Galeriowiec w Wenecji

  Galeriowiec w Wenecji

  (maw)

  Gazeta Pomorska

  Gazeta Pomorska

  Czerwiec 2985 r. Budynek rozebrano 5 lat później.

  Czerwiec 2985 r. Budynek rozebrano 5 lat później. ©Marian Bergender

  Przez prawie 150 lat ozdobą Wenecji Bydgoskiej był piętrowy dom z balkonami, zwany potocznie "Galeriowcem". Rozebrano go w 1990 roku.
  Czerwiec 2985 r. Budynek rozebrano 5 lat później.

  Czerwiec 2985 r. Budynek rozebrano 5 lat później. ©Marian Bergender

       
       
  Budynek przy ul. Przyrzecze 6 wzniesiono w latach 1834-55. Prezentował się okazale. Miał poddasze, dwa boczne skrzydła i charakterystyczną galerią od strony Młynówki. Z czasem jego piwnicę wykorzystywano jako lokatorską suterenę.
       W latach trzydziestych ubiegłego wieku dom popadł w ruinę. Po wojnie został wyremontowany i otrzymał kształt, który zapamiętali bydgoszczanie. "Galeriowiec" rozebrano piętnaście lat temu. Dziś w jego miejscu znajduje się trawnik.
       Ukwiecone balkony
       
  "Galeriowiec" był nazywany domem Kobzów. Kim byli Kobzowie? - Tego nie wiadomo. Zresztą dom Kobzów to nazwa tradycyjna, bo zgodnie z książkami adresowymi Kobza mieszkał po drugiej stronie ulicy Przyrzecze. Ale dom miał rzeczywiście malownicze balkony - mówi Zdzisław Hojka, kierownik działu historii Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy.
       Życie w Wenecji
       
  Jak się żyło w Wenecji? - Na pewno nie było nudno. W domach mieszkały najczęściej wielodzietne, a nawet wielopokoleniowe rodziny. Były też zakłady i pracownie, więc zawsze tu panował gwar. Poza tym Brda była bardzo ważną arterią wodną, z której korzystano dość powszechnie. Tak było jeszcze w połowie lat trzydziestych. Później wyjechałem na studia do Krakowa, więc zaglądałem w te okolice zaledwie raz, dwa razy do roku - wspomina Zenon Piestrzalski.
       Pralnia w pobliżu
       
  Wenecja Bydgoska to nie tylko kamienice usytuowane nad Brdą. Niedaleko "Galeriowca" znajdowała się największa bydgoska pralnia. Ten gmach z czerwonej cegły zbudowano najprawdopodobniej na przełomie XIX i XX wieku. Jako prywatna firma pralnie funkcjonowała do końca drugiej wojny światowej. Poźniej ją upaństwowiono i stała się "Pralchemem".
       

  Czytaj treści premium w Gazecie Pomorskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Wideo