Gdzie szukać pupila do adopcji w czasach pandemii?

Material Informacyjny
Wiosna i lato to dobry czas na przygarnięcie pod swój dach czworonoga. Jeśli planujesz adopcję psa lub kota przeczytaj, na co musisz się przygotować. Podpowiemy ci też, gdzie w dobie pandemii szukać pupila do adopcji.

Adopcja psa lub kota – czy wiesz, na co się decydujesz?

Posiadanie zwierzęcia w domu to niewątpliwie przywilej i przyjemność, ale też ogromny obowiązek. Zwierzę ma swoje wymagania, obowiązkiem właściciela jest zaspokoić je wszystkie. I nie chodzi tu tylko o napełnienie miski karmą i ewentualny spacer w przypadku psa. Adopcyjne zwierzaki bardzo często mają za sobą trudną przeszłość, historie, które nigdy nie powinny się wydarzyć, stąd ich potrzeby mogą być bardzo specyficzne. Zwierzęta, nad którymi się znęcano, są z reguły zalęknione, nie wolno przy nich wykonywać gwałtownych ruchów. Zwierzęta, zwłaszcza koty, które w schronisku lub fundacji mieszkały w trudnych warunkach, ciasnych boksach, mogą potrzebować więcej spokoju. To nie jest tak, że przyniesiemy do domu psa lub kota i będziemy się z nim (lub, o zgrozo, nim!) bawić. Adopcja jest procesem złożonym, a zaprzyjaźnienie się z pupilem wymaga czasu. Jeśli masz w sobie dość determinacji, chęci i przede wszystkim uczuć, którymi obdarzysz czworonoga, możesz rozpocząć poszukiwania zwierzęcia do domu. Co zyskasz? Kiedy miną pierwsze tygodnie wzajemnego poznawania się, będziesz mieć prawdziwego psiego lub kociego przyjaciela. Istotę, którą nie tylko ty pokochasz, ale która pokocha ciebie. Daj sobie szansę!

Ile kosztuje adopcja psa lub kota

Sama adopcja nie jest kosztowna. Fundacje nie pobierają opłat za przekazanie zwierzęcia, natomiast w schroniskach trzeba liczyć się z koniecznością wniesienia opłaty, jednak jest ona symboliczna i na ogół nie przekracza stu złotych. Kosztami, jakie trzeba ponieść, są przygotowania do pojawienia się nowego członka rodziny. Trzeba też liczyć się z comiesięcznymi wydatkami na karmę, pielęgnację, szczepienia i konieczne wizyty u weterynarza.

Jak wybrać psa do adopcji

Największym zainteresowaniem, zarówno w schroniskach, jak i w prywatnych fundacjach, cieszą się psy młode, ładne i rasowe. A najlepiej, jakby to był szczeniak. Praktyka pokazuje jednak, że wybór psa ma się nijak do możliwości przyszłego właściciela. Adopcja szczeniaka przez kogoś, kto wiele godzin jest poza domem, nie jest dobrym pomysłem. Podobnie wybór ruchliwego, dużego psa, który potrzebuje codziennego wybiegania, nie jest trafioną opcją do małego mieszkania starszych państwa. Co z tego, że pies jest mądry, ma cudowne oczy i tak ładnie prosi o nowy dom, skoro nie będzie w nim szczęśliwy?

Warto zaufać dotychczasowym opiekunom czworonoga, oni znają jego potrzeby, możliwości i ograniczenia. Osoby aktywne fizycznie powinny raczej szukać młodych psów, których kondycja pozwala na kilkugodzinne spacery. Dla osób starszych lepsze będą psy o mniejszych wymaganiach, które lubią po prostu przycupnąć u nóg właściciela. To oczywiście pewne uogólnienie, bywają młode psy kompletnie niezainteresowane jakąkolwiek aktywnością i starsze, którym biegania nigdy dość.

Na pewno wygląd i wielkość psa nie powinny być jedyny kryterium wyboru. Także rasowy wygląd nie powinien być argumentem. Trzeba pamiętać, że psy do adopcji nie posiadają rodowodów i plany założenia hodowli spalą na panewce.

