Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gaz dla gospodarstw domowych od Plusa

Katarzyna Paczewska
Katarzyna Paczewska
pixabay.com
Sieć telekomunikacyjna Plus (należąca do Cyfrowego Polsatu), wprowadza nową ofertę Ja+Gaz. Od dziś (1 marca) błękitne paliwo można kupić w punktach sprzedaży Plusa i Cyfrowego Polsatu. Przeczytaj, kto jeszcze w swojej ofercie ma takie łączone oferty i ile można na nich zaoszczędzić.

Oferta "Ja+Gaz" kierowana jest do odbiorców domowych. Jak czytamy w oficjalnym komunikacie firmy Plus, kontrakt w ramach niej ma trwać 12 miesięcy, przy czym gwarantowana jest niezmienność ceny błękitnego paliwa przez całą umowę. Stawka za kWh ma być jednakowa dla wszystkich grup taryfowych na terenie całego kraju. Dla klientów Plusa, PlusBanku i Cyfrowego Polsatu stawka za kWh jest niższa o 5 procent.

Przeczytaj też: URE odbiorze Energetycznemu Centrum zgodę na sprzedaż gazu?

To nie jedyna łączona oferta na rynku, posiada je już Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo.

- Oferta PGNiG "PiG" to łączona sprzedaż prądu i gazu dla gospodarstw domowych - wyjaśnia Agnieszka Fodrowska, ekspertka Porównywarki Cen Energii: prądu i gazu Enerad.pl. - Jest to jedna z najlepszych ofert obecnie na rynku: konkurencyjna cena za prąd, bez abonamentu, kar umownych.

Także Fortum oferuje taką. - Mamy w tym przypadku również możliwość zakupu gazu i prądu. Do 2017 roku otrzymujemy zniżkę na cenę gazu, a przez pierwszy miesiąc umowy mamy prąd za darmo, dodatkowo otrzymujemy zestaw żarówek LED - dodaje pani Agnieszka.

Czytaj: Już 78 437 odbiorców zdecydowało się na zmianę sprzedawcy gazu

Pierwszą firmą, która wystartowała z ofertą łączoną gaz i prąd (tzw. dual fuel) dla gospodarstw domowych, była firma PGE. - Było to w 2015 roku, więc stosunkowo niedawno, jeśli weźmie się pod uwagę, to od ilu lat można zmieniać sprzedawcę - mówi Fodrowska. - Sprzedawcy we wcześniejszych latach taką łączoną ofertę dedykowali tylko klientom biznesowym. Warto tutaj zaznaczyć, że w PGE taka oferta łączona pojawia się regularnie kilka razy w roku - jednak na dzień dzisiejszy sprzedawca nie ma takiego produktu dla domu - gaz i prąd sprzedaje aktualnie osobno. Takie oferty łączone dla domu są na etapie raczkowania i większość sprzedawców (posiadających koncesję na obrót energią elektryczną i gazem), decyduje się na osobną sprzedaż prądu i gazu.

Ile można zyskać? - Jeśli chodzi o oszczędności na gazie w takich łączonych ofertach, to raczej są one niewielkie. Wszystko zależy od produktu, średnio oszczędności wynoszą kilka procent - maksymalnie do 10 procent - podaje ekspertka Enerad. - Musimy jeszcze trochę poczekać na bardziej konkurencyjne oferty. Większe korzyści w tego typu produktach uzyskamy przy energii elektrycznej - mogą one dochodzić nawet do 25-30 procent. Nie zapominajmy, że też nie chodzi tylko o same ceny za kWh gazu i prądu. Bo skorzystanie z takich ofert ma też inne zalety: możemy sobie zagwarantować stałe ceny za prąd i gaz do na przykład końca trwania umowy; obsługa przez jednego sprzedawcę to też większy komfort, czy oszczędność czasu - wszystko załatwiać będziemy w jednej firmie energetycznej.

Przeczytaj: Obniżka cen gazu dla "Kowalskiego". Już szósta z rzędu!

- Wybór oferty dual fuel nie zawsze oznacza oszczędność, w szczególności jak dobrze nie prześwietlimy i nie przeanalizujemy oferty - przestrzega pani Agnieszka. - Wybierając taki produkt należy sprawdzić wysokość abonamentu, czy jakieś dodatkowe usługi nie są płatne (np. gwarancja stałej ceny). Warto przyjrzeć się ofercie strukturyzowanej i zweryfikować czy np. po pierwszych miesiącach z rabatem, w kolejnych stawki za kWh prądu i gazu nie będą znacznie wyższe, co może spowodować, że zapłacimy za energię więcej niż dotychczas. Radzę również sprawdzić samą firmę, gdyż jakość obsługi klienta to też bardzo ważna sprawa.
Jeśli jednak przeanalizujemy ofertę, to powinniśmy cieszyć się niższymi rachunkami, w szczególności tymi za energię elektryczną. Warto też na bieżąco śledzić nowe oferty, bo jeśli aktualnie nie odpowiada nam żadna oferta, to niewykluczone, że w najbliższym czasie pojawi się ta bardziej dopasowana do naszych oczekiwań. Tym bardziej, że sprzedawcy energii (głównie ci specjalizujący się w sprzedaży prądu) coraz chętniej konkurują między sobą o klientów indywidualnych. A jeszcze nieco ponad dwa lata temu sytuacja wyglądała zupełnie inaczej i nawet niełączonych ofert na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych praktycznie nie było. Rynek gazu zmienia się w ostatnim czasie bardzo dynamicznie i warto trzymać rękę na pulsie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska