Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Samorząd dołoży do wymiany pieca. To możliwe w gminie Lubanie

Małgorzata Goździalska
Małgorzata Goździalska
Archiwum GP
Mieszkańcy gminy Lubanie mogą otrzymać dofinansowanie do wymiany pieców nie tylko z programu "Czyste Powietrze". Gmina bowiem zdecydowała się wesprzeć mieszkańców dotacjami z własnego budżetu.

To już kolejny program ekologiczny w gminie Lubanie. Tym razem jest adresowany do mieszkańców, którzy zdecydują się na wymianę pieców węglowych na ekologiczne źródła ogrzewania. Jak podkreśla wójt Larysa Krzyżańska, dzięki tej inicjatywie mieszkańcy będą mogli skorzystać z dwóch źródeł dofinansowania - z budżetu gminy oraz z programu "Czyste Powietrze".

Uchwała w sprawie zasad udzielania dotacji z budżetu gminy Lubanie na dofinansowanie kosztów wymiany ogrzewania węglowego na nowe ekologiczne źródła ciepła została podjęta przez Radę Gminy 28 września br. A weszła w życie 15 października.
Dotacja udzielana będzie w formie refundacji kosztów zakupu nowego źródła ogrzewania. - Będzie można ją otrzymać na urządzenia grzewcze, fabrycznie nowe, zakupione i zamontowane po dacie podpisania umowy o udzielenie dotacji - dodaje wójt Krzyżańska. Nie będzie można natomiast otrzymać dofinansowania na urządzenia zakupione przed datą podpisania umowy. I co ważne, w przypadku uzyskania dotacji z innych źródeł, suma dofinansowań nie może przekroczyć 100 procent kosztów zadania.

Jakie warunki trzeba spełnić, żeby otrzymać dotację z gminy? Przede wszystkim trzeba być właścicielem lub posiadać inny tytuł prawny do lokalu mieszkalnego i nieruchomości położonej na terenie gminy Lubanie. I oczywiście złożyć wniosek.

Dotacja udzielana będzie jednorazowo w wysokości 30 procent kosztów inwestycji, jednak nie więcej niż trzy tysiące złotych, w przypadku wymiany systemów ogrzewania węglowego na kocioł gazowy, kocioł olejowy, kocioł gazowo - olejowy, kocioł elektryczny, kocioł na biomasę i kocioł na paliwo stałe. Natomiast dotację w wysokości 25 procent kosztów inwestycji, jednak nie więcej niż pięć tysięcy złotych, będzie można otrzymać z gminy w przypadku wymiany systemów ogrzewania węglowego na pompę ciepła.
Przypomnijmy, że z programu "Czyste Powietrze" można dostać dofinansowanie w wysokości nawet do 37 tysięcy złotych. Dofinansowanie to przyznawane jest na wymianę starych i nieefektywnych źródeł ciepła na nowoczesne spełniające najwyższe normy oraz na przeprowadzenie niezbędnych prac termomodernizacyjnych budynku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska