Fotowoltaika - rozliczenie z zakładem energetycznym nadmiaru energii

Materiał informacyjnyZaktualizowano 
Zakład energetyczny przy nadmiarze energii uzyskanej przy pomocy paneli fotowoltaicznych pełni rolę magazynu. W okresie dużej produkcji energii elektrycznej, która występuje w lecie, często uzyskana energia nie zostaje w pełni wykorzystana i powstaje jej nadmiar. Ten nadmiar trafia do sieci elektroenergetycznej, gdzie zostaje zmagazynowany i z którego można tę energię odebrać np. w zimie. Daje to duże możliwości obniżenia kosztów przykładowo przy ogrzewaniu domu.

Zasady rozliczania z zakładem energetycznym – system opustów

Osoby fizyczne zgodnie z ustawą o Odnawialnych Źródłach Energii podlegają rozliczeniu prosumenckiemu. Wiąże się to z tym, że nadwyżki energii wyprodukowane przez instalację fotowoltaiczną mogą być magazynowane w sieci elektroenergetycznej oraz z niej pobierane. Prosument według ustawy to odbiorca końcowy dokonujący zakupu energii elektrycznej na podstawie umowy kompleksowej. Wytwarza on energię elektryczną wyłącznie z odnawialnych źródeł energii (OZE) w mikroinstalacjach i zużywa ją na potrzeby własne, niezwiązane z działalnością gospodarczą.

Prosument posiadający instalację fotowoltaiczną o mocy do 40 kW może, bez pozwoleń i koncesji, podłączyć się do sieci elektroenergetycznej danego operatora. Rozliczenie energii wykonywane jest wtedy na podstawie zawartej umowy dotyczącej świadczenia usług dystrybucji, a opłatę uiszcza się na podstawie faktury. Pomiar przepływu prądu wykonuje się za pomocą licznika dwukierunkowego, który jest przyłączany na koszt operatora.

Systemy instalacji fotowoltaicznych produkują prąd przede wszystkim na potrzeby własne prosumenta. Nadwyżki energii trafiają do sieci energetycznej i mogą być odbierane w postaci opustu w zależności od mocy instalacji:

 • instalacje o mocy do 10 kW – można odbierać bezpłatnie z sieci publicznej 80% oddanej energii (współczynnik 0,8);
 • instalacje od 10 kW do 40 kW – można odbierać bezpłatnie z sieci publicznej 70% oddanej energii (współczynnik 0,7).

Oznacza to, że można bezpłatnie odebrać 0,8 kWh za każdą 1 kWh oddaną do sieci z instalacji fotowoltaicznej o mocy do 10 kW lub 0,7 kWh za 1 kWh oddaną do sieci z instalacji od 10 do 40 kW.

Okresy rozliczeniowe, taryfy

Najczęściej stosowane okresy rozliczeniowe odbywają się w cyklach jedno- i dwumiesięcznych. Magazynowanie nadwyżki energii wprowadzonej do sieci przez prosumenta trwa 365 dni od dnia danego odczytu. Jako datę wprowadzenia energii elektrycznej do sieci przyjmuje się datę odczytu rozliczeniowego. Na jego podstawie określa się ilość energii elektrycznej wprowadzonej do sieci w całym okresie rozliczeniowym. Po odczycie sprzedawca energii informuje prosumenta o ilości rozliczonej energii, zgodnie z okresami, które zostały przyjęte w umowie.

W podpisanej umowie zawarta jest taryfa i okres rozliczeniowy. W zależności od operatora, są różne oferty, na podstawie których klient wybiera najlepsza dla siebie opcję. Można korzystać z okresów 1-, 2-, 6- i 12-miesięczych oraz taryf dla liczników jednofazowych i dwufazowych. W zależności od tego jaki okres rozliczeniowy zostanie wybrany to może być różne rozliczenie energii. Spowodowane jest to tym, że ilość wyprodukowanej energii przez panele fotowoltaiczne zmienia się w ciągu całego roku.

Bilansowanie roczne według systemów opustów

Od momentu wprowadzenia energii do sieci prosument ma rok na rozliczenie jej nadwyżki. Przykładowe rozliczenie dla instalacji o mocy do 10 kW wygląda następująco:

 • zużycie energii w domu: 4000 kWh rocznie;
 • produkcja z instalacji fotowoltaicznej 4300 kWh rocznie, w tym 2000 kWh zużyte bezpośrednio, a 2300 kWh oddane do sieci;
 • pobrane z sieci (np. wieczorami i nocą): 2000 kWh;
 • energia do odliczenia: 2300 kWh * 0,8 = 1840 kWh;
 • rachunek za energię elektryczną: 2000 kWh – 1840 kWh = 160 kWh.

W wyniku bilansu do opłacenia zostaje 160 kWh wraz ze stałymi opłatami i abonamentem.
Zakładając, że opłata za energię czynną to 0,33 zł/kWh brutto, zaś opłata dystrybucyjna wynosi 0,24 zł/kWh brutto, a koszty opłat stałych wynoszą 190 zł/rok, rachunki mogą wyglądać następująco:

 • rachunek za prąd przed montażem: 3000 zł;
 • roczny rachunek za energię i dystrybucję w pierwszym roku po montażu instalacji fotowoltaicznej: 91,2 zł;
 • pozostałe opłaty nieobjęte systemem opustów: 190 zł
 • suma opłat: 242,8 zł;
 • oszczędności: 2757,2 zł.

Wykorzystanie energii

Podczas zimowych miesięcy produkcja energii z instalacji fotowoltaicznych jest mniejsza, zaś zapotrzebowanie na energię do grzania większe. Wykorzystanie nadprodukcji energii umożliwia ogrzanie domów bez podnoszenia kosztów, co czyni montaż instalacji fotowoltaicznej bardzo opłacalną inwestycją.

Rozliczanie przedsiębiorstw

Przedsiębiorstwa nie mogą magazynować energii w sieci elektroenergetycznej. Wyprodukowane nadwyżki energii mogą być tylko do sieci sprzedawane. Cena za którą operator ma obowiązek odkupić nadmiar energii jest ustalana urzędowo. Przykładowo zakład energetyczny za każdą 1 kWh płaci około 0,16 zł netto. Jeżeli instalacja fotowoltaiczna zainstalowana w przedsiębiorstwie prześle do sieci nadwyżki energii w wysokości 1400 kWh to przedsiębiorca zarobi 224 zł. Jest to mniej korzystne rozliczenie niż  przypadku osób fizycznych. W związku z tym, moc instalacji fotowoltaicznych budowanych dla przedsiębiorstw dobierana jest tak, aby nie generować nadwyżek energii. Umożliwia to bieżące zużywanie wyprodukowanej energii.
Tekst powstał we współpracy ze Stilo Energy.

BIBLIOGRAFIA:
Ustawa z dnia 22 czerwca 2016 r. o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2016 poz. 925)

Advertisement

polecane: 60 Sekund Biznesu: Wzrost na rynku kredytów mieszkaniowych

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3