Gmina Inowrocław - najważniejsze działania mijającego roku

Artykuł sponsorowany
Przebudowa drogi na ul. Rzecznej w m. Sikorowo
Przebudowa drogi na ul. Rzecznej w m. Sikorowo

Szanowni Państwo, Drodzy Mieszkańcy Gminy Inowrocław

ponad rok temu, 23 listopada 2019 r. , kolejny raz miałem zaszczyt wypowiedzieć słowa "uroczyście ślubuję, że dochowam wierności prawu, a powierzony mi urząd będę sprawować tylko dla dobra publicznego i pomyślności mieszkańców Gminy". To ważne dla mnie słowa. Wielokrotnie wracam do nich w ostatnich miesiącach. To był intensywny rok - nowych doświadczeń oraz podejmowania łatwiejszych i trudniejszych decyzji, mających konsekwencje dla naszej wspólnoty samorządowej. To był też trudny rok, wymagający cierpliwości. Sektor publiczny ma swoją specyfikę, a ja, podobnie jak moi mieszkańcy, wiele spraw chciałbym zrealizować w jak najszybszym, możliwym trybie.

TRANSPORT
Podobnie jak w latach ubiegłych, tak i w roku 2019, w Gminie Inowrocław zrealizowano wiele znaczących inwestycji. Działania Gminy w głównej mierze skupione były na poprawie bezpieczeństwa mieszkańców poprzez wykonanie remontów wielu dróg gminnych oraz rozbudowę sieci oświetlenia drogowego. W bieżącym roku Gmina Inowrocław zrealizowała szereg inwestycji, których wykonanie było możliwe dzięki pozyskaniu wsparcia ze źródeł zewnętrznych - zarówno krajowych jak i unijnych, przy czym, jak co roku duży nacisk kładziemy na poprawę stanu technicznego infrastruktury drogowej. Do najważniejszych, zakończonych już inwestycji drogowych, zaliczyć można przebudowę drogi gminnej nr 150551C w m. Sikorowo /ul. Rzeczna/, której wykonanie było możliwe dzięki dotacji ze środków budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego pochodzących z tytułu poprawy jakości gruntów rolnych w asortymencie budowy i modernizacji dróg dojazdowych do gruntów rolnych na terenie województwa kujawsko-pomorskiego na rok 2019. Łączny koszt przebudowy drogi w Sikorowie wyniósł 473.989,30 zł, z czego kwota 81.000,00 zł pochodziła ze środków Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Wykonano również gruntowną naprawę drogi gminnej w m. Dulsk, gdzie zmieniono nawierzchnię drogi z tłoczniowej na bitumiczną. Oprócz dofinansowania inwestycji w Dulsku Gmina Inowrocław pozyskała również środki finansowe w Funduszu Dróg Samorządowych na realizację innej, także bardzo potrzebnej inwestycji drogowej. Dzięki wsparciu finansowemu w wysokości 50% wartości inwestycji możliwe będzie wykonanie w 2020 r. przebudowy zniszczonej drogi gminnej łączącej Sikorowo z Łojewem.

OCHRONA ŚRODOWISKA
Do najważniejszych inwestycji związanych z poprawą jakości środowiska naturalnego i jednocześnie infrastruktury szkolnej i komunalnej zaliczyć należy termomodernizację budynku Centrum Integracji Społecznej w Łojewie oraz Szkoły Podstawowej im, Księdza kardynała Wyszyńskiego w Orłowie. Powyższe inwestycje zrealizowane zostały dzięki wsparciu unijnemu w ramach działania 3.3 - Efektywność energetyczna w sektorze publicznym i mieszkaniowym - w ramach polityki terytorialnej Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014 - 2020. Wsparcie ze środków unijnych wyniosło 1.542.493,89 zł, co stanowi prawie 77% ogólnej wartości wykonanych robót.

Termomodernizacja Szkoły Podstawowej w Orłowie

SPORT, REKREACJA, WYPOCZYNEK
Dzięki uzyskanemu wsparciu finansowemu ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki, w ramach Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej - Programu Rozwoju Małej Infrastruktury Sportowo-Rekreacyjnej - Otwarte Strefy Aktywności OSA - Edycja 2019 r., w miejscowości Tupadły wybudowano nowoczesny obiekt sportowo-rekreacyjny, składający się z boiska do gry w piłkę plażową, placu zabaw oraz siłowni zewnętrznej. Łączny koszt budowy kompleksu wyniósł 116.133,34 zł, z czego wartość dofinansowania wyniosła 44.123,51 zł.

Obiekt sportowo–rekreacyjny

EDUKACJA I KULTURA
Gmina Inowrocław rozpoczęła budowę nowoczesnej sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej im. Rodu Piastów w Tupadłach. Inwestycja ta obejmuje budowę sali sportowej o powierzchni 318 m2 wraz z węzłem sanitarnym, pomieszczeniami gospodarczymi oraz sala dydaktyczną. Łączny koszt budowy sali gimnastycznej wraz z wyposażeniem wynosi ok. 2,5 mln złotych. Przewidywany termin zakończenia budowy obiektu sportowego - sierpień 2020 r.

SENIORZY I POMOC SPOŁECZNA
Gmina prowadzi Dzienny Dom Seniora + Środowiskowy Dom Samopomocy dla 20 seniorów z terenu naszej gminy i 15 osób niepełnosprawnych. Zadania zostały zlecone Spółdzielni Socjalnej WIGOR, w której pracuje na dzień dzisiejszy 11 osób. Na realizację tych projektów pozyskano dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego działania 9.3.2 Solidarne społeczeństwo. Rozwój usług zdrowotnych i społecznych na kwotę 1.017.598,75 zł oraz z Programu Wieloletniego "Senior +" na kwotę 72.000 zł. Spółdzielnia prowadzi także Mobilne Kluby Seniora w 10 sołectwach, w których uczestniczy 100 nestorów.

Bal seniora

Wielokrotnie podkreślałem , że "największą wartością naszej Gminy są jej Mieszkańcy". I to jest prawda. Ich energia, mnogość nowych inicjatyw, aktywność seniorów, wszechobecność harcerzy oraz działania licznych Rad Sołeckich utwierdzają mnie w przekonaniu, że osiągnąłem najważniejsze ze stawianych sobie celów: nieustanne pobudzanie energii kujawiaków. Dziś nikt się nie boi ani nie wstydzi przyjść do Urzędu czy bezpośrednio do mnie z najbardziej nawet "kosmicznym" pomysłem czy inicjatywą.
Ogromnie dziękuję za wasze zaufanie, wspólna pracę i okazywane wsparcie. Służyć Gminie, słuchać jej mieszkańców.

Tadeusz Kacprzak - Wójt Gminy Inowrocław

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3