Fotowoltaika w kujawsko-pomorskim – jak działa, ile kosztuje i czy się to opłaca?

Materiał informacyjny .
Fotowoltaika – co to jest, jak działa, czy warto, ile kosztuje, gdzie montować i jak dostać dotację? Przedstawiamy szczegółowy przewodnik po zagadnieniach związanych z fotowoltaiką w województwie kujawsko-pomorskim.

W poniższym artykule odpowiadamy na pytania:

 • Co to jest fotowoltaika?
 • Jak działają panele słoneczne?
 • Jak wyglądała historia fotowoltaiki?
 • Jak rozwija się fotowoltaika w Polsce?
 • Jak wygląda fotowoltaika w kujawsko-pomorskim?
 • Jakie firmy zajmują się montażem paneli słonecznych?
 • Czy warto inwestować w fotowoltaikę?
 • Jakie są ogniwa fotowoltaiczne?
 • Gdzie montować panele fotowoltaiczne?
 • Ile kosztują panele słoneczne?
 • Jak dostać dofinansowanie na fotowoltaikę?
 • Gdzie dostanę kredyt na fotowoltaikę?
 • Kiedy zwraca się inwestycja w panele słoneczne?
 • Fotowoltaika - opinie użytkowników
Fotowoltaika w kujawsko-pomorskim – jak działa, ile kosztuje i czy się to opłaca?

Ile kosztują panele słoneczne?

Fotowoltaika - co to jest?

Czym jest i do czego służy instalacja fotowoltaiczna?

Fotowoltaika to proces wytwarzania energii elektrycznej ze światła słonecznego. Wykorzystywane w tym celu panele fotowoltaiczne zamieniają energię pochodzącą z promieniowania słonecznego w prąd, który może być wykorzystywany zarówno do zasilania niewielkich urządzeń, jak i trafiać do instalacji elektrycznej w budynku. W praktyce oznacza to dostęp do własnego źródła energii, którą można zużywać na bieżąco lub - w przypadku nadprodukcji - wysyłać do operatora sieci. Zmagazynowaną tak energię możemy odbierać (w ograniczonym zakresie) w okresie zmniejszonej produkcji, np. zimą.


Karol Wiśniewski, wiscop.pl

- Słońce stanowi obecnie jedno z najważniejszych źródeł energii odnawialnej na świecie. Fotowoltaika rozwija się bardzo dynamicznie, a wykorzystywana dziś technologia pozwala nam latami czerpać korzyści z darmowej i czystej energii. Tym samym fotowoltaika wychodzi naprzeciw postępującej degradacji środowiska naturalnego oraz stale rosnącym cenom prądu - mówi Karol Wiśniewski, prezes firmy Wiscop Fotowoltaika.

Fotowoltaika - jak działa?

Jak działają panele słoneczne? Jak powstaje prąd w ogniwach fotowoltaicznych?

Ogniwa fotowoltaiczne wykorzystują tzw. zjawisko fotowoltaiczne, do którego zachodzi gdy foton – elementarna jednostka światła – uderza o krzem lub inny półprzewodnik, z którego zbudowane są panele słoneczne. Uderzenie to wprawia w ruch elektron w atomie krzemu, inicjując przepływ ładunku elektrycznego. Prąd wytworzony w ten sposób w ogniwie fotowoltaicznym trafia do falownika, gdzie przekształcany jest na prąd przemienny, a stamtąd wędruje do sieci lub naszych gniazdek.

Fotowoltaika - historia

Jak rozwijała się fotowoltaika na przestrzeni lat?

Opisane powyżej zjawisko fotowoltaiczne pierwszy zauważył Aleksander Edmund Becquerel w 1839 roku. Tym samym zainicjował poszukiwania substancji, które najlepiej konwertowałyby energię słoneczną w elektryczną. Początkowe próby z wykorzystaniem selenu miały efektywność sięgającą zaledwie 1-2%.

Milowym krokiem w historii fotowoltaiki okazało się zastosowanie krzemu, który podniósł efektywność ogniw fotowoltaicznych do 6%. Współczesne ogniwa fotowoltaiczne, dzięki zastosowaniu w nich m.in. arsenku galu i tellurku kadmu, osiągają efektywność na poziomie ponad 20%, jednak do dziś krzem pozostaje najczęściej wykorzystywanym surowcem przy produkcji ogniw do paneli słonecznych.

W drugiej połowie XX w. ogniwa te zaczęto wykorzystywać na masową skalę. Już na początku lat 80-tych w Stanach Zjednoczonych działały elektrownie słoneczne, których moc przekraczała 1 MW. Dziś największa elektrownia słoneczna na świecie, znajdująca się w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, ma moc 1,177 GW. Natomiast całkowita moc pozyskiwana z fotowoltaiki na świecie przekroczyła w ubiegłym roku aż 486 GW.

Fotowoltaika w kujawsko-pomorskim – jak działa, ile kosztuje i czy się to opłaca?

Fotowoltaika w Polsce

Jak wygląda rynek fotowoltaiki w Polsce? Jaką moc generują polskie instalacje fotowoltaiczne?

Przyjęty w 2009 r. Krajowy Plan Działania w zakresie energii ze źródeł odnawialnych zakładał ostrożnie, że do 2020 r. Polska będzie wytwarzać 3 MW energii ze słońca. Tymczasem już pod koniec 2019 roku Polska dołączyła do grona państw, w których produkcja energii w instalacjach fotowoltaicznych przekroczyła 1 GW, a więc kilkaset razy więcej zakładano dekadę temu! Według danych Polskich Sieci Energetycznych z 1 kwietnia 2020 r. sumaryczna moc instalacji fotowoltaicznych w Polsce wynosi już 1695,35 MW i ciągle rośnie.

Fotowoltaika w kujawsko-pomorskim – jak działa, ile kosztuje i czy się to opłaca?

Piotr Żurek, PUH OZE-Bud

- Dynamiczny rozwój fotowoltaiki w Polsce jest możliwy dzięki stale obniżającym się kosztom technologii. To już jednak nie tylko moda, ale i wymóg. Zgodnie z wytycznymi Unii Europejskiej, do końca 2020 roku udział energii odnawialnej w ogólnym bilansie energetycznym Polski powinien wynieść 15 proc. Wciąż jednak brakuje nam kilku procent. Każda nowa instalacje, prywatna czy komercyjna, przybliża nas do tego wyniku, dlatego na inwestycje w OZE można otrzymać dofinansowanie ze środków unijnych - mówi Piotr Żurek, szef firmy PUH OZE-BUD ze Świecia.

Fotowoltaika w kujawsko-pomorskim – jak działa, ile kosztuje i czy się to opłaca?

Fotowoltaika w Kujawsko-Pomorskiem

Jak wygląda rynek fotowoltaiki w województwie kujawsko-pomorskim?

Według raportu „Rynek Fotowoltaiki w Polsce 2019”, opublikowanego przez Instytut Energetyki Odnawialnej, województwo kujawsko-pomorskie znalazło się w ubiegłym roku na ostatnim miejscu wśród regionów, które otrzymały unijne dofinansowanie na projekty związane z energetyką słoneczną. Jedynymi regionami, w których energetyka słoneczna nie była w ogóle finansowana z RPO, pozostały województwa: lubuskie oraz opolskie. Nie oznacza to jednak, że na Kujawach i Pomorzu branża fotowoltaiczna nie ma się dobrze.


