W Toruńskim Parku Technologicznym powstało nowoczesne centrum przetwarzania danych - przestrzeń służąca udostępnianiu infrastruktury IT dla biznesu.

To nowy etap wdrażania rozwiązań Cloud Computingu w Polsce.

Exea Data Center to ponad 4,7 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni, cztery niezależne komory z miejscem na 320 pełnowymiarowych szaf typu rack, a przede wszystkim ogromny potencjał zaawansowanych technologii informatycznych. Projekt powstał w oparciu o najnowsze formy korzystania z wirtualnych serwerów dostosowywanych do zapotrzebowania użytkowników.

Usługi realizowane w modelu chmury obliczeniowej obejmują więc udostępnianie infrastruktury IT, systemów operacyjnych i oprogramowania, a także narzędzi łączących różne funkcjonalności Cloud Computingu. Rozwiązania takie jak serwery dedykowane, hybrydy czy kolokacja serwerów stwarzają tu elastyczne warunki do osiągania optymalnej mocy obliczeniowej w każdym przypadku.

- Profesjonalne centrum przetwarzania danych to sposób na skuteczne zarządzanie wirtualnymi zasobami przez korporacje, dostawców usług IT, ale i firmy sektora MŚP oraz start-upy - podkreśla Elżbieta Zdrojewska z Exea. W praktyce rozwiązanie takie wiąże się z ograniczeniem wydatków na zakup i utrzymanie sprzętu, zwiększeniem bezpieczeństwa, dostępem do najnowszych technologii oraz ochroną danych.

W czerwcu obiekt Exea Data Center wyposażono w nowoczesne serwery. Gromadzone na nich informacje podlegają rygorystycznym, wielowymiarowym procedurom bezpieczeństwa.

Centrum pracuje już w pełnym zakresie, a oficjalna konferencja otwarcia odbędzie się 19 września tego roku.

Projekt „Rozbudowa i rozwój działalności Toruńskiego Parku Technologicznego” realizowany jest jako kluczowy w ramach działania 5.3 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013.