Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

E-zwolnienia lekarskie. Co zmieni się od 1 grudnia 2018 roku? [DATA, ZMIANY, ZASADY]

Małgorzata Stempinska
Małgorzata Stempinska
Bartłomiej Żurawski
Papierowe zwolnienia lekarskie miały zniknąć od 1 lipca. Stanie się to jednak pięć miesięcy później. Już teraz w regionie lekarze wystawiają coraz więcej e-zwolnień. W kwietniu co czwarte było elektroniczne.

Od 1 stycznia 2016 roku lekarze mają wybór: mogą pacjentowi dać zwolnienie papierowe albo elektroniczne (tzw. e-ZLA). Od lipca druki papierowe miały pójść do lamusa. Ponieważ placówki medyczne od jakiegoś czasu sygnalizują, że nie są jeszcze przygotowane, by wystawiać wyłącznie e-zwolnienia, przesunięto ten termin na 1 grudnia tego roku. - Nie bez znaczenia jest też fakt, że jeszcze nie uchwalono ustawy o asystentach medycznych, którzy mają odciążać lekarzy i pomagać im w wystawianiu zwolnień - mówi Mikołaj Bogdanowicz, wojewoda kujawsko-pomorski. Poseł Tomasz Latos dodaje, że ustawa o asystentach niedługo ma trafić do Sejmu. - Dzięki pomocy asystentów lekarze będą mieli więcej czasu dla pacjentów. O e-zwolnieniach, jak również o e-receptach, mówi się od dawna. Cieszę się, że realizujemy to, o co postulowało od dawna środowisko lekarzy i pacjentów - przekonuje poseł Latos.

Tymczasem już od kilku miesięcy ZUS szkoli lekarzy i pracodawców w zakresie e-ZLA. Oddziały ZUS w Bydgoszczy i Toruniu zawarły już 94 porozumienia z placówkami medycznymi w naszym regionie w zakresie ich zobowiązania do wystawiania elektronicznych zwolnień. - W każdym oddziale powołaliśmy koordynatora ds. popularyzacji e-zwolnień. Od listopada ubiegłego roku przeszkoliliśmy 3036 lekarzy z 6800, którzy w naszym regionie mają uprawnienia do wystawiania zwolnień lekarskich. Do końca czerwca planujemy przeszkolić pozostałych - mówi Bronisław Pierzynowski, dyrektor Oddziału ZUS w Toruniu.

Przeczytaj koniecznie: Piszesz coś na Facebooku? Tych słów już nie możesz używać (LISTA ZAKAZANYCH SŁÓW)

Jak dodaje, z miesiąca na miesiąc coraz więcej medyków na Pomorzu i Kujawach wystawia e-ZLA. O ile w listopadzie 2017 roku stanowiły 4,02 proc. wszystkich wystawianych zwolnień, o tyle w lutym 2018 roku było ich 11,76 proc., w marcu - 18,80 proc., a w kwietniu - 27,17 proc.

Od 2 maja br. na salach obsługi klientów we wszystkich placówkach ZUS w regionie pojawią się doradcy ds. e-ZLA. - Ich zadaniem będzie wyjaśnienia wątpliwości lekarzy, ubezpieczonych i płatników dotyczących obsługi elektronicznych zwolnień. Będą też informować o korzyściach z ich uruchomienia - wyjaśnia Monika Bernadowicz, zastępca dyrektora Oddziału ZUS w Bydgoszczy ds. Świadczeń.

E-zwolnienia. O co tym chodzi? Poradnik wideo pomorska.pl.

- Na wprowadzeniu e-zwolnień zyskają wszyscy: pacjenci, lekarze i pracodawcy. Będziemy wspierać wszelkie działania w tym zakresie. Około 70 mln zł w skali kraju trafi do NFZ na przeszkolenie lekarzy oraz na zakup sprzętu komputerowego i oprogramowania - dodaje Elżbieta Kasprowicz, dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.

Co się stanie jeśli po 1 grudnia system do wystawiania e-zwolnień by odmówił posłuszeństwa?

Pacjent nie zostanie na lodzie. Dostanie tzw. zwolnienie w trybie alternatywnym, czyli druk papierowy. Lekarz będzie miał trzy dni na „zelektronizowanie” zwolnienia.

Już wkrótce rozpocznie się też pilotaż programu e-recept. Nie wiadomo jeszcze czy obejmie nasz region.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska