Ich stan zachowania jak też wartość zawartych na nich informacji jest doskonała i zachwycająca. Ich obecność w niemieckich archiwach świadczy, że wiele kart historii naszej małej Ojczyzny jest nieodkrytych, niepoznanych. - Widziałem i dotykałem dokumenty jakie sporządzono w XIX wiecznej Gąsawie. .Wejście w ich posiadanie jest kwestią dobrej woli lokalnych samorządów - mówi Mariusz Kazik, inicjator przedsięwzięcia.
Przeglądając otrzymane mapy, centymetr po centymetrze co chwilę zauważy się coś interesującego, coś, co wymaga tłumaczenia, co jest w pewien sposób nam nieznane, zakodowane, coś czego już nie ma, co było i nikt już tego nie pamięta.
Przykład? Na środku gąsawskiego rynku stoi budowla większa od dzwonnicy kościelnej. Baszta? Rotunda? Odpowiedzi nie udzielimy ale wiemy, że coś było pobudowane!
- Obiecuję, że sprawdzimy to innymi metodami.
Obecna ulica Trzemeszeńska wygląda jak pozostałe. Wówczas była to aleja jak jedna z głównych w Nowym Jorku. Świadczy to o zależności wobec Trzemeszna. Zamiast kręcić na wysokości dawnej remizy strażackiej na Oćwiekę, jedziemy prosto przez most w okolicy obecnego stadionu na Złotniki i Gniezno.
Z północno-zachodniego narożnika rynku wjeżdżamy szerokim lejem w drogę na Biskupin. Obecna Biskupińska powstała na początku XIX wieku jako trakt komunikacyjny z gąsawskiej domeny razem z ulicą Jeziorną. Na ulicy Półwiejskiej istniało założenie architektoniczne w dużym dziedzińcem. Jak zamkowe. Wszystkie ,zapewne drewniane domki na rynku zbudowane są szczytem do drogi. Jadąc do Żnina w pobliskich Godawach, które wyglądały zupełnie inaczej od obecnych zjeżdżamy z drogi głównej na Barcin przez Białożewin. W Wenecji na granicy z Godawami stała duża cegielnia. Wjeżdżając do Marcinkowa wkraczaliśmy na terytorium polskiej wsi.
- W imieniu Stowarzyszenia Sympatyków Gąsawy zachęcam do obejrzenia tych unikatowych map, które eksponowane są w salce parafialnej w Gąsawie.
Godziny otwarcia: w pierwsze Święto od. godz. 10 do godz. 12.30
W drugie Święto od godz. 10 do godz. 12.30
W Niedzielę 27 grudnia od godz. 10 do godz. 12.30
Istnieje możliwość otrzymania map na nośniku CD bądź w wersji drukowanej po zamówieniu na miejscu bądź u Sołtysa Gąsawy.
- Przy okazji dziękuję wszystkim, którzy pomogli Stowarzyszeniu przy ich pozyskaniu i ekspozycji - mówi Kazik.
GĄSAWA. Jak tu było w XVIII i XIX wieku ?
RedakcjaPo wielu dniach oczekiwania , przejechanych kilometrach, wertowaniu indeksów i co najważniejsze życzliwości osób i instytucji dotarły do Gąsawy mapy , na których ponad 200 lat temu ktoś zobrazował Gąsawę i sąsiednie miejscowości.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.
Zaloguj się lub załóż konto
Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.
Podaj powód zgłoszenia
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.