Utworzenie parku przemysłowego z podstrefą ekonomiczną w Lubieniu Kujawskim to projekt zgłoszony przez Starostwo Powiatowe we Włocławku. Jak już informowaliśmy, inwestycja ta znalazła się na liście priorytetowej Regionalnego Programu Operacyjnego, przygotowanej przez Urząd Marszałkowski. To oznacza, że na powstanie parku przyznana zostanie dotacja w wysokości 4 mln 800 tys. euro. Starostwo włocławskie uznało, że zrobiło już swoje.
Dalej tą sprawą ma zająć się Urząd Miasta i Gminy w Lubieniu Kujawskim, bo na terenie tej gminy powstanie park przemysłowy. - Dla uproszczenia procedur, związanych na przykład z uzyskiwaniem pozwoleń na budowę, korzystniejsze będzie, gdy projekt ten przejmie gmina Lubień Kujawski - mówi Kazimierz Kaca, wicestarosta włocławski.
W tej sprawie Starostwo Powiatowe porozumiało się z władzami Lubienia i czyni starania w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu o przekazanie projektu do Lubienia Kujawskiego. Sprawa jest ważna, bo chodzi o to, żeby obiecane przez wladze samorządowe województwa miliony euro nie przepadły. Wiele zależy od stanowiska Departamentu Rozwoju Regionalnego.
Negocjacje trwają Park ma powstać na gruntach byłego lotniska w Lubieniu Kujawskim. Jednakże tereny te, aby były atrakcyjne dla inwestorów, wymagają dozbrojenia, m.in. doprowadzenia energii elektrycznej, budowy sieci kanalizacyjnej, wytyczenia nowych dróg. Większość gruntów uzbrojonych już zostało sprzedanych.
Pierwszą firmą, która na tym obszarze zdecydowała się na inwestycję był "Superfos", produkujący opakowania z tworzyw sztucznych, głównie do farb.
Grunty na terenie dawnego lotniska kupiła także firma niemiecka "Kreisel", produkująca m.in. kleje i zaprawy do fug. Budowa fabryki dobiega już końca. Kolejną po "Superfosie" i "Kreiselu" firmą, która zdecydowała się na inwestycje w Lubieniu Kujawskim, jest produkująca środki czystości "Sulima".
Tereny uzbrojone na dawnym lotnisku jednak kończą się.
Menedżer sportowy - zbawienie czy zło konieczne?