Według badań „Statystyka firm rodzinnych” (źródło: Instytut Biznesu Rodzinnego, CBiES GUS) w Polsce aż 92% firm to firmy potencjalnie rodzinne (własność jest w rękach osoby lub rodziny). Patrząc jednak na świadomość rodzinności w polskich biznesach, jako firmy rodzinne klasyfikowane jest jedynie 36% przedsiębiorstw.

Duża rozpiętość między postrzeganiem przedsiębiorstw świadczy o tym, że pomiędzy tymi dwiema zmiennymi jest obszar do działań w zakresie zwiększania świadomości rodzinności – wyjaśnia dr Adrianna Lewandowska, prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego. W czynniku rodzinności, z którym utożsamia się firma rodzinna, zawarty jest nie tylko potencjał wizerunkowy – firmy zarządzane przez rodzinę właścicielską są postrzegane jako wiarygodne, autentyczne i zdeterminowane do dbałości o najwyższą jakość.

W DNA firm rodzinnych wpisana jest misja społeczna: jako wewnętrzny obowiązek traktują dbałość o pracowników, środowisko, społeczność, w której funkcjonują.

Firmy rodzinne, które są świadome swojej rodzinności podkreślają, że to co je wyróżnia na tle innych to biznes oparty na wartościach. – zauważa Piotr Wyszogrodzki, Partner w firmie doradczej PwC. Przedstawiciele biznesu rodzinnego w „Badaniu firm rodzinnych 2016” jako swoje mocne strony wskazują dbałość o pracownika, nawet w ciężkich czasach (aż 91% badanych) oraz silne wsparcie inicjatyw społecznych czy działalność non-profit (82%).

Z myślą o promocji firm rodzinnych stworzono konkurs: Firma Rodzinna Roku – kreator odpowiedzialności biznesowej i społecznej. Chcąc propagować przedsiębiorczość rodzinną Instytut Biznesu Rodzinnego wraz z PwC corocznie przyznaje tytuł Firmy Rodzinnej Roku oraz wyróżnienia w kategoriach mikro, małe, średnie, duże przedsiębiorstwo i za projekt na rzecz społeczeństwa.

Wyróżnienie cieszy nas tym bardziej, że jako mikroprzedsiębiorstwo nie spodziewaliśmy się wielkiej szansy na dostrzeżenie nas. Jako „ci mniejsi” mamy po prostu mniejsze środki i możliwości na realizację dużych projektów. Dlatego to wyróżnienie jest dla całej naszej firmy i rodziny czymś wyjątkowym – mówi Witold Deka, sukcesor w firmie Zakład Fotograficzny u Jarka, wyróżnionego w kategorii mikroprzedsiębiorstwo w 2016 roku.

Do konkursu może zgłosić się każda firma rodzinna! Na zgłoszenia czekamy do 24 lutego 2017 roku. Konkurs jest nieodpłatny.

Więcej informacji: www.FirmaRodzinnaRoku.pl