Czarna"

Pierwsza trasa EDK to "Czarna - Kalwaryjska Męczenników z Doliny Śmierci", której patronem jest św. Michał Archanioł. Autorem jest ks. Wojciech Retman.

  • Termin: 27.3.2020, piątek, godz. 21:00 (Msza Św.)
  • Początek trasy: Kościół Matki Boskiej Królowej Męczenników
  • Koniec trasy: trasa stanowi pętlę, powrót do miejsca rozpoczęcia trasy
  • Długość trasy: 41 km
  • Opis trasy: Kościół Matki Boskiej Królowej Męczenników → kościół św. Marka → Strzelce Dolne → Chełmszczonka → Trzęsacz → Kozielec → Włóki → Hutna Wieś → Gądecz → Strzelce Górne → Jarużyn → Osielsko → Dolina Śmierci → Kościół Matki Boskiej Królowej Męczenników

EDK 2020. Trasa #2 "Czerwona"

Druga trasa EDK to "Czerwona - bł. Stefan Wincenty Frelichowski". Jej autorami są ks. Wojciech Retman i ks. Antoni Retman

  • Termin: 3.4.2020, piątek, godz 21:00 (Msza Św.)
  • Początek trasy: Bydgoszcz, Kościół Matki Boskiej Królowej Męczenników
  • Koniec trasy: Toruń, Kościół św. Józefa
  • Długość trasy: 44 km
  • Opis trasy:
  • Bydgoszcz - Strzyżawa - Ostromecko - Wałdowo Królewskie - Bolumin - Skłudzewo - Łążyn -
  • Zamek Bierzgłowski - Leszcz - Świerszczynki - Olek – Toruń.

Co warto wiedzieć o Ekstremalnej Drodze Krzyżowej?

Ekstremalna Droga Krzyżowa jest pomysłem księdza Jacka Wiosny Stryczka oraz mężczyzn z Męskiej Strony Rzeczywistości. Odbywa się od 2009 roku. Ideę EDK w Bydgoszczy zaszczepił ks. Wojciech Retman, organizując w 2015 roku pierwszą edycję. Pomysł znalazł szeroki oddźwięk nie tylko wśród młodzieży, studentów lecz także osób dorosłych, małżonków nawet seniorów. Wszyscy oni przeszli trasę liczącą 44 km z Bydgoszczy do Torunia. W kolejnych latach liczba uczestników wzrastała, by w 2017 wynieść pond 500 osób. W 2019 roku pojawiła się druga trasa, Czarna – Kalwaryjska Męcznników z Doliny Śmierci, na którą
wyruszyło 80 osób.

Nie jest to pielgrzymka, EDK jest indywidualną formą modlitwy. Termin oraz trasa przejścia, jest tylko propozycją, EDK możesz przejść w dowolnym czasie i miejscu.

Zanim zdecydujesz się wziąć udział w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej 2020:

  • Ekstremalna Droga Krzyżowa polega na pokonaniu w nocy wybranej trasy, medytowaniu rozważań i zmaganiu się z własnymi słabościami.
  • EDK ma charakter indywidualny. Podczas przejścia wybraną trasą, w razie jakichkolwiek nieprzewidzianych zdarzeń, jesteś zdany wyłącznie na własne siły.
  • Przejście trasy EDK ma charakter dobrowolnej praktyki religijnej. Biorąc w niej udział robisz to na własną odpowiedzialność.
  • Zapoznaj się z przebiegiem tras i oceń, czy jesteś w stanie przejść jedną z nich. Opisy znajdziesz przy większości tras.

Ekstremalna Droga Krzyżowa 2020. Co warto wiedzieć o inicjatywie?

Organizatorzy informują o zasadach poruszania się po trasach EDK:
W czasie Ekstremalnej Drogi Krzyżowej obowiązuje Reguła Milczenia. Obowiązuje ona od momentu dotarcia na I stację drogi krzyżowej. Uszanuj prawo innych uczestników do głębszego przeżycia Misterium Drogi Krzyżowej dzięki spotkaniu z Bogiem w ciszy i skupieniu. Wyjątkiem od tej zasady jest odczytanie rozważań na głos i modlitwa przy każdej stacji.
Jednym z kluczowych elementów jest bezpieczeństwo. Zadbaj o to, by być dobrze widocznym! Pamiętaj, że nocny marsz zwiększa ryzyko związane z poruszeniem się po drogach.
Zgodnie z prawem, EDK ma charakter długiego, indywidualnego przejścia.
Nie planuj nadmiernie długich postojów. Rozważnie zajmuj miejsce na stacjach i postojach, aby inni mogli także znaleźć przestrzeń na przeczytanie rozważań i krótką modlitwę. Pamiętaj, że na trasie, a szczególnie na fragmentach tras prowadzących poboczem jezdni należy zachować szczególną ostrożność i przepisy ruchu drogowego. Poruszać się można w grupach mniejszych niż 10-cio osobowe.

EDK 2020. Bezpieczeństwo na trasie

Planując udział w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej 2019, warto zapamiętać uwagi organizatorów...

  • W niektórych miejscach trasa może być błotnista i śliska, dlatego warto mieć kijki do wędrówki (np. do nordic walking). Dobrze jest zabrać ze sobą odbiornik GPS z wgranymi trasami, które można pobrac na stronie organizatora. Warto ze sobą zabrać fizyczną mapę obszaru po którym przebiega trasa EDK.
  • Ruszając na trasę EDK należy przygotować sobie prowiant, który najlepiej spakować do jednego plecaka (jedzenie, picie, termos z gorącą herbatą, wysokoenergetyczny prowiant, czekoladę, batony, chałwę).
  • Ubiór powinien byc dostosowany do trasy, którą przebiega EDK - trzeba pamiętać o wygodnych i ciepłych ubraniach, które zapobiegną wychłodzeniu organizmu, wygodnych, wodoodpornych butach, sięgających za kostkę.
  • Ponadto warto ze sobą mieć naładowany telefon, latarkę (najlepiej czołową), elementy odblaskowe, materiały opatrunkowe.

Pamiętaj, że osoba wybierająca się na trasę EDK przyjmuje na siebie wszelkie ryzyko związane z przejściem trasy. Należy również pamiętać, że osoby niepełnoletnie przebywają pod władzą rodzicielską i ich wyruszenie na EDK może odbywać się wyłącznie za zgodą opiekunów prawnych.

EDK 2020. Jakie są standardy idei Ekstremalnej Drogi Krzyżowej?
Standardy idei EDK:

  • Msza Święta – zanim uczestnik wyruszy w drogę powinien mieć możliwość wzięcia udziału w Mszy Św.
  • NOC – uczestnik pokonuje swoją drogę krzyżową w nocy.
  • Trud – Opuszczenie swojej strefy komfortu, doświadczenie i przełamywanie swoich ograniczeń.
  • Milczenie – Uczestnik pokonuje swoją drogę krzyżową w milczeniu.
  • Samotność – Oderwanie od świata, skupienie, stworzenie przestrzeni na spotkanie z Bogiem.
  • Rozważania EDK – Wyjście poza swój sposób myślenia, otwartość na inspirację do zmiany.

Więcej szczegółów na stronie organizatora

ZOBACZ ZDJĘCIA:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ekstremalna Droga Krzyżowa 2020. Trwają zapisy. Znamy już trasy EDK 2020 w powiecie bydgoskim - Express Bydgoski

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska