Po rocznym oczekiwaniu do gminy Lubanie dotarła dobra wiadomość. Urząd marszałkowski w Toruniu rozstrzygnął konkurs w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego, w którym gmina Lubanie aplikowała o pieniądze na budowę przedszkola. Do konkursu przystąpiło 46 gmin z naszego województwa, ale tylko 25 gmin otrzyma dofinansowanie. Gmina Lubanie znalazła się na szóstym miejscu i otrzyma wsparcie w kwocie 1 milion 800 tysięcy złotych.
Znaczenie najpopularniejszych imion. Zobacz koniecznie!
- Dodatkowo uzyskaliśmy dofinansowanie na projekt zintegrowany z tym, który jest w trakcie realizacji- podkreśla wójt Larysa Krzyżańska.
Chodzi o pieniądze z Europejskiego Funduszu Społecznego w kwocie 509 tysięcy złotych. Na co te pieniądze zostaną przeznaczone? Na zakup części wyposażenia, pomocy dydaktycznych, prowadzenie zajęć oraz pokrycie części kosztów związanych z funkcjonowaniem przedszkola przez rok. - Aktualnie oczekujemy na podpisanie umowy o dofinansowanie - mówi wójt Krzyżańska.
Przypomnijmy, że prace na budowie przedszkola w Lubaniu rozpoczęły się w maju. Jak zapewnia wójt, postępują zgodnie z harmonogramem. Obecnie ta inwestycja jest w stanie surowym zamkniętym, ale bez dachu. Są natomiast wstawione okna, elewacje zostały docieplone, a wewnątrz są rozprowadzone instalacje elektryczne i sanitarne. Zostały także już wybrane płytki ścienne i podłogowe do łazienek - kolorowe z obrazkami zwierzątek.
Lubanie może poszczycić się tym, że posiada wszystkie nowe obiekty oświatowe, oczywiście oprócz przedszkola, które znajduje się w starym, przedwojennym budynku. Dlatego dwa lata temu samorząd zakupił działkę, położoną obok urzędu gminy i ośrodka zdrowia. I inwestycja ruszyła.
Przedszkole będzie przestronne, na każde dziecko przypadnie 2,5 m. Obok każdej sali znajdą się sanitariaty i zaplecze, kuchnia, gabinety do prowadzenia indywidualnych zajęć, oddzielna sala do zajęć ruchowych. - Chcemy zagwarantować dzieciom bezpieczne i higieniczne warunków pobytu - dodaje wójt Krzyżańska.
Info z Polski - przegląd najważniejszych i najciekawszych informacji z kraju [16.11.2017]