Andrzej Litkowski, virtussun.pl

- Jesteśmy na tym rynku od ponad dekady, mieliśmy więc szansę obserwować, jak z upływem czasu zmienia się zainteresowanie fotowoltaiką w województwie kujawsko-pomorskim. W ciągu tych 10 lat zwiększyło się ono wielokrotnie i cały czas rośnie. Rośnie też popyt na inne ekologiczne rozwiązania, na co odpowiedzieliśmy wprowadzając do naszej oferty pompy ciepła. Być może na terenie naszego województwa mieszkańcy rzadziej korzystają z dofinansowań na energię odnawialną, ale nie oznacza to, że nie mają do nich dostępu. Najważniejsze obecnie programy wsparcia, takie jak Mój Prąd czy Czyste Powietrze, obejmują cały kraj. My bezpłatnie pomagamy naszym klientom przygotować wnioski o takie dofinansowanie, a dla tych, którzy z różnych powodów wolą wziąć kredyt na instalację fotowoltaiczną, też mamy atrakcyjne oferty - mówi Andrzej Litkowski z firmy Virtus Sun Polska z Torunia.

Fotowoltaika w kujawsko-pomorskim – jak działa, ile kosztuje i czy się to opłaca?

Fotowoltaika w Kujawsko-Pomorskiem - czy warto?

Czy w województwie kujawsko-pomorskim opłaca się instalować ogniwa słoneczne?

Na decyzje o inwestycji w energię odnawialną wpływ mają nie tylko zewnętrzne dofinansowania, ale i uwarunkowania naturalne. Praktycznie w całej Polsce średnie nasłonecznienie wynosi około 1000 kWh/m2 rocznie. Nieco wyższe nasłonecznienie jest w województwach lubelskim, podkarpackim, małopolskim, opolskim, dolnośląskim i łódzkim, a najmniej słońca jest w zachodnio-pomorskim i pomorskim. Województwo kujawsko-pomorskie znajduje się w środku skali. Czy to oznacza, że w województwie kujawsko-pomorskim warto inwestować w instalacje fotowoltaiczne?


Karol Pruski, spr-polska.eu

- Oczywiście. Jeżeli opłaca się budować elektrownie słoneczne w Wielkiej Brytanii, to tym bardziej opłaca się to w Polsce, niezależnie od regionu. Województwo kujawsko-pomorskie ma też dodatkowy atut. To tutaj, szczególnie w południowej i środkowo-zachodniej części regionu, mamy do czynienia z najniższymi opadami w skali całego kraju. Nabiera to znaczenia szczególnie zimą, gdy śnieg zalegający na instalacji blokuje i tak już ograniczony o tej porze roku dopływ promieniowania słonecznego – mówi Karol Pruski, prezes SPR Polska Sp. z o.o. w Czersku.

Fotowoltaika w kujawsko-pomorskim – jak działa, ile kosztuje i czy się to opłaca?

Montaż instalacji fotowoltaicznych

Kto w województwie kujawsko-pomorskim zajmuje się montażem instalacji fotowoltaicznych?

Według portalu gramwzielone.pl w województwie kujawsko-pomorskim znajduje się obecnie ponad 40 firm zajmujących się montażem lub serwisowaniem instalacji fotowoltaicznych. W samej Bydgoszczy zarejestrowanych jest ponad 10 przedsiębiorstw zajmujących się energią słoneczną, kolejne 7 w Toruniu i wiele w innych pozostałych częściach województwa kujawsko-pomorskiego.

Partnerzy artykułu:
Wiscop Fotowoltaika - Toruń
PHU OZE-BUD - Świecie
Virtus Sun - Toruń
SPR Polska - Czersk
Hanplast Energy - Bydgoszcz
Eprosument - Włocławek
Klimtech - Łochowo
Sani-Gaz - Inowrocław
AM Group Solar - Lisi Ogon


Paweł Ostropolski, www.hanplast.energy

- Zakup paneli fotowoltaicznych to inwestycja na wiele lat, która z roku na rok będzie przynosić nam oszczędności. Dobrej jakości moduły fotowoltaiczne są praktycznie bezobsługowe, dlatego lepiej wybierać te, których jakości możemy być pewni. Moduły nowej generacji oferowane przez Hanplast Energy powstają w Bydgoszczy na jedynej w Europie linii produkcyjnej SmartWire Glass/Glass z zastosowaniem najnowszych ogniw HJT w dwustronnych, szklanych modułach PV. Jako pierwsi na świecie z powodzeniem wdrożyliśmy technologię szwajcarskiej firmy Meyer Burger, dzięki temu oferujemy klientom najwyższą jakość produktu oraz najdłuższą gwarancję na moc, bo aż 35 lat. Własna elektrownia słoneczna to nie tylko niezależność energetyczna, ale również inwestycja w lepsze jutro, warto realizować ją ze sprawdzonym partnerem - mówi Paweł Ostropolski, pełnomocnik zarządu Hanplast Energy.

Panele fotowoltaiczne – jaka moc?

Jak obliczyć moc paneli fotowoltaicznych? Jaka moc instalacji pokryje nasze zapotrzebowanie?

Zanim zdecydujemy się na instalację paneli fotowoltaicznych musimy poznać odpowiedź na pytanie, ile energii zużywa nasz dom. Pomocne dotychczasowe rachunki, z których dowiemy się ile prądu zużywamy w ciągu roku, ale jeśli projektujemy instalację fotowoltaiczną dla nowego budynku, musimy oszacować zużycie prądu na podstawie liczby domowników i urządzeń energochłonnych.


Michał Szczepański, eprosument.pl

- Powinniśmy tak dobrać moc instalacji fotowoltaicznej, tak by nie była ona ani za mała, ani nie przekraczała ZNACZNIE rocznego zużycia. Niedoszacowanie mocy skutkuje tym, że oszczędności na rachunkach będą mniejsze, natomiast przeszacowanie mocy oznacza wyższe nakłady finansowe na inwestycję. Oszczędności z większej instalacji wcale nie są większe - mówi Michał Szczepański, prezes zarządu Eprosument SA.

Pojedynczy panel fotowoltaiczny o powierzchni ok. 1,5 mkw. ma zazwyczaj moc 200-300 Wat – w zależności od modelu. Na rynku mamy też dostępne panele zdolne wygenerować ponad 400 Wat, ale ich wymiar jest większy od standardowych. By wygenerować 1kW potrzeba więc zwykle 3-4 paneli, które zajmą ok. 5-6 mkw. naszego dachu. Jeśli mamy dach skierowany nieoptymalnie – np. na wschód lub zachód – prawdopodobnie trzeba będzie zainstalować więcej paneli, by pokryły zapotrzebowanie domu na energię. Można też rozważyć montaż instalacji na gruncie.

Jak obliczyć moc paneli fotowoltaicznych? Przykład:
Załóżmy, że średnie roczne zużycie energii elektrycznej dla domu, w którym mieszka czteroosobowa rodzina, wynosi 2400 kWh. By wygenerować taką ilość energii będziemy potrzebowali przynajmniej 12 paneli o mocy 200 Wat lub 8 o mocy 300 Wat. Warto natomiast wybrać zestaw o trochę zwiększonej mocy, ponieważ nominalna moc paneli jest określana w tzw. warunkach standardowych, które nie zawsze odpowiadają rzeczywistym warunkom eksploatacji. Jeżeli mamy wątpliwości, jak dobrać moc i rodzaj instalacji fotowoltaicznej, najlepiej skonsultować to z profesjonalistami.


Dawid Wesołek, klimtech.eu

- Aby prawidłowo dobrać moc instalacji fotowoltaicznej, należy odczytać z rachunku za prąd „Ilość energii zużytej” w poprzednim roku lub bieżącym okresie rozliczeniowym. Jest ona wyrażona w kWh. Aby uzyskać bilans zerowy w rozliczeniu, musimy doliczyć do obecnego zużycia 20% dla instalacji poniżej 10 kWp, a 30% dla instalacji większych niż 10 kWp. Tak więc możemy skorzystać z prostego wzoru: ilość energii potrzebnej w roku [kWh] x 1,2 = potrzebna moc instalacji. Korzystając z wartości zeszłorocznych, trzeba zadać sobie pytanie, czy w gospodarstwie nie przybyły od tamtego czasu nowe urządzenia pobierające prąd. W takiej sytuacji trzeba skorzystać z wartości miesięcznej, najlepiej jest wyciągnąć średnią z kilku rachunków, ponieważ zimą jest inne zużycie prądu niż latem - mówi Dawid Wesołek z firmy Klimtech z Łochowa.

Fotowoltaika w kujawsko-pomorskim – jak działa, ile kosztuje i czy się to opłaca?

Ogniwa fotowoltaiczne - rodzaje

Czym różnią się ogniwa fotowoltaiczne polikrystaliczne i monokrystaliczne?

Ogniwa stosowane w panelach słonecznych możemy podzielić na polikrystaliczne i monokrystaliczne. Ogniwa fotowoltaiczne monokrystaliczne w całości są wykonane z jednego dużego kryształu krzemu. Monolityczna struktura kryształu przekłada się na jego wysoką sprawność ogniwa, to jednak oznacza zwykle wysoką cenę takich ogniw.

Ogniwa fotowoltaiczne polikrystaliczne wykonane są natomiast z licznych, mniejszych kawałków kryształu krzemu. Ich sprawność jest nieco niższa, ale koszty produkcji również są mniejsze od ogniw monokrystalicznych. Coraz większą popularność zyskują ogniwa hybrydowe, w których główna część ogniwa jest oparta na monolicie, wokół którego braki uzupełniają mniejsze kryształy. Łączy on zalety obu rozwiązań – jest tańszy w produkcji, ale zapewnia wyższą sprawność.


Artur Serkowski, amgroupsolar.com

- Ogniwa zbudowane z polikryształów są równie dobre, jak monokryształy, tylko mają nieco inne właściwości. Podczas gdy monokryształ lepiej pracuje w pełnym słońcu, polikryształy lepiej pracują w świetle rozproszonym. Wydajność ogniw uzależniona jest więc od warunków atmosferycznych. Poszczególne ogniwa różnią się też kształtami i rozmiarami - w największym skrócie: polikryształy dajemy jak jest więcej miejsca na dachu, a jak mniej, wtedy lepiej wybrać monokryształ - tłumaczy Artur Serkowski, właściciel AM Group Solar.

Panele fotowoltaiczne - gdzie montować?

Gdzie zamontować panele słoneczne, by miały największą efektywność?

Optymalnym miejscem do zamontowania paneli fotowoltaicznych jest dach skierowany na południe i nachylony pod kątem około 35 stopni. Takie ustawienie pozwala maksymalnie wykorzystać nasłonecznienie w polskich warunkach. Nie oznacza to jednak, że montaż instalacji fotowoltaicznej w innych miejscach nie będzie opłacalny. Dzięki zastosowaniu specjalnych wysięgników możemy zainstalować panele słoneczne na płaskim dachu, ogrodzeniu, a nawet na ziemi, pod warunkiem, że są to miejsca, na jakie nie będzie padać cień drzew lub innych zabudowań.

Fotowoltaika w kujawsko-pomorskim – jak działa, ile kosztuje i czy się to opłaca?

Fotowoltaika – prawo budowlane

Czy instalacja fotowoltaiczna wymaga pozwolenia na budowę?

Urządzenia o mocy większej niż 50 kW wymagają uzyskania pozwolenia na budowę – niezależnie od tego, czy są montowane na gruncie, czy na obiekcie budowlanym. Urządzenia fotowoltaiczne o mocy do 50 kW są zwolnione z konieczności uzyskania pozwolenia na budowę niezależnie od tego czy są montowane na obiekcie, czy są to konstrukcje wolnostojące. Wyjątek stanowią urządzenia montowane na obszarze wpisanym do rejestru zabytków i na obiektach, jeśli wysokość urządzenia przekracza 3 m. Zgłoszenia inwestor musi dokonać przed rozpoczęciem robót budowlanych.

Fotowoltaika – ustawa o OZE

Jakie przepisy regulują budowę instalacji fotowoltaicznych? Co jest w ustawie o OZE?

Zasady korzystania z instalacji fotowoltaicznych reguluje przede wszystkim ustawa o odnawialnych źródłach energii. Polska ustawa o OZE przewiduje szereg udogodnień dla osób, które zdecydują się na montaż instalacji fotowoltaicznej, m.in. brak opłaty przyłączeniowej, brak konieczności zakładania firmy, by móc odsprzedawać nadwyżkę energii, sprzedawanie energii za 100% średniej ubiegłorocznej ceny, czy brak opłat za montaż licznika dwukierunkowego po stronie prosumenta.

Fotowoltaika - koszt

Ile kosztuje panel słoneczny na dach? Jaki jest koszt instalacji fotowoltaicznej?

Ostateczny koszt jest uzależniony przede wszystkim od tego, ile prądu zużywamy, a więc ile paneli fotowoltaicznych potrzebujemy. Koszt jednego panelu waha się od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych i jest to najdroższy, ale niejedyny wydatek z jakim musimy się liczyć. W koszt całej instalacji fotowoltaicznej oprócz ogniw wchodzi też falownik, konstrukcja mocująca, przewody i montaż. Ogólnikowo można przyjąć, że w Polsce średni koszt instalacji fotowoltaicznej wynosi zazwyczaj od 20 do 35 tys. złotych.

Koszt montażu instalacji fotowoltaicznej

Ile kosztuje montaż instalacji fotowoltaicznej na dachu domu?

Koszt montażu potrafi stanowić nawet 20% całkowitego kosztu instalacji fotowoltaicznej. Część firm prowadzących sprzedaż paneli słonecznych wlicza już koszty montażu w cenę instalacji, ale niektóre niektóre ogniwa fotowoltaiczne sprzedawane są też bez montażu. W tym przypadku inwestor sam musi znaleźć instalatora. Wiele firm zajmujących się montażem instalacji fotowoltaicznych zwykle ma w swojej ofercie ogniwa jednego lub kilku producentów paneli lub pomaga inwestorom sprowadzić interesujące ich modele.

Fotowoltaika - dofinansowanie

Jak uzyskać dofinansowanie na fotowoltaikę? Jak dostać dotację na panele słoneczne?

Osoby zainteresowane fotowoltaiką mają do wyboru kilka programów, w ramach których można ubiegać się o dofinansowanie zakupu i montażu nowych instalacji fotowoltaicznych:

Mój Prąd
Czyste Powietrze
Energia Plus

Program „Mój Prąd”
Dofinansowanie mikroinstalacji fotowoltaicznych:
- dla osób fizycznych
- dotacja do 5000 zł
- na nowe instalacje o mocy 2-10 kW (przeznaczone na cele mieszkaniowe)
- nabór wniosków do 18 grudnia 2020 roku (lub do wyczerpania środków)
Jak uzyskać dofinansowanie z programu Mój Prąd: https://mojprad.gov.pl/informacje-szczeg%C3%B3%C5%82owe-o-programie-m%C3%B3j-pr%C4%85d/

Program „Czyste Powietrze”
Pożyczki m.in. na kolektory słoneczne i fotowoltaikę:
- dla osób fizycznych
- na instalacje w trakcie realizacji
- wsparcie do 53 tys. zł
- na moduły z certyfikatem PN-EN 61215 lub PN-EN 61646
- realizacja programu do 2029 roku
Jak uzyskać dofinansowanie z programu Czyste Powietrze: https://nfosigw.gov.pl/czyste-powietrze/o-programie-czyste-powietrze-/

Program „Energia Plus”
Dopłaty do fotowoltaiki dla firm:
- dla przedsiębiorców
- firma musi przejść audyt energetyczny
- wsparcie w postaci dotacji lub pożyczki
- łączna pula wsparcia wynosi 4 mln zł
Jak uzyskać dofinansowanie z programu Energia Plus: http://www.nfosigw.gov.pl/oferta-finansowania/srodki-krajowe/programy-priorytetowe/energia-plus/

Kredyt na fotowoltaikę

W jakich bankach otrzymamy kredyty na fotowoltaikę?

Osoby, które nie chcą lub mogą skorzystać z unijnych lub rządowych dotacji, mogą skorzystać z bankowych kredytów na fotowoltaikę. Pożyczki na instalację systemu fotowoltaicznego udzielają m.in. Bank Ochrony Środowiska, ING Bank Śląski oraz BGŻ BNB Paribas.

ING - pożyczka gotówkowa na cele ekologiczne
BOŚ - EKOkredyt na fotowoltaikę
BGŻ BNB - kredyt dla firm Zielona Energia

Wiele banków oferuje też kredyt z gwarancją Biznesmax na działania proekologiczne, wśród których wymieniane są też inwestycje w instalacje fotowoltaiczne:
• Alior Bank S.A.
• SGB-Bank S.A.
• Bank Spółdzielczy w Brodnicy
• Bank Millennium S.A.
• Bank Ochrony Środowiska S.A.
• Bank Pekao S.A.
• Bank Polskiej Spółdzielczości S.A.
• BNP Paribas Bank Polska S.A.
• Krakowski Bank Spółdzielczy
• mBank S.A.
• Nest Bank S.A.
• PKO Bank Polski S.A.
• Santander Bank Polska S.A.

Fotowoltaika - czy warto?

Czy fotowoltaika się opłaca? Czy warto instalować w panele słoneczne? Kiedy zwraca się inwestycja w fotowoltaikę?

Średni koszt instalacji fotowoltaicznej, wynoszący w przybliżeniu 25 tys. złotych, może początkowo odstraszać, jednak warto pamiętać, że od momentu uruchomienia instalacji, energia produkowana przez panele słoneczne będzie całkowicie darmowa, a sama instalacja nie generuje żadnych kosztów związanych z eksploatacją. Biorąc pod uwagę uśrednione rachunki, inwestycja zwraca się już po 10 latach, przy czym – jeśli skorzystamy z dotacji – okres ten skraca się nawet do 6-7 lat. Gwarantowana sprawność paneli fotowoltaicznych wynosi co najmniej 25 lat, co oznacza, że po okresie zwrotu inwestycji, będziemy mogli liczyć na darmową energię przez ponad 15 lat!

- Żywotność paneli sprawia, że jeszcze długo po zwróceniu się inwestycji, będziemy czerpać korzyści z darmowego prądu. Nie zapominajmy przy okazji, ze inwestycja w fotowoltaikę to też inwestycja w środowisko. Decydując się na energię słoneczną przyczyniamy się do zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza,bo fotowoltaika nie emituje żadnych substancji szkodliwych. Panele słoneczne nie powodują też hałasu ani drgań, więc są lepszym rozwiązaniem od turbin wiatrowych - zwracają uwagę producenci paneli słonecznych.

Fotowoltaika - opinie

Jakie są opinie o fotowoltaice? Co mówią użytkownicy o instalacjach fotowoltaicznych? Czy było warto?

- Zainstalowałem w gospodarstwie urządzenie o mocy 3 kW. Jako rolnik załapałem się na dofinansowanie z PROW, które pokryło 50% kwoty dotacji, część kosztów zaoszczędziłem też na podatku VAT. Od tej pory minęły tylko dwa lata i instalacja zwróciła już jedną trzecią poniesionych przeze mnie kosztów! Jeśli czegoś żałuję, to tylko, że nie zainstalowałem większej instalacji, ale urzędnicy zgodzili się na dofinansowanie urządzenia w oparciu o bieżące rachunki, a nie perspektywiczne - mówi Bogusław Malinowski spod Inowrocławia.

- Zainstalowałem na dachu instalację o mocy 5,8 kW, co kosztowało mnie 23 tys. zł. Z dotacji Mój Prąd dostałem 5 tys. zł, odliczyłem też od podatku PIT 3000 zł, więc w przeliczeniu instalacja wyniosła mnie około 15 tys. zł. Rocznie oszczędzam 2500 zł, więc całość zwróci mi się już po 6 latach i od tej pory będę tylko na plus. Jeśli ma się trochę gotówki na start, według mnie nie ma się nad czym zastanawiać - mówi Kazimierz Nowakowski z Osielska.

Wideo

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3