Europa wzmocni lokalne rynki żywnościowe

Materiał informacyjny Województwa Kujawsko-Pomorskiego
Marszałek Piotr Całbecki i unijny komisarz ds. rolnictwa i rozwoju wsi Janusz Wojciechowski przed debatą na temat bezpieczeństwa żywnościowego w Komitecie Regionów, fot. Mieszko Matusiak/UMWKP
Marszałek Piotr Całbecki i unijny komisarz ds. rolnictwa i rozwoju wsi Janusz Wojciechowski przed debatą na temat bezpieczeństwa żywnościowego w Komitecie Regionów, fot. Mieszko Matusiak/UMWKP

Sukces województwa w Brukseli! Podczas ostatniego posiedzenia plenarnego Europejski Komitet Regionów przyjął jednogłośnie przygotowaną przez marszałka Piotra Całbeckiego opinię w sprawie bezpieczeństwa żywnościowego i zwiększenia odporności systemów żywnościowych naszego kontynentu. To dobra wiadomość dla rolniczych regionów, takich jak Kujawsko-Pomorskie. Dokument, który otwiera dyskusję na temat ewolucji europejskiego rolnictwa i będzie jedną z podstaw stanowienia prawa unijnego, wskazuje m.in. na konieczność wzmocnienia lokalnych systemów żywnościowych i możliwie krótkiej drogi od pola do stołu.

Opinia, związana z obecną destabilizacją światowych rynków produktów rolnictwa, spowodowaną przez zmiany klimatu, pandemię COVID-19 oraz rosyjską agresję na Ukrainę, zostanie przekazana trzem najważniejszym unijnym instytucjom stanowiącym - Radzie Europejskiej, Parlamentowi Europejskiemu i Komisji Europejskiej.

- Kryzys, z którym mamy dziś do czynienia, nie jest ani pierwszym, ani ostatnim. Dlatego musimy lepiej przygotować się na wszelkie przyszłe kryzysy, w tym te związane ze zmianami klimatu i utratą bioróżnorodności. Komitet Regionów wzywa Komisję Europejską do wzmocnienia lokalnych systemów żywnościowych. Rozwój zrównoważonych lokalnych systemów żywnościowych to najlepszy sposób na zagwarantowanie wysokiej jakości żywności i godziwych dochodów naszych rolników. Obecną sytuację należy wykorzystać również do wypracowania mechanizmów uniezależniających kraje Unii Europejskiej od importu nawozów i środków ochrony roślin dla rolnictwa. To bardzo ważne dla wielu europejskich regionów, nasz region jest jednym z nich. Co istotne, ta przyjęta przez Komitet Regionów opinia buduje środowisko polityczne w Europie wokół problemów rolnictwa i rynków żywności. I to środowisko zaczyna być coraz silniejsze, i to ponad podziałami politycznymi – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

W poprzedzającej głosowanie nad dokumentem debacie podkreślano, że ceny żywności rosną w Europie dramatycznie, choć żywności nie brakuje. Marszałek Piotr Całbecki nawiązał w swojej wypowiedzi do agresji Rosji na Ukrainę: - W 90 lat po wywołaniu wielkiego głodu na Ukrainie Rosja znowu używa żywności jako broni.

„Europejski Komitet Regionów zdecydowanie popiera chęć zwiększenia suwerenności żywnościowej UE (…) podkreśla, że działania w obszarze bezpieczeństwa żywnościowego, do których UE została zmuszona (…), należy wykorzystać (…) do poprawienia jakości życia i konkurencyjności gospodarki” – czytamy w przyjętej opinii. Podkreśla się w niej, że „prawdopodobieństwo wystąpienia realnej klęski głodu w Europie (…) wydaje się wciąż niewielkie”. Wśród rekomendacji m.in. poparcie dla rozwoju rolnictwa ekologicznego, generalnego ograniczenia chemizacji rolnictwa oraz rozwiązań zmierzających do większej biologizacji produkcji żywności, a także zalecenie, by propagować zrównoważoną konsumpcję żywności. Jedną z konkluzji jest wezwanie do stworzenia długofalowej strategii bezpieczeństwa żywnościowego na poziomie regionów i do sfinansowania przez Unię Europejską prac badawczo-wdrożeniowych w dziedzinie adaptacji produkcji żywności do zmian klimatu.


Pasja pozwoliła mu przetrwać najtrudniejsze chwile

Przemysław Kozłowski był gościem marszałka Piotra Całbeckiego w listopadzie tego roku. Podczas spotkania podarował mu wykonaną przez siebie szopkę. Fot. Andrzej Goiński/UMWKP

Przemysław Kozłowski to laureat tegorocznej Nagrody Marszałka w kategorii promocja województwa za tworzenie wyjątkowych dzieł z zapałek, w tym największej szopki bożonarodzeniowej, która trafiła do Watykanu.

Niepełnosprawny artysta jest mieszkańcem Słupowa (powiat bydgoski), gdzie przeprowadził się z Grzecznej Panny (powiat nakielski). Choć opuścił Pałuki, to wciąż jest silnie związany z tym regionem. Swoją przygodę z zapałkami zaczął w 1998 roku od odwzorowywania zagród wiejskich swojej rodzinnej miejscowości. Swoją pasję odnalazł w jednym z trudniejszych okresów w życiu – tuż po śmierci ojca, w czasie choroby i częstych pobytów w szpitalu. Wśród pierwszych prac znalazły się między innymi ramki, wazoniki, chatki góralskie i szopki bożonarodzeniowe. To te ostatnie robiły największe wrażenie na oglądających. Pierwsza szopka była prezentem dla matki, do jej powstania pan Przemysław użył ponad 10 tysięcy zapałek. Od tego czasu tworzy coraz większe projekty.

Od 15 lat w kościele św. Marcina w Szubinie (powiat nakielski) stoi zapałkowa szopka Przemysława Kozłowskiego. To prezent dla parafii, który powstał tuż po jego ślubie. Żona Magda również jest zaangażowana w proces twórczy, w pracy pomaga także matka.

Lokalne wystawy prac pana Kozłowskiego były inspiracją dla największej szopki bożonarodzeniowej z zapałek na świecie, która trafiła do Watykanu w grudniu ubiegłego roku. Realizacja tego marzenia nie byłaby możliwa, gdyby nie wsparcie życzliwych ludzi i dofinansowanie wyjazdu z Urzędu Marszałkowskiego. Szopka dla Ojca Świętego powstawała 10 miesięcy, do jej wykonania użyto 266 696 zapałek.

W planach kolejne wyjazdy i projekty. Wystawa nowych prac, którą zaprezentuje w przyszłym roku w Toruniu, jest już w przygotowaniu. Znajdą się tam nie tylko szopki bożonarodzeniowe, ale także różne inne wytwory z zapałek. Twórca ze Słupowa chciałby, aby jego działania dostrzegły inne osoby z niepełnosprawnościami i uwierzyły, że dzięki determinacji, zaangażowaniu i chęci marzenia się spełniają.

Wywiad z Przemysławem Kozłowskim ukaże się wkrótce na stronie www.kujawsko-pomorskie.pl.


Marszałkowskie odznaczenie dla nestorów

Ostatnią mieszkanką regionu uhonorowaną marszałkowskim medalem Unitas Durat jest 102-letnia pani Helena Wienckowska z Papowa Biskupiego (powiat chełmiński). Odznaczenie wręczył 30 listopada wicemarszałek województwa Zbigniew Sosnowski. Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

W roku stulecia odzyskania niepodległości rozpoczęliśmy akcję Rówieśnicy Niepodległej, honorując seniorów będących świadkami historii odrodzenia Polski po 1918 roku. Podczas wyjątkowej sesji sejmiku specjalnym Medalem Marszałka Województwa Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis odznaczono dziewięcioro stuletnich mieszkańców regionu. Wówczas rozpoczęliśmy serię spotkań, które kontynuujemy do dziś. Każde z tych spotkań jest niezwykłym wydarzeniem, dzięki nim poznajemy historię naszego kraju i regionu od osobistej strony.

- Życie najstarszych mieszkańców regionu jest klamrą, która łączy dziesięciolecia, towarzyszy całej współczesnej historii naszej ojczyzny. Ich losy są symbolem losów naszego kraju. Jesteśmy wdzięczni za świadectwo, za proste, osobiste opowieści, dlatego z wielką przyjemnością honorujemy nestorów mieszkających w regionie najwyższym wojewódzkim odznaczeniem, medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Medale Unitas Durat chcemy wręczyć każdemu mieszkańcowi naszego województwa, który ukończył setny rok życia. Zapraszamy do kontaktu rodziny stulatków i osób mających więcej niż sto lat, którym do tej pory nie wręczyliśmy medalu. Prosimy o kontakt pod numerem 56 62 18 344, e-mail: [email protected]

Na stronie www.kujawsko-pomorskie.pl w zakładce Rówieśnicy Niepodległej publikujemy biogramy i fotografie wszystkich uhonorowanych medalem Unitas Durat Oalatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis. Od początku trwania akcji, czyli od 2018 roku, wręczyliśmy 280 medali.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska
Dodaj ogłoszenie