MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gdzie w Polsce można spodziewać się burz 21.05.2024? Sprawdź u nas

Redakcja Wiadomości
Redakcja Wiadomości
Sprawdzamy najnowsze informacje dotyczące burz w Polsce
Sprawdzamy najnowsze informacje dotyczące burz w Polsce Dariusz Bloch
Śledzimy popularne profile na Facebooku, które dotyczą burz i wyładowań atmosferycznych w Polsce. Gdzie jest burza? Sprawdzaj razem z nami aktualną sytuację pogodową w naszym kraju. W ten sposób będziesz na bieżąco z tego typu informacjami i będziesz wiedzieć, gdzie można spodziewać się grzmotów.

Burza to bardzo częste zjawisko, które pojawia się w Polsce i może wyrządzić wiele szkód. Dlatego warto śledzić informacje o burzowej pogodzie, aby odpowiednio się do niej przygotować. Sprawdzaj razem z nami nowe wiadomości o wyładowaniach atmosferycznych w Polsce, aby dowiedzieć się, gdzie jest burza. Może będzie ona w twojej okolicy?

Aktualna pogoda burzowa w Polsce - 21.05.2024

Prognoza pogody na noc 21/22.05.2024 i dzień 22.05.2024 Noc z wtorku na środę raczej pogodna, z umiarkowanym wiatrem ze wschodu. Temperatura minimalna +10/+12 stopni we wschodniej połowie województwa i +12/+14 stopni w zachodniej połowie. W środę z rana pogodnie, w ciągu dnia będą wypiętrzać się chmury kłębiaste, ale nie powinno padać. Dość silny wiatr ze wschodu, temperatura do +25/+27 stopni na północy oraz wschodzie województwa i +27/+29 stopni na pozostałym obszarze. Pod wieczór zmiana pogody. Do południowej części województwa wkroczy większa strefa opadów i burz, miejscami z silnym wiatrem. W ciągu nocy obejmie przede wszystkim obszary na lewo od Wisły. Więcej informacji jutro w ostrzeżeniu.


𝐔𝐰𝐚𝐠𝐚! 𝐏𝐫𝐨𝐠𝐧𝐨𝐳𝐨𝐰𝐚𝐧𝐞 𝐬𝐢𝐥𝐧𝐞 𝐛𝐮𝐫𝐳𝐞 𝐧𝐚𝐝 𝐨𝐛𝐬𝐳𝐚𝐫𝐞𝐦 𝐏𝐨𝐥𝐬𝐤𝐢 ⚡ 🟥 W środę w drugiej części dnia oraz częściowo wieczorem nad Polską prognozowany jest rozwój rozbudowanych, mocno uwodnionych burz o gwałtowniejszym przebiegu. W pasie od południowego wschodu przez południe po południowy zachód i zachód (a z czasem także centrum), pojawi się wyraźnie wilgotna, chwiejna masa powietrza (CAPE 1000-1500 J/kg) wraz z dobrze zaznaczoną linią zbieżności wiatru. Już przed południem na obszarze wyżej wymienionych regionów prognozowany jest dynamiczny rozwój uwodnionych burz ⛈ w postaci pojedynczych komórek, szybko grupujących się do postaci rozbudowanych klastrów wielokomórkowych. 🟥 Szczególnym zagrożeniem na trasie jutrzejszych ośrodków burzowych będą ulewne/nawalne opady deszczu 💦 (wysoka wodność troposfery PW 36-38mm) zwłaszcza w południowo-zachodniej i zachodniej części Polski. Nad daną lokalizacją nie wyklucza się przechodzenia więcej niż jeden układ burzowy. Poszczególne prognozy numeryczne wskazują na możliwe akumulacje opadów w zakresie 𝟯𝟬-𝟰𝟬 mm, a miejscami osiągające, a nawet przekraczające 𝟱𝟬 mm! Tak duża koncentracja opadów może powodować zjawiska zalań, podtopień, a nawet lokalnych powodzi. Miejscami na trasie najlepiej uformowanych burz mogą pojawić się także silne porywy wiatru do 70-80 km/h. 🟥 Większe zasoby energii potencjalnej przełożą się także na możliwość wystąpienia opadów gradu o średnicy 𝟮-𝟯 𝗰𝗺, a lokalnie ponad 3 cm. ☄️ Burze najbardziej aktywne będą w trakcie godzin popołudniowych, rozwijając się już około południa. Ich aktywność w niektórych regionach utrzyma się jednak wieczorem, a nawet w nocy. ℹ️ Szczegółowa prognoza konwekcyjna z wyznaczonymi obszarami i opisem przebiegu warunków zostanie opublikowana jeszcze dziś na naszych kanałach (facebook / twitter(x) / istagram). Zachęcamy do obserwowania profili: https://twitter.com/SkywarnPoland https://www.instagram.com/polscylowcyburz/ Grafiki: wxcharts.com, modelzentralle.de


Nawałnice ściągnie chłodny front. Przejdą gradobicia, ulewy i wichury. Wiemy, gdzie będą zalania

https://dobrapogoda24.pl/artykul/nawalnice-sciagnie-chlodny-front-przejda-gradobicia-ulewy-i-wichury-wiemy-gdzie-beda-zalania Aktywny front chłodny przyniesie silne burze. Ryzyko nawałnic w tym dniu w tych regionach


W środę możliwy większy incydent burzowy Na ten moment przyglądając się wyliczeniom modeli numerycznych w środę popołudniu możemy spodziewać się silniejszych burz z ulewnym deszczem oraz opadami gradu niemal w całym regionie. Jednak najmocniejsze burze mają przejść nad północną częścią regionu, słabsze lub nie wystąpią wcale w centrum i na południu regionu. Po dzisiejszym gorącym dniu i napływie wilgoci jutro czeka nas przejście frontu atmosferycznego z możliwymi burzami. Popada też na pewno w wielu miejscach deszcz co jest dobrą oznaką zważywszy na fakt pogłębiającej się suszy na północy Śląska. Jednak jutrzejsze burze mogą mieć charakter gwałtowny. Możliwy będzie ulewny deszcz oraz sporo opadów gradu. Możliwe będą zalania i podtopienia. Model GFS sugeruje, że do jutrzejszego wieczora punktowo przy granicy z województwem łódzkim może spaść do 50 mm deszczu, a lokalnie pewnie więcej. Wszystko zależy od trajektorii frontu i linii zbieżności wiatru, dlatego nie możemy przypuszczać na 100 procent czy i gdzie burzę się pojawią. Czekamy na wieczorne aktualizacje modeli dlatego więcej bardziej pewnych informacji podamy w dzisiejszej wieczornej prognozie i wydanym na jutro ostrzeżeniu przed burzami. Koniecznie zajrzyjcie na naszą stronę wieczorem po więcej informacji!


Aktualnie burze występują na północy i południu kraju. Ponadto na północy występuje również dużo rozproszonych chmur z intensywnymi opadami deszczu, ale bez wyładowań atmosferycznych. Na północy burze przemieszczają się powoli na zachód, natomiast na południu pozostają stacjonarne co skutkuje ich szybkim zanikaniem. Wydajność opadowa waha się pomiędzy 5-10 mm/10 min. Nie zanotowano silnych porywów wiatru. Aktywność burzowa utrzyma się jeszcze przez kilka godzin a potem zacznie słabnąć.


⚡ Stan zjawisk burzowych na godzinę 15:50 ⚡ Obecnie nieliczne, rozproszone komórki konwekcyjne występują głównie na północy oraz południu kraju. Generują one wyładowania atmosferyczne, silne opady deszczu oraz opady niewielkiego gradu. Ze względu na słaby przepływ powietrza w środkowych warstwach troposfery ich ruch jest powolny oraz wielokierunkowy, co może prowadzić do występowania lokalnych podtopień. W następnych godzinach burze będą miały tendencję do zanikania, jednak wciąż możliwy będzie rozwój nowych pojedynczych komórek konwekcyjnych. Natomiast na jutro prognozowany jest dużo liczniejszy rozwój dobrze uwodnionych burz na zachodzie, południu oraz częściowo w centrum naszego kraju, więcej szczegółów na temat jutrzejszej sytuacji znajdą państwo w prognozie burzowej dziś wieczorem. Grafika: Wyładowania atmosferyczne zarejestrowane w ciągu ostatnich dwóch godzin. Źródło: blitzortung.org Michał Piotrowski


Korekta prognozy dotyczy rozszerzenia występowania burz na północy i w centrum kraju. Burze 2 stopnia pojawią się przed południem na Mazurach i na Podlasiu i tam prognozowana jest wysokość opadów od 30 mm do 40 mm oraz porywy wiatru do 80 km/h. Ostrzeżenie niższego, pierwszego stopnia zacznie obowiązywać wczesnym popołudniem. Burze wystąpią na wschodzie i północnym wschodzie kraju przynosząc opady od 15 mm do 25 mm oraz porywy wiatru do 70 km/h. Możliwe są opady gradu. Burze popołudniowe, mogą występować również w Sudetach, w Małopolsce i przeważającej części Karpat.Środa z silnymi, wydajnymi opadowo burzami. Kilka słów o tym poniżej.


Wczoraj w wyniku nawałnicy z gradem (takiej jak w Gnieźnie) w mieście Buitenpost w Holandii z niektórych toalet wylewał się... grad.😮 Poniżej przykład z ośrodka opiekuńczego w Buitenpost. Zdjęcia: Ward Bruggeman, waldnet. nl


ZOBACZ KONIECZNIE

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Gdzie w Polsce można spodziewać się burz 21.05.2024? Sprawdź u nas - Portal i.pl

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska