Spis treści
Na spacer w woj. kujawsko-pomorskim
We współpracy z Traseo wybraliśmy dla Was 10 tras spacerowych w woj. kujawsko-pomorskim, które polecają inni. Wybierz najlepszą dla siebie.
Nim wyruszysz, upewnij się, jaka będzie pogoda. W sobotę 14 września w woj. kujawsko-pomorskim ma być od 14°C do 17°C. Prawdopodobieństwo wystąpienia deszczu wynosi na różnych obszarach od 30% do 50%. W niedzielę 15 września w woj. kujawsko-pomorskim ma być od 16°C do 18°C. Prawdopodobieństwo wystąpienia deszczu wynosi na różnych obszarach od 44% do 63%.
🌳 Trasa spacerowa: Łąkorz
- Początek trasy: Jabłonowo Pomorskie
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 10,34 km
- Czas trwania spaceru: 1 godz. i 59 min.
- Przewyższenia: 106 m
- Suma podejść: 720 m
- Suma zejść: 680 m
Wojciechstypa poleca tę trasę
Poznajemy nowe okolice. Na dzisiaj po raz pierwszy trasa od jez. Łąkorz w stronę Jeziora Skarlińskiego.
Nawiguj
🌳 Trasa spacerowa: Ciche
- Początek trasy: Jabłonowo Pomorskie
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 12,57 km
- Czas trwania spaceru: 2 godz. i 50 min.
- Przewyższenia: 115 m
- Suma podejść: 915 m
- Suma zejść: 873 m
Wojciechstypa poleca tę trasę
W końcu sezon 2017 rozpoczęty, pogoda zaczyna dopisywać i ruszamy na trasy dookoła jezior Pojezierza Brodnickiego. Dzisiaj na tapetę bierzemy jez. Ciche, a przy okazji małe jeziorko Karaś pomiędzy Cichym a Zbicznem.
Nawiguj
🌳 Trasa spacerowa: Mątwy-Tupadły-Bożejewice-Kruszwica
- Początek trasy: Gniewkowo
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 14,81 km
- Czas trwania spaceru: 4 godz. i 56 min.
- Przewyższenia: 59 m
- Suma podejść: 690 m
- Suma zejść: 644 m
Trasę spacerową mieszkańcom poleca Zbigniew39
🌳 Trasa spacerowa: Wędrówka przez Dolinę Kulawy i okolice
- Początek trasy: Sępólno Krajeńskie
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 25,33 km
- Czas trwania spaceru: 6 godz. i 36 min.
- Przewyższenia: 49 m
- Suma podejść: 370 m
- Suma zejść: 365 m
Trasę spacerową mieszkańcom poleca GR3miasto
Głównym celem naszej ostatniej wędrówki była Dolina Kulawy. Znajduje się ona w Leśnictwie Przymuszewo, na terenie Zaborskiego Parku Krajobrazowego. Charakteryzuje się ona niezwykle urokliwą przyrodą z wieloma rzadkimi, podlegającymi ochronie roślinami. Krajobraz uzupełniają krystaliczne jeziora oraz meandrująca rzeka Kulawa. Chcąc obejść to niesamowite miejsce, trasę można rozpocząć we wsi Laska. My jednak wydłużyliśmy ją o kilka dodatkowych atrakcji, w tym przepiękne jeziora lobeliowe.
Rezerwat Przyrody „Dolina Kulawy”:
Chcąc zapoznać się z przepiękną przyrodą rezerwatu przyrody skorzystaliśmy z wytyczonej w terenie ścieżki dydaktycznej. Z jednej strony rzeki wiedzie ona dość szeroką drogą gruntową, z drugiej mało uczęszczanym leśnym duktem, co z pewnością może być utrudnieniem jeśli chcielibyśmy udać się z dziećmi w wózku. Po drodze występuje też drewniana kładka, która wije się przez torfowiska. Na końcu jest także zadaszona wiata i ławy, to wspaniałe miejsce na piknik. Poruszając się wytyczonym szlakiem dydaktycznym można dokładnie przyjrzeć się całemu systemowi nawadniającemu tutejsze torfowiska, a także poszerzyć swoje wiadomości o rośliny chronione.
Jeziora lobeliowe:
Ze wszystkich jezior lobeliowych, które występują w naszym kraju, 95% znajduje się na Pomorzu. Poza Polską, w Europie jeziora tego typu występują jeszcze w Norwegii, Finlandii, Danii i Szkocji. Usytuowane są w obniżeniach terenu; bezodpływowe, naturalne zbiorniki wodne dawniej otoczone były borami sosnowymi, dąbrowami czy buczynami. Cechami charakterystycznymi jezior lobeliowych są: kwaśny odczyn, niewielka ilość soli, skąpożywność, przezroczysta woda i piaszczyste dno. Swoją nazwę zbiorniki te zawdzięczają lobelii jeziornej, która objęta jest ochroną, stąd też w większości tych jezior, niestety, wydano zakaz kąpieli. Latem - przy bezchmurnym niebie i odpowiednim załamaniu światła - woda w tych jeziorach ma piękny, turkusowy odcień. Na trasie naszej wędrówki zobaczyliśmy jeziora Nawionek oraz Piecki. Dotarliśmy do nich wyznakowanymi w terenie lokalnymi ścieżkami dydaktycznymi oraz pieszym Szlakiem Zaborskim.
Nawiguj
🌳 Trasa spacerowa: Szlak Doliny Brdy (Miastko - Przechlewo) - Pieszy Żółty ver. 2017
- Początek trasy: Sępólno Krajeńskie
- Stopień trudności: 2.0
- Dystans: 51,65 km
- Czas trwania spaceru: 6 godz. i 55 min.
- Przewyższenia: 100 m
- Suma podejść: 1 631 m
- Suma zejść: 1 634 m
Trasę spacerową mieszkańcom poleca JJ_Active
Szlak "Doliny Brdy" PM - 1521 y /długość 51 km/
Miastko - Starzno - Stara Brda - Rezerwat "Przytoń" - Nowa Brda - Rudniki - Przechlewo. W okolicach Przechlewa szlak idzie zniszczonym mostem (brak możliwości przejścia suchą nogą). W rejonie Rezerwatu bagniska Niedźwiady szlak przez kilkaset metrów wiedzie terenami podmokłymi.
Nawiguj
🌳 Trasa spacerowa: Zbiczno
- Początek trasy: Brodnica
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 9,29 km
- Czas trwania spaceru: 1 godz. i 49 min.
- Przewyższenia: 76 m
- Suma podejść: 618 m
- Suma zejść: 619 m
Spacerowiczom trasę poleca Wojciechstypa
Dookoła jez. Zbiczno - po raz drugi w tym roku, po raz nie pomiętam który w ostatnich latach.
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
Idealne na spacer
🌳 Trasa spacerowa: Spacerem przez Łąki Józefowskie (Bory Tucholskie)
- Początek trasy: Kamień Krajeński
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 5,13 km
- Czas trwania spaceru: 1 godz. i 43 min.
- Przewyższenia: 47 m
- Suma podejść: 70 m
- Suma zejść: 103 m
Spacerowiczom trasę poleca Tourbike
Ścieżka dydaktyczna 'Łąki Józefowskie' biegnie przez atrakcyjne przyrodniczo tereny Parku Narodowego Bory Tucholskie. Trasa łatwa, do pokonania wystarcza ok 2,5 h, choć można na niej spędzić i 5 h.
Nawiguj
🌳 Trasa spacerowa: Brodnica
- Początek trasy: Brodnica
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 4,06 km
- Czas trwania spaceru: 1 godz. i 21 min.
- Przewyższenia: 9 m
- Suma podejść: 25 m
- Suma zejść: 24 m
Krysiakp poleca tę trasę na spacer
Brodnica - zwiedzanie z okazji Narodowego Dnia Przewodnika Turystycznego.
-zamek krzyżacki
-Muzeum Regionalne
-Pałac Anny Wazówny
-Park miejski im. Chopina
-Kamień ku czci poległych i pomordowanych w latach 1939-1945
-starówka
-kościół pw. św. Katarzyny
-Brama Chełmińska (Kamienna)
-kościół pw. Niepokalanego Poczęcia NMP
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🌳 Trasa spacerowa: Partęczyny
- Początek trasy: Jabłonowo Pomorskie
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 13,36 km
- Czas trwania spaceru: 3 godz. i 12 min.
- Przewyższenia: 99 m
- Suma podejść: 1 036 m
- Suma zejść: 1 032 m
Wojciechstypa poleca tę trasę
Święto Pracy 1 maja uczciliśmy kolejną pieszą wycieczką po lasach wśród brodnickich jezior. Bardzo fajna i przyjemna trasa wzdłuż zachodniego brzegu Jez. Partęczyny Wielkie. Po drodze jez. Okonek (rezerwat przyrody), jez. Małe Partęczyny, aż do jez. Łąkorz. Na kanale łączącym Partęczyny Małe i Wielkie "przeprawa" po dwóch kłodach łączących brzegi oddalone od siebie o kilka metrów. Za to na kanale pomiędzy Partęczynami a Łąkorzem już jest ładny mostek, a wzdłuż kanału trasa przyrodniczo - dydaktyczna.
Nawiguj
🌳 Trasa spacerowa: Tum - Łęczyca
- Początek trasy: Lubień Kujawski
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 9,04 km
- Czas trwania spaceru: 2 godz. i 34 min.
- Przewyższenia: 69 m
- Suma podejść: 1 529 m
- Suma zejść: 1 532 m
Wielogorski poleca tę trasę na spacer
Z Łęczycy do kolegiaty w Tumie, następnie przez urokliwe miasteczko Łęczyca.
Nawiguj
Traseo.pl to portal oraz darmowa aplikacja mobilna na urządzenia z systemami android lub iOS. Znajdziesz tu ponad 200 000 tras! Możesz nagrywać własne ślady podczas wycieczek lub podążać trasami pozostałych użytkowników. Szukaj inspiracji wycieczkowych.
Rób zdjęcia, dodawaj opisy, a później wyślij zapisaną trasę na Traseo.pl. Będziesz mieć możliwość dodatkowej edycji danej trasy. Możesz również podzielić się nią z innymi użytkownikami Traseo lub zachować jako prywatną tylko dla siebie. Sprawdź wszystkie możliwości Traseo, zainstaluj aplikację i ruszaj na szlak!
Lubisz spacery ale nie lubisz przepłacać za artykuły do trekkingu? Sprawdź kody rabatowe EMPIK oraz promocje i zniżki w innych sklepach online!
Spacerowanie - korzyści
Spacerowanie przynosi wiele korzyści dla ciała i umysłu. Podczas wszelkich aktywności uwalniają się hormony szczęścia, czyli endorfiny i serotonina. Dlatego ruch pomaga w zwalczaniu stresu i napięcia. Takie korzyści dostarczy Ci nie tylko siłowania, bieganie, czy inny sport, ale również regularne spacerowanie.
Chodzenie na spacery może pomóc w walce ze zbędnymi kilogramami. Podczas chodzenia angażujemy wiele mięśni, które pracują i spalają kalorie. Dlatego regularne spacerowanie może pomóc Ci w zgubieniu zbędnych kilogramów. Im więcej ruchu, tym większe zapotrzebowanie kaloryczne. Dlatego osoby, które dużo się ruszają i uprawiają sport, mogą więcej jeść bez efektu tycia. Jeśli chcesz poznać swoje zapotrzebowanie kaloryczne, w Internecie znajdziesz wiele kalkulatorów, które pomagają je wyliczyć.
WHO podaje, że dzienna ilość kroków dla osoby dorosłej i zdrowej powinna wynosić pomiędzy 6 000 a 8 000 kroków. Natomiast u osób z przewlekłymi chorobami dawka wynosi od 3 500 do 5 500 kroków dziennie.
Spacerowanie obniża ciśnienie krwi i zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób przewlekłych. Regularne spacery mają zbawienny wpływ na układ krążenia. Zmniejsza się ryzyko wystąpienia żylaków czy pajączków.
Jak widzisz spacerowanie przynosi wiele korzyści zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Jeśli jesteś ciekaw, ile kroków dziennie robisz, możesz zaopatrzyć się w zegarek z funkcją liczenia kroków.
Najlepsze miejsca na wędrówki w woj. kujawsko-pomorskim
W woj. kujawsko-pomorskim możecie wybrać się na wycieczki śladami historii, i to nawet dawniejszej niż piastowska. W Biskupinie, nazywanym „polskimi Pompejami”, zwiedzać można cały rezerwat archeologiczny z pozostałościami kilku osad. Najstarsza, neolityczna, została założona ok. 6 tys. lat temu, gród Łużyczan ma ok. 2700 lat, jest tu też rekonstrukcja osady wczesnopiastowskiej.
Historię początków państwa polskiego możecie poznawać, podążając Szlakiem Piastowskim, prowadzącym do najciekawszych zabytków województwa, w tym m.in. do ruin zamku Nałęcza w Wenecji, pozostałości murów obronnych w Inowrocławiu i Mysiej Wieży w Kruszwicy.
Jeśli chodzi o zabytki z późniejszego kresu, czekają na was wspaniałe zamki krzyżackie np. w Świeciu, Grudziądzu czy Toruniu. Rodzinne miasto Mikołaja Kopernika ma wiele uroku (starówka została wpisana na listę UNESCO), ale być może na weekendową wycieczkę nada się lepiej Chełmno, zwane „miastem zakochanych”. W chełmińskiej farze przechowuje się relikwie św. Walentego. Miasto słynie z wyjątkowo hucznych obchodów walentynek, warto je więc odwiedzić także w lutym. A jeśli zamiast zwiedzać zabytki wolicie się zrelaksować, dobrym pomysłem będzie wycieczka do Ciechocinka, miejscowości uzdrowiskowej pełnej parków, sanatoriów i pijalni wód mineralnych.
Dla miłośników przyrody największą atrakcję woj. kujawsko-pomorskiego będą na pewno rozległe Bory Tucholskie, w których można spacerować po ścieżkach przyrodniczych, prowadzących do pięknych, starych drzew i wśród urokliwych jezior. Dzikie zwierzęta, zwłaszcza ptaki, można podglądać np. na Pojezierzu Brodnickim. Spotkacie tam np. orła bielika czy bociana czarnego.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Ludzie martwią się o Kasię Kowalską. Ma siniaki i zadrapania, wychwycili coś jeszcze
- Straszny nałóg niszczył jej życie. Ewa Skibińska wyjawia smutną prawdę
- Kopczyński ma nową sympatię?! Szybko odsunęła się na widok fotografów | ZDJĘCIA
- Szpak ma ładniejsze paznokcie niż niejedna kobieta?! "Od dawna budzi kontrowersje"