Jak wybrać kota do adopcji

Koty chodzą swoimi drogami i nawet jeśli wychowujemy małego kociaka praktycznie od początku, nigdy nie możemy być pewni, na jakiego kota wyrośnie. Z kotami do adopcji jest o tyle łatwo, że od początku znamy ich charaktery.

Przed zaadoptowaniem kota warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czy kot ma spać z nami w łóżku (nie każdy to lubi), czy ma się bawić z dziećmi (nie każdy będzie chciał), czy może to być kot długowłosy wymagający regularnego czesania (trzeba mieć na to czas) itp. W końcu warto odpowiedzieć sobie szczerze na pytanie, czy to my chcemy dać kotu ciepły dom, czy chcemy kota, by dotrzymywał nam towarzystwa. Podobnie jak w przypadku psów, warto szczerze porozmawiać z dotychczasowymi opiekunami zwierzęcia.

Dlaczego przed adopcją zwierzęcia trzeba przejść kontrolę

Fundacje i schroniska wkładają naprawdę dużo pracy i środków finansowych w ratowanie bezdomnych zwierząt. Nic dziwnego, że oddając do adopcji zwierzę, które spędziło pod ich opieką kilka miesięcy (a czasem znacznie dłużej), chcą mieć pewność, że pies lub kot trafią do ludzi, którzy naprawdę się nimi zaopiekują. To swego rodzaju zabezpieczenie przed nieudanymi adopcjami, powrotem zwierząt do schronisk. To też kwestia sprawdzenia, czy w nowym domu są odpowiednie warunki dla zwierzęcia, czy np. pies nie będzie całymi dniami uwiązany na łańcuchu (ciągle się to zdarza!) a potrzebujący spokoju kot nie trafi do domu, w którym jest pięć innych kotów i czworo dzieci. W przypadku kotów sprawdza się też, czy dom jest odpowiednio zabezpieczony i czy kot z niego nie ucieknie.

Trzeba liczyć się z tym, że także po adopcji w domu pojawi się pracownik fundacji. Taka wizyta ma na celu sprawdzenie, czy zwierzę faktycznie przebywa pod wskazanym adresem, czy może było prezentem. Na ogól taka wizyta jest formalnością, osoby, które szukają zwierzęcia tylko po to, by je komuś podarować, z góry rezygnują, gdy dowiadują się o tym obostrzeniu.

Pracownicy fundacji nie oceniają finansów przyszłych właścicieli psa lub kota. Dom nie musi być bogaty, nowocześnie wyposażony, ani nawet bardzo duży. Liczy się tylko to, czy faktycznie są w nim warunki do adopcji zwierzęcia.

Gdzie szukać psa lub kota do adopcji

W związku z pandemią koronawirusa wiele schronisk ograniczyło adopcję psów i kotów, tłumacząc to względami bezpieczeństwa. Tymczasem liczba zwierząt czekających na nowego właściciela wcale nie zmalała, a przez pewien czas nawet rosła, bo ludzie pozbywali się psów, wierząc, że te przenoszą wirusa COVID-19.

Obecnie najlepszym sposobem na znalezienia psa lub kota do adopcji jest internet. Dzięki temu możemy dokonać wstępnej selekcji bez wychodzenia z domu. Warto śledzić ogłoszenia na lokalnych portalach (np. https://allegrolokalnie.pl/) oraz w mediach społecznościowych, gdzie cyklicznie pojawiają się ogłoszenia o zwierzakach szukających nowego domu. Warto uzbroić się w cierpliwość, bo znalezienie przyjaciela do kochania to nie jest kwestia otwarcia kilku ogłoszeń, czasem na tego idealnego czworonoga trzeba poczekać dłużej. Dobrym nawykiem jest przeglądanie nowych ogłoszeń przynajmniej dwa razy w tygodniu. Jeśli planujemy przyjąć pod swój dach zwierzę z fundacji, warto już na starcie sprawdzić, jakie warunki trzeba będzie spełnić. Na ogół są one udostępnione na stronie internetowej w widocznym miejscu.

Netflix będzie kręcił w Krakowie. Projekt na razie owiany tajemnicą

Wideo

Dodaj ogłoszenie