Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Finał Ogólnopolskiego Konkursu "Niesamowita Maszyna" Politechniki Białostockiej. Wygrała konstrukcja uczniów z Sokołowa Podlaskiego

red.
Dariusz Piekut / Politechnika Białostocka
9 niezwykłych konstrukcji zaprezentowali w czwartek 25.04 młodzi konstruktorzy w finale Ogólnopolskiego Konkursu „Niesamowita Maszyna” Politechniki Białostockiej. Uczniowie walczyli o indeksy i nagrody pieniężne. Zwyciężyła drużyna z liceum w Sokołowie Podlaskim.

Konkurs "Niesamowita Maszyna" Politechniki Białostockiej

To była 6. edycji ogólnopolskiego konkursu „Niesamowita Maszyna”.

Swoje własne wersje maszyny Rube’a Goldberga zbudowali uczniowie ze szkół ponadpodstawowych z

  • Białegostoku,
  • Opoczna,
  • Gronowa,
  • Sokółki,
  • Moniek,
  • Sokołowa Podlaskiego,
  • Ełku
  • oraz miejscowości Dobrodzień.

W pracach uczniów doceniano m.in. złożoność urządzenia, wykorzystanie zjawisk i sposobu ich połączenia, a także pomysłowość i estetykę wykonania.

Zwycięzcy oprócz indeksów na wybrane kierunki studiów I stopnia w Politechnice Białostockiej otrzymali czek na 5 tys. złotych. Nagrodę przekazano także szkole, w której uczą się zwycięzcy konkursu oraz mentorowi zwycięskiej drużyny. To odpowiednio 1 tys. i 500 złotych. Za zajęcie drugiego miejsca uczelnia przyznała laureatom 2 tys. złotych. Za miejsce trzecie – 1500 złotych.

– Już po raz szósty mamy okazję podziwiać niesamowite rozwiązania, zbudowane przez młodych pasjonatów techniki. Ten konkurs od początku cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Dla nas rywalizacja pod hasłem „Niesamowita Maszyna” jest o tyle ważna, że właśnie dla takich kreatywnych i odważnych osób jak uczestnicy konkursu, chcemy stwarzać w Politechnice Białostockiej warunki do rozwoju osobistego, rozwoju pasji naukowych, technicznych i innych – podkreślała prof. Marta Kosior-Kazberuk, rektor Politechniki Białostockiej.

Laureaci 6. edycji ogólnopolskiego konkursu „Niesamowita Maszyna” Politechniki Białostockiej:

  • Miejsce 1 maszyna „Magnetron”, którą skonstruowali Bartosz Ławecki, Michał Matwiejczuk, Hubert Wróblewski, uczniowie klasy IA w I Liceum Ogólnokształcącym im. M. Skłodowskiej-Curie w Sokołowie Podlaskim Opiekun: Jarosław Krakowski.
  • Miejsce 2 maszyna „Niesamowita maszyna Gronowiak”, którą zbudowali Oskar Jaskulski i Sebastian Urbański, uczniowie pierwszej kasy Technikum w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego w Gronowie. Opiekun: Artur Szarszewski.
  • Miejsce 3 maszyna „FAST BLAST 5000”, którą zbudowali Daniel Madej, Dominik Karkocha, Wiktor Piekarski, uczniowie klasy IV z Zespołu Szkół Powiatowych im. Stanisława Staszica w Opocznie. Opiekunem zespołu jest Justyna Polak-Śmigiel.

Zwycięska "Niesamowita Maszyna" 2024

Jak działa zwycięski „Magnetron”? Zaczyna się od wiązki lasera, który uruchamia zapadnię i uwalnia magnesy neodymowe. Rozpędzona za pomocą indukcji elektromagnetycznej kulka wlatuje do akceleratora, toczy się po spirali i w uruchamia tablicę Daltona. Następnie w ruch idą czujniki oraz skrzydła wentylatora, który napędza łódkę przepływającą mini zbiornik. A na końcu obserwatorom ukazuje się logo Politechniki Białostockiej.

W konkursie wystartować mogli uczniowie szkół ponadpodstawowych z całej Polski. Aby wziąć w nim udział należało stworzyć urządzenie na wzór maszyny Rube’a Goldberga, w którym połączone ze sobą mechanizmy, działające na zasadzie domina, doprowadzają do końcowego, efektownego finału

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna