Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gminy stanowcze "NIE"

(fi)
Przeciwko powiększaniu granic Inowrocławia są  m. in. mieszkańcy Jacewa, wsi leżącej na  granicy z miastem
Przeciwko powiększaniu granic Inowrocławia są m. in. mieszkańcy Jacewa, wsi leżącej na granicy z miastem Fot. DOMINIK FIJAŁKOWSKI
Aż 98,2 proc. uczestników konsultacji w gminie Inowrocław wypowiedziało się przeciw powiększaniu granic miasta Inowrocławia.

Dyskusja na temat rozszerzenia obszaru miasta kosztem otaczającej go gminy Inowrocław trwa od początku bieżącego roku. Władze Inowrocławia chcą przyłączenia kilku sołectw. W ten sposób obszar miasta wzrósłby prawie dwukrotnie. Prezydent Ryszard Brejza uważa m. in., że większy Inowrocław, to więcej znaczących inwestycji, dzięki który pracę mieć będą miastowi i osoby z sąsiedniej gminy. Z kolei władze i mieszkańcy gminy Inowrocław są zdania, że nikomu nie trzeba odbierać ziemi, bo co do poważnych inwestycji można się przecież porozumieć przy okrągłym stole.

Zdaniem mieszkańców

Decyzję w sprawie powiększenia granic Inowrocławia podejmie Rada Ministrów. Do wniosku dołączone muszą być wyniki konsultacji społecznych. W gminie Inowrocław zakończyły się one w ubiegłym tygodniu. Wyniki głosowania przeprowadzonego w 9 sołectwach, które w całości lub części planuje się przyłączyć do miasta ogłoszono w Wielki Piątek. - Zapytaliśmy mieszkańców, czy są za włączeniem ich obszarów do granic Inowrocławia. Ponad 98 procent uprawnionych do udziału w konsultacjach odpowiedziało, że nie chce mieszkać w granicach miasta - mówi Grzegorz Roczek, specjalista ds. promocji gminy.

Frekwencja w gminnych konsultacjach wyniosła 72,2 proc. Zadowolenia nie kryje wójt Lech Skarbiński: - Przed rozpoczęciem konsultacji wspominałem, że jeśli weźmie w nich udział 51 procent upoważnionych mieszkańców gminy, to będzie można mówić o sukcesie. Do urn udało się znacznie więcej osób. Jestem bardzo zadowolony z przebiegu tego referendum.

Inowrocławianie za większym miastem

Konsultacje społeczne przeprowadzono także w Inowrocławiu. Frekwencja wyniosła 8,29 proc. Za powiększeniem miasta głosowało 92,62 proc. uczestników referendum. Również prezydent Ryszard Brejza nie krył zadowolenia z takiego wyniku, gdyż w innych miastach Polski, które chcą powiększyć swój obszar w konsultacjach udział wzięło od 3 do 7 proc. uprawnionych mieszkańców.

Procenty, procenty...

Czy da się porównać wynik konsultacji w mieście i gminie? Patrząc na procenty, gmina zdruzgotała miasto. Na wsi głosowało ponad 72 proc. uprawnionych mieszkańców, a w Inowrocławiu tylko 8,29 proc. Gdy jednak przełoży się to na liczby, okazać się może, że w gminie do urn poszło kilkaset zainteresowanych osób, a w mieście kilka tysięcy. Tych, którzy w gminie byli przeciw powiększaniu Inowrocławia, było akurat tyle, ile stanowiła znaczna mniejszość inowrocławian, głosujących w podobny sposób. Mimo wszystko zauważyć trzeba jednak, że większość osób zamieszkujących tereny gminne, które planuje się przyłączyć do Inowrocławia, nie chce mieszkać w granicach miasta.

Ostateczną decyzję w sprawie powiększenia Inowrocławia lub jak kto woli pomniejszenia gminy Inowrocław podejmie Rada Ministrów. Jak duży wpływ na jej decyzję będą mieć wyniki konsultacji społecznych? Przekonamy się o tym już za kilka tygodni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska